Słuchaj online, czyli cykl teatralnych słuchowisk dla dzieci

Słuchaj! to cykl teatralnych słuchowisk, nagranych podczas prezentowanych na Scenie Kameralnej Wrocławskiego Teatru Lalek.

Słuchaj! to cykl teatralnych słuchowisk, nagranych podczas prezentowanych na Scenie Kameralnej Wrocławskiego Teatru Lalek w 2014 roku czytań performatywnych. W czasie epidemii macie okazję posłuchać ich online na naszej stronie internetowej w co drugą niedzielę o godz. 15.00.

Sztuki układają się w serial teatralny pod tytułem „Jasiek i…”, przeznaczony dla dzieci w wieku 3-10 lat. Wszystkie zostały napisane na zamówienie WTL-u przez uznanych polskich dramatopisarzy: Martę Guśniowska, Zuzannę Bućko, Szymon Bogacza, Piotra Rowickiego, Michała Buszewicza i Roberta Jarosza. Byli wśród nich zarówno artyści od lat piszący dla teatru lalek, jak i ci związani z teatrem dramatycznym, a u nas debiutujący jako autorzy tekstów dla dzieci. Czytaniom towarzyszyła muzyka improwizowana na żywo przez duet muzyczny SzaZa* – formację muzyczną stworzoną przez Pawła Szamburskiego i Patryka Zakrockiego.

Duet SzaZa tworzą Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki, wirtuozi muzyki improwizowanej i sceny niezależnej, którzy przywołują na scenie sytuacje dźwiękowe – czasem zabawne lub ocierające się o groteskę, czasem przybierające formę głębokiej wypowiedzi muzycznej, zawsze jednak tworzone z ogromną wrażliwością i w stałej interakcji z młodym odbiorcą.

Cykl Słuchaj! cieszył się ogromną popularnością naszych widzów, którzy całymi rodzinami odwiedzali nas w niedzielne popołudnia. Żywiołowy odbiór i reakcje publiczności możecie usłyszeć na prezentowanych online nagraniach – mamy nadzieję, że dzięki nim poczujecie się jak w teatrze.

Nagrania słuchowisk będziemy publikować co drugi tydzień, zawsze w niedzielę o godz. 15.00 na stronie internetowej.

Wraz ze słuchowiskami udostępniać będziemy kolejne rozdziały z książki „Jasiek i…” wydanej na nasze zamówienie przez wydawnictwo Tashka (Poznań 2015). W wersji drukowanej sztukom towarzyszą oryginalne ilustracje, stworzone przez pięciu artystów, których wyobraźnia tworzy dla przygód Jaśka niesamowite tło. Książkę możecie po prostu czytać na dobranoc, ale także – do czego gorąco zachecamy – wykorzystać ją podczas zabawy w teatr. Jeżeli tak się stanie, przyślijcie nam koniecznie zdjęcia lub nagrania z Waszych domowych przedstawień!

Jasiek i ... straszliwe Psa-Chcenie - 17.05

Reżyseria: Agnieszka Błaszczak

Muzyka: SzaZa

Wystąpili: Marek Koziarczyk, Konrad Kujawski, Aleksandra Mazoń, Barbara Pielka, Jacek Radomski

Stało się – Jasiek zachorował. Objawy są dość nietypowe: brak apetytu, niczym-się-nie-cieszenie

oraz spłaszczenie nosa (od wyglądania przez okno na podwórko). Tym razem to raczej nie wirus…

Zaniepokojona mama wzywa lekarza, który stwierdza wyjątkowo ciężki przypadek Straszliwego Psa-

chcenia! To choroba, która dotyka ponad 80% dzieci w tym wieku. Stan chłopca niestety się

pogarsza, aż w końcu zadaje on Straszliwe Pytanie:

- Czy mogę mieć Psa?

Ale przecież psem trzeba się zajmować, wychodzić z nim na spacery i poświęcać mu czas. Czy Jasiek

jest na to gotowy? I co na to mama?

Jasiek i ... straszliwe Psa-Chcenie znakomitej dramatopisarki Marty Guśniowskiej to zabawna i jednocześnie wzruszająca opowieść o empatii, trosce i odpowiedzialności. W interpretacji Agnieszki Błaszczak i aktorów WTL-u, z muzyką nagraną na żywo przez duet SzaZa, zapewni Wam nie tylko świetną teatralną zabawę, ale też może się stać punktem wyjścia do ważnych rozmów.

Galeria

Powiązane wydarzenia