Tydzień Życzliwości w MBP we Wrocławiu

Z okazji Dnia Życzliwości Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu zaprasza na warsztaty, spotkania, wykłady i VR.

21 listopada obchodzimy we Wrocławiu Dzień Życzliwości. To już 14. edycja organizowanej we Wrocławiu akcji. Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu postanowiła świętować przez cały tydzień – już od 16 listopada! W programie obchodów m.in. liczne warsztaty i spotkania. 

Tydzień Życzliwości w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu.

Wszystkie spotkania i warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy

16 listopada (sobota)

Czy sztuczna inteligencja może mieć empatię?
MultiCentrum i Planeta Robotów, Powstańców Śląskich 210

Zastanowimy się nad zagadnieniem empatii w przypadku sztucznej inteligencji. Czy jesteśmy w stanie tak zaprogramować system, by mógł odczuwać? Współczuć? Uczestnicy pod opieką instruktorów zgłębią wiedzę z zakresu robotyki. W trakcie warsztatów zbudują różne maszyny z Lego Mindstorms EV3.

 • Godzina: 11.00-14.00; przewidziana przerwa 15-20 min. w trakcie zajęć,
 • Wiek uczestników: 7-10 lat; 20 dzieci;
 • obecność rodziców nie jest obowiązkowa – będzie 4 opiekunów z Planety Robotów + Instruktorzy z MultiCentrum;
 • prosimy o zabranie obuwia zmiennego oraz napojów do picia.
 • Zgłoszenia: MultiCentrum: tel. 71 364 69 66

Życzliwe życzenia z krasnalem Życzliwkiem – animuje Marta Szloser
Filia 18, ul. Grabiszyńska 236a

Uczestnicy wykonają samodzielnie papier czerpany z makulatury. Zostanie on wysuszony na miejscu. Z papieru zrobimy pocztówki z wizerunkiem krasnala Życzliwka, dowolnie je ozdobimy i napiszemy na nich życzenia z okazji Dnia Życzliwości. Do każdej pocztówki wykonamy karnecik w dowolnym kształcie, do którego dodamy nasiona kwiatów. Po zasadzeniu w ziemi karnecik wykiełkuje i zakwitnie! Pocztówki z życzeniami oraz kwitnącymi karnecikami włożymy do kopert i zalakujemy specjalną, okazjonalną pieczęcią.

Uczestnicy przekażą swoje koperty bliskim, znajomym lub czytelnikom akurat odwiedzającym bibliotekę.

 • Godzina: 11.00-12.30
 • Wiek uczestników: zajęcia rodzinne, międzypokoleniowe dla wszystkich zainteresowanych;
 • 20-30 osób
 • Zgłoszenia: Obowiązują zapisy w bibliotece przy ul. Grabiszyńskiej 236a osobiście, telefonicznie (71 364 69 62) lub mailowo ()

Empatia w codziennym życiu
FAMA i Fundacja Go’n’Act, ul. B. Krzywoustego 286

Wydarzenie rozpocznie się seansem filmu „O czym szumi las” Rasmusa A. Siverstena, w którym poruszony zostaje temat zgodnej koegzystencji mieszkańców lasu i otwartości na emocje oraz potrzeby innych. Po seansie odbędą się warsztaty nawiązujące do treści filmu, rozwijające empatię i życzliwość, zatytułowane „Czy bycie miłym jest trudne?”.

Warsztaty mają na celu zainspirowanie do wdrożenia elementów życzliwości w życiu codziennym w środowisku domowym za pomocą zabaw, ćwiczeń w układzie dziecko-opiekun (obowiązkowy będzie udział opiekuna dziecka). Uczestnicy otrzymają również zestaw propozycji lektur, które można wspólnie czytać z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, aby rozwijać postawy empatyczne.

Warsztaty poprowadzą edukatorzy z Fundacji Go’n’Act.

 • Godzina: 11.00-13.15
 • Wiek uczestników: zajęcia dla dzieci w wieku 5-9 lat wraz z opiekunami Zgłoszenia: informacje o zapisach (przez formularz zgłoszeniowy):
 • https://www.fama.wroc.pl/323-familijne-kino-w-famie-z-okazji-dnia-zyczliwosci

18 listopada (poniedziałek)

Spotkanie autorskie i pełne tolerancji warsztaty plastyczne z Martą Szloser, autorką książki „Okruszki”
Filia 18, ul. Grabiszyńska 236a

Dzieci wysłuchają fragmentu książki „Okruszki” i porozmawiają z autorką na temat problemu bohaterki, inności, tolerancji i empatii. Następnie uczestnicy wykonają życzliwe okruszkowe cudo-stworki z materiałów recyklingowych oraz dostępnych elementów ozdobnych. Podstawa każdego stworka wykonana będzie ze zgniecionego w kulkę szarego papieru, który nie wygląda atrakcyjnie, ale dzięki dziecięcej wyobraźni szara kulka przekształci się w ślicznego stworka.

Każdy będzie inny, wyjątkowy i na pewno uśmiechnięty!

 • Godzina: 9.00-10.30
 • Wiek uczestników: oferta dla grupy zorganizowanej (klasy początkowe SP)
 • Zgłoszenia: Obowiązują zapisy klasy szkolnej w bibliotece przy ul. Grabiszyńskiej 236a osobiście, telefonicznie (71 364 69 62) lub mailowo ()

W krainie życzliwości – wita Aneta Siwka
Centrum Innowacji PRZEJŚCIE, ul. Świdnicka 19

Warsztat składa się z 2 działań: „Maski” i „W krainie życzliwości”, zmusza do refleksji: Empatia: co to jest? To zdolność do współodczuwania stanów emocjonalnych drugiego człowieka. Pozwala zrozumieć jego decyzje, postawy i działania. Dlaczego empatia jest taka ważna? Człowiek empatyczny jest w stanie w większym stopniu niż ktoś, kto jest empatii pozbawiony, zrozumieć postawy i działania innych dzięki temu, że umie wczuć się w ich stan wewnętrzny. Potrafi spojrzeć na rzeczywistość czyimiś oczami i wyobrazić sobie, co druga osoba czuje, a często nawet przeżywać pewne wydarzenia razem z nim i wspólnie cieszyć się z sukcesu lub płakać nad porażką. Praca plastyczna na tabletach.

 • Godzina: 12.00-13.30
 • Wiek uczestników: oferta dla zorganizowanej grupy przedszkolnej (dzieci w wieku 5-6 lat)
 • Zgłoszenia: zapisy telefoniczne: tel. 71 798 64 99

Empatia w podróży – opowiada Piotr Wnuk
Filia 57, ul. Szewska 78

Do czego nam się przydaje empatia w podróży? O tym jak empatia pomaga zrozumieć świat, będzie opowiadał podróżnik Piotr Wnuk w kontekście swoich podróży po takich miejscach jak Laos, Kambodża, Iran, La Palma oraz Kalabria.

 • Godzina: 18.00, czas trwania prelekcji 80 minut
 • Wiek uczestników: oferta dla osób dorosłych, bez zapisów i zgłoszeń

Jak dobrze komunikować się ze światem – doradza Agnieszka Żebrowska
Filia 29, ul. M. Reja 1

Umiejętność komunikacji jest podstawą budowania relacji międzyludzkich, wpływającą na wszystkie obszary naszego codziennego życia. Warsztaty mają przede wszystkim przybliżyć uczestnikom lepsze rozumienie komunikacji niewerbalnej i podstawowe zasady efektywnej komunikacji, aby stała się ona źródłem sukcesu. Uczestnicy poznają podstawowe elementy komunikacji niewerbalnej, sposoby budowania wizerunku, jak świadomie wykorzystywać i kontrolować przekazy niewerbalne.

Spotkanie prowadzi mgr Agnieszka Żebrowska – doradca zawodowy, szkoleniowiec w zakresie kompetencji miękkich.

 • Godzina: 18.00-19.30
 • Wiek uczestników: dorośli, maksymalnie 15 osób
 • Zgłoszenia: zgłoszenia telefoniczne: tel. 71 326 60 63

20 listopada (środa)

Życzliwe życzenia z krasnalem Życzliwkiem – proponuje Marta Szloser
Filia 18, ul. Grabiszyńska 236a

Uczestnicy wykonają samodzielnie papier czerpany z makulatury. Zostanie on wysuszony na miejscu. Z papieru zrobimy pocztówki z wizerunkiem krasnala Życzliwka, dowolnie je ozdobimy i napiszemy na nich życzenia z okazji Dnia Życzliwości. Do każdej pocztówki wykonamy karnecik w dowolnym kształcie, do którego dodamy nasiona kwiatów. Po zasadzeniu w ziemi karnecik wykiełkuje i zakwitnie! Pocztówki z życzeniami oraz kwitnącymi karnecikami włożymy do kopert i zalakujemy specjalną, okazjonalną pieczęcią. Uczestnicy przekażą swoje koperty bliskim, znajomym lub czytelnikom akurat odwiedzającym bibliotekę.

 • Godzina: 9.15-10.45
 • Wiek uczestników: oferta dla zorganizowanej grupy przedszkolna (dzieci w wieku 5-6 lat)
 • Zgłoszenia: Obowiązują zapisy grupy przedszkolnej w bibliotece przy ul. Grabiszyńskiej 236a osobiście, telefonicznie (71 364 69 62) lub mailowo ().

Czy łatwo jest być miłym – pyta Aneta Dominiak-Gnojnicka
Filia 17, ul. M. Nenckiego 136 a

Warsztaty z zakresu edukacji emocjonalnej i budowania integracji grupy przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym. Na warsztatach dzieci wykonają proste zabawy, ćwiczenia i aktywności budujące więzi miedzy ludźmi i wzmacniające postawy empatyczne wobec drugiego człowieka.

Warsztaty prowadzi Aneta Dominiak-Gnojnicka – pedagog i terapeutka z Fundacji Go’n’Act

 • Godzina: 9.30-10.30
 • Wiek uczestników: oferta dla zorganizowanej grupy przedszkolnej (dzieci w wieku 5-6 lat)
 • Zgłoszenia: zapisy telefoniczne: tel. 71 368 74 02

21 listopada (czwartek) Dzień Życzliwości

Jak się dzisiaj czujesz? – pyta ilustratorka Beata Zdęba
Centrum Innowacji PRZEJŚCIE, ul. Świdnicka 19

Podczas warsztatów dzieci będą miały okazję przekonać się na własnej skórze, czym jest empatia. Opowiedzą o tym, jak się w danej chwili czują, a pozostali uczestnicy zajęć będą uważnie słuchać ich wypowiedzi. W ten sposób młodzi uczestnicy sprawdzą doświadczalnie, że uważność słuchania drugiego człowieka i empatyczna komunikacja niosą za sobą wielką wartość; dowiedzą się, że empatia wpływa na budowanie autentycznych, trwałych relacji z innymi ludźmi i jest umiejętnością niezbędną dla rozumienia cudzych emocji oraz motywacji. W dalszym etapie zajęć dzieci nabędą również szereg umiejętności z zakresu komunikacji niewerbalnej. Młodzi uczestnicy wykonają portret mimiczny małej małpki; posłużą się w tym celu rozsypanymi wizualnymi elementami.

Skompletowane przez dzieci „puzzle” zostaną następnie połączone w większą całość: obraz postaci zebranych w kręgu i trzymających się za dłonie.

 • Godzina: 10.00-11.30
 • Wiek uczestników: oferta dla zorganizowanej grupy przedszkolnej (dzieci w wieku 5-6 lat)
 • Zgłoszenia: zapisy telefoniczne: tel. 71 798 64 99

EMPATYCZNY VR / aplikacja Becoming Homeless: A Human Experience
Centrum Innowacji PRZEJŚCIE, ul. Świdnicka 19

W Dniu Życzliwości w Przejściu będzie można dotknąć bezdomności w VR / aplikacja Becoming Homeless: A Human Experience

 • Godzina: 10.00-18.00
 • Wiek uczestników: dla osób dorosłych
 • W godzinach otwarcia placówki, bezpłatnie, bez zapisów

22 listopada (piątek)

Bądź życzliwy: najpierw dla siebie, potem dla innych – radzi Olga Kurnatowska
Filia 16, ul. Kolista 17 

Interaktywny wykład z obszaru komunikacji niewerbalnej dla uczestników warsztatów pod tytułem: "Pozytywna komunikacja". Prelekcję prowadzi psycholog Olga Kurnatowska Rodzinkowo Centrum Rozwoju i Wsparcia Psychologiczno-Pedagogicznego.

Warsztaty decoupage: tworzenie ozdobnych świeczek (w formie prezentu, który ma sprawić radość), jedna dla siebie, druga jako podarunek dla wybranej osoby. Do każdej świeczki będzie dołączony cytat z literatury jako życzenie lub przesłanie. Warsztaty prowadzą bibliotekarki Bogumiła Porowska i Katarzyna Syguła-Skorupska.

 • Godzina: 11.00-12.30
 • Wiek uczestników: dla osób dorosłych, 15 osób
 • Zgłoszenia: obowiązują zapisy telefoniczne (71 354 72 75) lub osobiście w bibliotece (filia nr 16, ul. Kolista 17)

Szczegóły wydarzenia:
biblioteka.wroc.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia