Uczymy się solidarności – cykl wykładów online

Organizatorzy zapraszają na cykl wirtualnych wykładów „Uczymy się solidarności”.

W Centrum Historii Zajezdnia po raz kolejny udowodniono, że historia może być fascynująca i przystępna. Cykl wirtualnych wykładów „Uczymy się solidarności” zainteresuje nauczycieli i uczniów szkół średnich, ale też każdego, kto choć trochę interesuje się najnowszą historią Polski.

Zajezdnia to miejsce szczególne na mapie Wrocławia. To tu w sierpniu 1980 r. wybuchł solidarnościowy strajk z Gdańskiem, który szybko ogarnął całe miasto, to tu narodziła się wrocławska Solidarność. Dziś, na miejscu dawnej zajezdni nr VII, znajduje się muzeum, którego celem jest podtrzymywanie pamięci o powojennej historii Wrocławia. Jego sercem jest wystawa „Wrocław 1945-2016”, wyjątkową propozycją jest też multimedialny spektakl „Zajezdnia strajkuje” o wrocławskim Sierpniu ’80.

Bogata jest również wirtualna oferta Zajezdni, przygotowana dla tych, którzy nie mogą odwiedzić jej stacjonarnie lub też po prostu chcą pogłębić swoją wiedzę. Jedną z najnowszych propozycji tego rodzaju jest seria wykładów „Uczymy się solidarności”. 

Historia na wyciągnięcie ręki…

Cykl składa się z pięciu kilkuminutowych filmów. Oglądając je, spacerujemy po wnętrzach Zajezdni i słuchamy opowieści o czasach PRL-u, początkach Solidarności, stopniowym upadku komunizmu aż do jego ostatecznego obalenia. Wykłady publikowane są po jednym odcinku, raz w tygodniu, w każdą środę do 17 marca włącznie, o godz. 18.00. Obejrzeć je można na profilu na Facebooku i kanale na YouTubie, wszystkie są też publikowane na stronie www.

Harmonogram wykładów jest następujący:

  • 17.02 godz. 18:00 – cz. 1: Strajki sierpnia 1980 roku
  • 24.02 godz. 18:00 – cz. 2: Karnawał Solidarności
  • 03.03 godz. 18:00 – cz. 3: Stan wojenny w PRL
  • 10.03 godz. 18:00 – cz. 4: Droga do przełomu. PRL po stanie wojennym
  • 17.03 godz. 18:00 – cz. 5: Ku demokracji: obrady Okrągłego stołu, czas wyborów

… i dla każdego

Wszystkie filmy przygotowane zostały z napisami w języku polskim, angielskim i ukraińskim, dzięki czemu historię Wrocław poznać mogą też obcokrajowcy. Organizatorzy zapowiadają też, że w marcu ogłoszony zostanie konkurs dotyczący filmów.

Szczegóły wydarzenia:
zajezdnia.org

Galeria

Powiązane wydarzenia