Wernisaż wystawy „Epoka Majatów Świętego Jana"

Wernisaż wystawy Leny Czerniawskiej „Epoka Majatów Świętego Jana" w Galerii Tymczasem.

Wernisaż wystawy Leny Czerniawskiej „Epoka Majatów Świętego Jana" w Galerii Tymczasem. Na otwarciu wystąpi Emilio Gordoa prezentując improwizowaną kompozycję na werbel i wspomnienia, tworząc muzykę opowiadającą o miejscu z którego pochodzi, czyli mieście Cuernavaca w Meksyku.

Opis wystawy: 

Pandemia zatrzymała mnie w domu obrośniętym tropikalnym lasem z widokiem na znajomy mi już, ale jednak obcy świat. Spędziłam tam 84. dni. Obserwowałam dziką, poskręcaną roślinność, na głowę spadały mi mango, a pod stopami kręciły się bezdomne psy.

Piękno poprzekłuwane strachem i rozmyte upałem. Zanim do Cuernavaci przyjdą deszcze, nadchodzą cykady i chrząszcze, nazywane „mayates”. Chrząszcze nawiedzają domy i oświetlone ulice nocą. Lecą na chybił, trafił, aż nie rozbiją się o ścianę, krzesło, ludzką dłoń. Wplątują się we włosy, w ubrania, w myśli. Razem z nimi wzrastają temperatury, słońce parzy, noc nie przynosi ulgi. Nie przychodzi sen.

Lęki się wyostrzają, święci krążą po ulicach. Księżyc spogląda na nas zagubionych i myśli: nadeszła pora majatów. Majaty obwieściły nową epokę – epokę bezsennych nocy.

Czym jest upalna noc pełna poruszających zasłony, lampy i strachy majatów? To noc, gdzie Twoje sny się śnią, chociaż nie śpisz, gdzie martwy pies z pobocza leży pod stołem, a rękawiczki zamiast do szafy chowasz do głowy twojego sobowtóra. Kolejny majat wpadł do słoika z niebieską farbą, wylazł i na moich rysunkach zapadła noc, ze strachu zabiłam go i po kartce popłynęła żałobna, czerwona strużka prawdziwych nieszczęść Meksyku. Rysunki otoczyły się nocą i słowami i powstały obrazy-mieszańce, wnikliwe analizy tętniącego pod chodnikami Cuernavaci sekretnego życia. Rysunki, po co je tworzyć? Żeby odkrywać tajemnicę ludzkiej egzystencji, jej kruchość, zawiłość, niepoprawność i dzikość."

Lena Czerniawska 

Rysowniczka, pisarka, animatorka kultury, założycielka Fundacji Macondo. Rysunkami z Meksyku kontynuuje badanie tematu „czekania”, który rozpoczęła wystawą WARTELAND zrealizowaną w Berlinie w 2018 roku. „Czekanie” w czasie pandemii zyskało nowe, ważne znaczenie, dlatego wystawę “Epoka Majatów Świętego Jana” uzupełniają rysunki z cyklu „Ja tu zakwitnę” również zrealizowane przez autorkę w Meksyku. Oba cykle opowiadają o zamknięciu, tęsknocie i świecie nocnych stanów miasta Cuernavaca i górskich okolic pogrążonych w suszy i upałach.

Opowiadane historie poruszają się pomiędzy motywami śmierci, zjaw, roślinności, ptactwa, meksykańskiej religijności, ulicznych, bezdomnych psów i stanie oczekiwania. Każdemu rysunkowi towarzyszą słowa, krótkie fragmenty, które czytane w odpowiedniej kolejności zamykają się w opowieść o Epoce Majatów, czyli czasie kiedy pojawiają się „mayates” – chrząszcze podobne do polskich bąków majowych, które z powodu swoich nerwowych lotów, wprowadzają dodatkowy stan niepokoju i chaosu.

Emilio Gordoa

Tworzy muzykę skupiając się na komponowaniu i wykonywaniu muzyki jako sposobach komunikacji ze słuchaczem i badając dźwięk jako fenomen. Szczególnie koncentruje się na formach eksperymentalnych i improwizacji pracując w zespołach, projektach solowych, ale i tworząc instalacje dźwiękowe, muzykę dla teatru i teatru tańca.

Od 2012 roku mieszka w Berlinie i tam aktywnie współtworzy berlińską scenę muzyki improwizowanej „Echtzeitmusik", ale współpracuje również z muzykami z całego świata. Gordoa grał i nagrywał albumy z takimi artystami jak Nate Wooley, Tristan Honsinger, Ute Wasserman, John Edwards, Yuko Kaseki i Evan Parker.

Szczegóły wydarzenia:
lenaczerniawska.weebly.com

Galeria

Powiązane wydarzenia