Wieczór Tumski poświęcony Stanisławowi Moniuszce

Rok Stanisława Moniuszki trwa. Z tego też względu, chcąc wzmocnić społeczny rezonans jubileuszu 200-lecia urodzin Ojca Polskiej Opery Narodowej.

Rok Stanisława Moniuszki trwa. Z tego też względu, chcąc wzmocnić społeczny rezonans jubileuszu 200-lecia urodzin Ojca Polskiej Opery Narodowej, zapraszamy serdecznie na kolejny Wieczór Tumski poświęcony naszemu wybitnemu kompozytorowi, tym razem z udziałem znakomitych Artystek z Białorusi, na terenie której, w Ubielu, urodził się Moniuszko.

 Wieczór będzie w szczególny sposób poświęcony twórczości religijnej kompozytora. Usłyszymy wiele nieznanych utworów.

W pierwszej części wykład zatytułowany „Wierzył i tworzył. Duchowość chrześcijańska Stanisława Moniuszki jako źródło jego muzyki religijnej.” wygłosi wybitna muzykolog białoruska, specjalizująca się m. in. w twórczości Moniuszki, dr Swiatlena Niemahaj. Wykład będzie wygłoszony w języku polskim.

W drugiej części Wieczoru usłyszymy utwory religijne Stanisława Moniuszki, zarówno na głos solowy i organy, jak i organy solo. Jedynym odstępstwem od programu autorstwa Moniuszki będzie wykonanie „Introdukcji i fugi” Antoniego Sokulskiego, utworu dedykowanego Stanisławowi Moniuszce. Wykonawcami koncertu będą Artystki z Białorusi: świetna sopranistka Tamara Remez oraz znakomita organistka Swiatlena Niemahaj, występująca na tym Wieczorze Tumskim w podwójnej roli!

Program:

  • W dniu 25.10.br. (piątek) o godz. 19.00 w Oławie w kościele ŚŚ. Apostołów Piotra i Pawła odbędzie się VII Koncert Papieski pt. „Do Ciebie, Panie" w wykonaniu białoruskich artystek: sopranistki Tamary Remez i dr Swiatleny Niemahaj na organach. 
  • Ten sam koncert zostanie wykonany również w dniu 26.10.br. (sobota) o 19.00 w Kościele św. Antoniego z Padwy we Wrocławiu przy ul św. Antoniego 30.
  • 27.10.br. (niedziela) o godz. 18.00 w Kościele św. Krzyża na Ostrowie Tumskim; na koncercie zostanie również wygłoszony wykład dr Swiatleny Niemahaj pt. „Wierzył i tworzył. Duchowość chrześcijańska Stanisława Moniuszki jako źródło jego muzyki religijnej". 

Wstęp wolny.

Galeria

Powiązane wydarzenia