Zdjęcie wydarzenia Wystawa Hydropolis wzbogacona o sylwetki kobiet naukowczyń

Wystawa Hydropolis wzbogacona o sylwetki kobiet naukowczyń

Sylwetki kobiet, które przyczyniły się do rozwoju nauki zostały umieszczone w różnych miejscach wystawy w zależności od tematyki.

Sylvia Alice Earle, Rachel Carson, Jeanne Villepreux-Power oraz Agnes Pockels to badaczki, o dokonaniach których będzie można przeczytać na wystawie w Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis od 8 marca tego roku.

Większość z nas słyszała o dokonaniach Marii Skłodowskiej-Curie czy Ady Lovelace. Badaczek, który przyczyniły się do rozwoju nauki jest jednak znacznie więcej. Z okazji Dnia Kobiet Centrum Edukacji Ekologicznej we Wrocławiu postanowiło upamiętnić wybitne panie, dzięki którym woda jest dla nas mniej tajemniczą substancją.

Obok badaczy takich jak Don Walsh czy Jacques Piccard, którzy jako pierwsi zeszli na dno Rowu Mariańskiego, zaprezentowana zostanie postać Sylvii Alice Earle, biolożki morskiej, oceanografki, która jako pierwsza z kobiet w 1980 roku stanęła na dnie oceanu, na głębokości 381 m, w specjalnym skafandrze głębinowym. Ponad dwa tygodnie spędziła też w podwodnej bazie na głębokości 15 m. 

Badaczki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odkryły, że tylko cztery procent postaci występujących w podręcznikach do historii to kobiety.

Sylwetki kobiet, które przyczyniły się do rozwoju nauki zostały umieszczone w różnych miejscach wystawy w zależności od tematyki, którą zajmowała się badaczka. O Sylvii Alice Earle przeczytamy obok repliki batyskafu Trieste, biografia Rachel Carson została umieszczona obok wyspy śmierci, Jeanne Villepreux-Power – w strefie Ocean Życia, a o Agnes Pockels dowiemy się więcej obok najsłynniejszych wraków statków.

Galeria

Powiązane wydarzenia