Wystawa: Kolekcja osobista

Wrocławski historyk sztuki Paweł Banaś oraz jego żona Anna określają swoje prywatne zbiory sztuki nieprofesjonalnej mianem „kolekcji drogi”.

Wrocławski historyk sztuki Paweł Banaś oraz jego żona Anna określają swoje prywatne zbiory sztuki nieprofesjonalnej mianem „kolekcji drogi”, bo o jej kształcie decydowało otwarcie się na niespodziewane i często przypadkowe spotkania w trakcie odbywanych wspólnie podróży.

Główna część zbioru pochodzi z przełomu lat 80. i 90. XX wieku, kiedy przy okazji wakacyjnych wyjazdów kolekcjonerzy odwiedzali rzeźbiarzy tworzących w stylu sztuki ludowej. Udało im się wówczas zgromadzić prace przedstawicieli głównych powojennych wiejskich ośrodków rzeźbiarskich w Polsce – łęczyckiego, sierpeckiego, łukowskiego, paszyńskiego, kutnowskiego, a także rzeźby autorstwa twórców osobnych, indywidualnych, takich jak Roman Śledź, Antoni Baran czy Jan Janiak.

Narracja ekspozycji została poprowadzona wokół kilku bohaterów – artystów i opowiadających o nich kolekcjonerów. Ważną rolę odgrywa jednak również sama kolekcja, jako autonomiczne dzieło, którego tożsamość wytworzyła się w wyniku zwielokrotnionego spotkania, porozumienia i towarzyszących im emocji.

Kolekcja prezentowana była dotąd na wystawach we Włoszech (Terni, Rzym), w Niemczech (Bensheim), a w Polsce w Kłodzku, Jaworze i Sobótce. Teraz po raz pierwszy można ją zobaczyć we Wrocławiu.

Wystawę „Kolekcja osobista. Sztuka nieprofesjonalna z prywatnych zbiorów Anny i Pawła Banasiów” można oglądać od wtorku do czwartku w godz. 12.00-16.00 oraz od piątku do niedzieli w godz. 10.00-16.00 w terminie od 18 lipca do 30 października 2020.

Galeria

Powiązane wydarzenia