Wystawa: Makatka wywrotowa

Niegdyś kojarzona z domowym kiczem, dziś staje się głosem młodego pokolenia i nośnikiem treści „wywrotowych”.

Niegdyś kojarzona z domowym kiczem, dziś staje się głosem młodego pokolenia i nośnikiem treści „wywrotowych”. Współczesna makatka będzie bohaterką najnowszej wystawy przygotowanej przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu.

Pokazanych zostanie kilkadziesiąt prac wykonanych zarówno przez profesjonalnych artystów i artystki jak i amatorów i amatorki. Makatkom towarzyszyć będą ilustracje, fotografie oraz instalacje wideo.

Fenomen współczesnej makatki polega na przenikaniu się tego, co wewnętrzne, domowe, prywatne, z tym, co publiczne. Dziś makatki można spotkać w galeriach sztuki, ale także na zagłówkach foteli w wagonach PKP oraz podczas demonstracji feministycznych.

Ekspozycja jest próbą przedstawienia całego spektrum tematów podejmowanych przez współczesne hafciarki i hafciarzy. Tytułowa makatka, czyli połączenie tekstu z obrazkiem, jest dla nich punktem wyjścia do poszukiwań twórczych. Przekaz współczesnej makatki jest tym silniejszy, im bardziej wyraźny jest kontrast między konwencjonalnością formy a bezceremonialnością wyszytego tekstu.

Kuratorka wystawy: Olga Budzan.

Galeria

Powiązane wydarzenia