Wystawa: „Zajezdnia strajkuje” – Czasowo nieczynna

Wystawa „Zajezdnia strajkuje” jest głównym punktem obchodów 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” we Wrocławiu.

Ze względu na pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa u jednego z pracowników Centrum Historii Zajezdnia będzie zamknięte dla zwiedzających do 12 października 2020 roku. W tym czasie odwołane zostaną także zaplanowane imprezy.

Od 27 sierpnia Centrum Historii Zajezdnia zaprasza na multimedialną podróż w czasie, wprost do burzliwego sierpnia ‘80 i ogarniętej strajkiem zajezdni nr VII we Wrocławiu. W świat rodzącej się Solidarności, strajkującego Wrocławia i gorącego sierpnia 1980 roku zabiorą nas gwiazdy polskiego kina, m.in.: Rafał Zawierucha, Krzysztof Czeczot, Anna Próchniak i Kazimierz Kaczor. Podróż zaczyna się w kultowym autobusie typu „ogórek".

Mało znana historia

Centrum Historii Zajezdnia znajduje się na miejscu dawnej zajezdni nr VII przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu. To tutaj 26 sierpnia 1980 r., Tomasz Surowiec, kierowca i mechanik, zablokował bramę wjazdową do zakładu, tym samym rozpoczynając strajk. Szybko przyłączają się do niego koledzy, również z innych zakładów. Strajkujący ogłaszają solidarność ze Stocznią Gdańską. Z perspektywy czasu wiemy, jak ważną rolę odegrała Solidarność w obaleniu komunistycznej dyktatury. Dla Wrocławia i jego mieszkańców, przybyłych tu po wojnie z najróżniejszych stron i wciąż nie do końca czujących się „u siebie”, wydarzenia te miały znaczenie wyjątkowe. 

Innowacyjna wystawa

By opowiedzieć tę wciąż mało znaną historię w sposób wiarygodny i interesujący organizatorzy postawili na innowacyjne rozwiązania oraz udział gwiazd polskiego kina. 

Twórcy wystawy musieli najpierw odtworzyć dokładnie przebieg wrocławskich strajków co nie było takie łatwe, bo nie ma wielu dokumentów na ten temat. Dotarli też do jego uczestników. 

Wędrując po kolejnych częściach ekspozycji będzie można min. wsiąść do autobusu, posłuchać burzliwych narad robotników czy też zajrzeć do wypełnionego charakterystycznymi zapachami warsztatu samochodowego.

Wystawa jest głównym punktem obchodów 

Wystawa „Zajezdnia strajkuje” jest głównym punktem obchodów 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” we Wrocławiu. Streaming z uroczystych obchodów i otwarcia wystawy będzie można obejrzeć na kanałach społecznościowych Centrum Historii Zajezdnia: YouTubie oraz Facebooku.

Wystawa „Zajezdnia strajkuje” dostępna będzie od 27 sierpnia przez około pół roku. Rezerwacji można dokonać telefonicznie (71 715 96 82) lub elektronicznie (). Bilet normalny będzie kosztować 10 zł, ulgowy – 5 zł. 

Szczegóły wydarzenia:
zajezdnia.org.

Galeria

Powiązane wydarzenia