Wystwa malarstwa Marka Luzara „Za oknem”

18 listopada organizatorzy zapraszają na wystawę najnowszych prac autorstwa Marka Luzara we wrocławskiej Galerii „Kuźnicza" znajdującej się przy ul. Kuźniczej 1

18 listopada organizatorzy zapraszają na wystawę najnowszych prac autorstwa Marka Luzara we wrocławskiej Galerii „Kuźnicza" znajdującej się przy ul. Kuźniczej 11-13 ( I p.).

Tym razem artysta zabierze nas w podróż po świecie widzianym przez okno, wspaniałe pejzaże przywrócą letnie wspomnienia. Marek Luzar od czasów studiów malarskich w krakowskiej ASP zajmował się rysowaniem i malowaniem krajobrazów, ludzi, martwych natur. Robił filmy. To co robił było świetne lub gorsze, dobre lub średnie. Tak jak w życiu i w twórczości wszystkich malarzy.

Jedno było wiadome od początku. Luzar nie udawał. Był sobą. Ryzykował po prostu tym, że malował prawdziwie to, co go wzruszało, to co go zachwycało, a także to, co przejmowało grozą. Podstawą jego pracy było wnikliwe studiowanie natury, ale emocje malarza wprowadzały w tę sztukę coraz więcej wyrazu, coraz więcej deformacji. Nie tej jednak, która służy komplikowaniu obrazu i zamazuje jego przesłanie.

Deformacja w malarstwie Marka Luzara jest wyrazem przeżywania, dojmującego wzruszenia. Ta deformacja i ta wyrazistość jest tonacją wypowiedzi, jest malarską prawdomównością. Z jednej strony szum medialny i pełen bełkotliwych teorii komentarz do miałkich plastycznie pomysłów. Z drugiej – trud artysty, który w swej pracy zawarł przesłanie dla nas.

On sobie, swym życiu, swej wierze, swoich sprawach, swej miłości. Nie używa w tym celu żadnych pozorów i kamuflaży. Maluje. Rysuje.

Drąży odwieczne tematy i motywy. Poszerza swe doświadczenia twórcze o film i teatr. Zawsze jednak pozostaje sobą. Mrok i światło, odwieczne gesty i motywy. Kobiety i mężczyźni, przedmioty i wnętrza, krajobrazy i sceny biblijne. Sądzę, że ten właśnie upór i konsekwencja Marka Luzara pozwala myśleć o nim jako o malarzu dojrzale tworzącym swój świat i swoją wizję. Bez udawania i pozy, bez powierzchownego i naiwnego oczekiwania na sukces. Takie zawsze było, takie jest i będzie dobre malarstwo. Biografia artysty: Marek LUZAR Od 1983 do 1988 studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa. Studiował w pracowni filmu animowanego prof. Jerzego Kuci.

W 1988 dyplom na Wydziale Malarstwa - w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego. Zajmuje się malarstwem, grafiką, scenografią, fotografią, filmem i animacją. Jest reżyserem filmów animowanych, współrealizatorem programów telewizyjnych, dokumentalistą i reżyserem teatralnym. Brał udział w 41 wystawach zbiorowych i 38 indywidualnych w kraju i za granicą -między innymi we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA - prezentując rysunek, malarstwo, scenografię i fotografię. Trzykrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki, dwukrotny stypendysta Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, stypendysta Jana Pawła II w Rzymie, dwukrotny stypendysta Wolfsburg i Deutsch-Polnische Gesellschaft w Wolfsburgu.

Nagrodzony Ikarem, nagrodą Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki za wydarzenie roku i nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w uznaniu zasług dla kultury polskiej. Jest reżyserem, scenarzystą i scenografem filmu Tryptyk rzymski według poematu Jana Pawła II. Prapremiera kinowa filmu miała miejsce w Krakowie 9 marca 2007 roku. Marek Luzar aktualnie prowadzi własne studio filmowe - Luzart Studio Kraków.

Szczegóły wydarzenia:
marekluzar.art.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia