XXI Wrocławska Krajowa Wystawa Kolekcjonerska

Motywy przewodnie tegorocznej XXI Wrocławskiej Krajowej Wystawy Kolekcjonerskiej to 125. rocznica odsłonięcia obrazu Panoramy Racławickiej.

Motywy przewodnie tegorocznej XXI Wrocławskiej Krajowej Wystawy Kolekcjonerskiej to 125. rocznica odsłonięcia obrazu Panoramy Racławickiej oraz 200 rocznica urodzin Stanisława Moniuszki . Wydarzenia istotne zarówna dla naszej małej Ojczyzny jaką jest Wrocław i Dolny Śląsk ,jak również istotne w skali europejskiej a nawet światowej.

Dzieje Panoramy Racławickiej to w pewnym sensie obraz naszych stosunków politycznych ze wschodnim sąsiadem na przestrzeni ostatnich dwóch wieków. Królestwo Polskie powstałe na mocy Kongresu Wiedeńskiego w 1815 roku w wyniku przegranych powstań traciło na znaczeniu. W roku 1894 zaplanowano we Lwowie Powszechną Wystawę Krajową, która miała na celu pokazać osiągnięcia Polaków. Pomysł powstania Panoramy Racławickiej narodził się w 1893 roku. Obraz miał być najważniejszą atrakcją lwowskiej wystawy.

Wtedy też Jan Styka uznał, że zwycięska bitwa pod Racławicami najlepiej odzwierciedli potęgę narodu polskiego i wolę odzyskania niepodległości. Niepodległość odzyskaliśmy wraz z końcem I Wojny Światowe w 1918 roku , ale cieszyliśmy się nią stosunkowo krótko .W wyniku II wojny Światowej nastąpiły kolosalne zmiany . Po 1945 roku do Wrocławia przyjechało grono lwowskich naukowców, lekarzy, urzędników i artystów. Ponieważ Lwów administracyjnie znalazł się poza granicami Polski z terenu miasta ewakuowano też cenne dla jego byłych mieszkańców pamiątki, które podążyły w ślad za lwowiakami do stolicy Dolnego Śląska. W 1946 roku cyklorama wraz z częścią zbiorów Ossolineum trafiła do Wrocławia.

Mimo oczekiwań społeczeństwa ówczesne władze bały się udostępnić Panoramę Racławicką by nie zostało to potraktowane jako wrogi gest w stosunku do Związku Radzieckiego. Ponowne udostępnienie Panoramy nastąpiło 14 czerwca 1985. Ogromna atrakcja starego Lwowa stała się natychmiast główną atrakcją Wrocławia. Współcześni widzowie także mogą uczestniczyć w niecodziennym pokazie.

Papież Jan Paweł II, królowa Holandii Beatrix i laureat nagrody Nobla Czesław Miłosz to wybitne postaci ,którzy zaszczycili swoją obecnością Panoramę Racławicką .To dzień dzisiejszy naszej cykloramy. Stanisław Moniuszko wzór patrioty, genialny kompozytor ,ojciec opery narodowej znalazł swoje miejsce we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Pamiętamy , iż to właśnie 8 września 1945 nastąpiła reaktywacja działalności Opery wrocławskiej przedstawieniem Halki w reżyserii Stanisława Drabika pierwszego powojennego dyrektora opery. Pamięć i zasługi Stanisława Moniuszki dla kultury polskiej postanowiono upamiętnić w formie festiwalu jego imienia.

Pomysł ten powstał w 1960 roku, a pierwszy Festiwal odbywający się co roku w Kudowie Zdroju na Dolnym Śląsku zainaugurowano w roku 1962. W jego ramach wystawiane są głownie opery. Te fakty przemawiają za uroczystą celebracją dwusetnej rocznicy urodzin twórcy stylu narodowego w muzyce polskiej.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu serdecznie dziękuję sponsorom, organizatorom oraz wystawcom za możliwość udostępnienia szerokiej publiczności naszych kolekcji propagujących szeroko rozumiane kolekcjonerstwo a w szczególności nawiązujące do dwóch wspomnianych wydarzeń.

Szczegóły wydarzenia:
sk.wroclaw.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia