Zdjęcie wydarzenia Z mrocznej Twierdzy Szyfrów ku obłokom: Zamek Czocha, Świeradów Zdrój

Z mrocznej Twierdzy Szyfrów ku obłokom: Zamek Czocha, Świeradów Zdrój

Wycieczkę rozpoczniemy w Zamku Czocha – obronnym zamku granicznym powstałym w XIII wieku z rozkazu króla czeskiego Wacława I Przemyślidy.

Wycieczkę rozpoczniemy w Zamku Czocha – obronnym zamku granicznym powstałym w XIII wieku z rozkazu króla czeskiego Wacława I Przemyślidy. Uważa się, że w czasie II wojny światowej mieściła się tu szkoła szyfrantów Abwehry, brak jest jednak na to wystarczających dowodów.

W trakcie pobytu w zamku zobaczymy między innymi: Salę Rycerską pełniącą obecnie okazjonalnie funkcję Sali Balowej, Salę Marmurowa z pięknymi malowidłami ściennymi oraz kominkiem, w którym według legendy zamurowano niemowlę, Salę Biblioteczną naszpikowaną symboliką masońską, zamkowy Skarbiec, Salę Portretową z wizerunkami Piastów, Komnatę Książęcą z owianą legendą zapadnią znajdującą się pod łożem małżeńskim, a także wejdziemy na Wieżę Widokową, z której rozpościera się piękny widok na rzekę Kwisę i pobliskie lasy.

W trakcie zwiedzania dowiemy się również dlaczego zamek został okrzyknięty polskim Hogwartem a także zwiedzimy wystawę skarbów znalezionych w zamku podczas remontu w 2015r. Następnie udamy się na Zaporę Leśniańską, a potem do Świeradowa Zdroju.

To znane dolnośląskie uzdrowisko. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1524r. a wzmianka o jego wodach z 1572r. W trakcie spaceru zobaczymy między innymi park zdrojowy, stare łazienki, najpiękniejszą na Dolnym Śląsku Halę Spacerową, Dom Zdrojowy, a także bardzo ciekawy architektonicznie kościół Św. Józefa.

Dowiemy się też co wspólnego miała żaba z odkryciem leczniczych właściwości tutejszych wód przez berlińskiego lekarza Leonarda Thurneyssera. Następnie udamy się do najnowszej atrakcji Świeradowa-Zdroju – Wieży widokowej nazywanej Sky Walk. To najwyższy tego typu obiekt widokowy w Polsce.

Ma wysokość 62 metrów. Jednocześnie jest to najdłuższa Ścieżka w Chmurach – liczy sobie aż 850 metrów. Termin: 24.09.2022r. (sobota) Cena: 150 zł + wstępy Zapisy: Oddział Wrocławski PTTK, tel. 71 344 39 23, mail:

Szczegóły wydarzenia:
pttk.wroclaw.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia