Zdjęcie wydarzenia Złote Szaraki – Neurozy. Wystawa obrazów Anny Jur

Złote Szaraki – Neurozy. Wystawa obrazów Anny Jur

W Centrum Innowacji Przejście (przejście podziemne przy Rynku) będzie można oglądać prace Anny Jur z dwóch serii – Neurozy i Złote Szaraki.

W Centrum Innowacji Przejście (przejście podziemne przy Rynku) będzie można oglądać prace Anny Jur z dwóch serii – Neurozy i Złote Szaraki.

Obie serie opowiadają o tych samych emocjach, są jednak zaprezentowane innymi technikami. Biel i czerń, którymi namalowane są Neurozy to skrajności – Złote Szaraki to połączenie,  czyli szarość. Szarość uznawana za nijakość gra tu rolę wszystkich barw świata – jest neutralnym pogodzeniem skrajności.

Złote szaraki 2

Łącznikiem wszystkich obrazów jest złota farba – jako symbol wieczności i nieskończoności. Obrazy opowiadają o emocjach, kontemplacji, obserwacji świata i ludzi, które nie dzielą się ani czasem ani płcią – tak jak Szaraki. Szaraki są symbolami bez twarzy. Mają ludzką postać, ponieważ wszystko, co się z nimi dzieje dotyczy człowieka. Druga część serii dotyka mroczniejszych zakamarków duszy i umysłu. Styka się na granicy ze światłem – złotem, czyli skarbami naszego doświadczenia.  Dziesięć prac to historie o manipulacji, sztucznych postaciach, szaleństwie, pustce, dylematach, nostalgii ale też odwadze, czerpaniu radości czy miłości. Bo nic nie jest dosłownie czarno  białe – życie jest mieszaniną barw. Wszystkie obrazy zostały namalowane w trzech bazowych kolorach: czerni, bieli i złocie.

Neurozy

Olejne abstrakcje, które prezentują różne stany uznawane powszechnie za neurotyczne, nerwicowe, depresyjne. Prace są bardzo osobistym doświadczeniem - wyładowaniem oraz przekazem równowagi do tych stanów. Biel i czerń – postrzegane jako skrajności - tutaj również grają rolę przeciwstawnych stanów emocjonalnych. Które z nich to dobro a które zło? Jest to subiektywny punkt widzenia. Bazując na własnych doświadczeniach przeżywamy bardzo indywidualnie poczucie zagrożenia, samotności czy złości. Celem jest odnalezienie ukojenia i przeciwwagi.

Anna Jur – Malarka, Prezes Fundacji Paliwo Artystyczne, animatorka warsztatów artystycznych, dziennikarka, scenograf. Laureatka wrocławskiej nagrody 30 Kreatywnych Wrocławia w 2016 roku za działalność artystyczną, realizatorka projektów: Ręki Dzieła Fest (święto lokalnych artystów rękodzieła we Wrocławiu), Kolektyw Pokolenie (wakacje plastyczne dla dzieci z opiekunami), Sztuka Zdrowia (zajęcia kreatywno-zdrowotne dla seniorów), wystaw Artyści Wrocławia (prezentowanych na terenie Rynku Wrocławskiego z okazji corocznego Święta Wrocławia) oraz całej serii jednorazowych projektów warsztatowych dla odbiorców w każdym wieku. 

Wstęp: wolny

Wystawa możliwa do oglądania także przez witrynę.

Szczegóły wydarzenia:
biblioteka.wroc.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia