Wydarzenie odwołane. Żyjnia x Ciało na rozdrożu. Wystawa w galerii Dizajn BWA Wrocław

Galeria Dizajn BWA Wrocław zaprasza do Żyjni, gdzie po przerwie technicznej otwieramy nowy rok kalendarzowy, który rozpoczynamy od łagodnej stymulacji ciała.

Wydarzenie odwołane.

Galeria Dizajn BWA Wrocław zaprasza do Żyjni, gdzie po przerwie technicznej otwieramy nowy rok kalendarzowy, który rozpoczynamy od łagodnej stymulacji ciała.

Żyjnia, miejskie sanatorium zaprojektowane przez BUCK.studio będzie teraz centrum wydarzeń, zatytułowanych wspólnie „Kultura regeneracji". Razem z naukowcami, projektantami i edukatorami przygotowany został program, który was wzmocni i poprawi waszą odporność, również emocjonalną. Jakimi sposobami możemy poddawać regeneracji nasze ciała oraz jak pielęgnować i regenerować nasze środowiska i jakie narzędzia oferują nam w tym celu dyscypliny projektowe?

Przygotowane zostały również ceremonie regeneracyjne, podczas których widzowie będą mogli korzystać z Balneo, kamionkowego zestawu do zabiegów medycyny naturalnej, zaprojektowanego przez Konrada Dybickiego, w skład którego wchodzi: termofor, kompres, inhalator oraz naczynia do "jala neti" – techniki oczyszczania zatok i nosa.

W części wystawienniczej prezentowana będzie wystawa "Ciało na rozdrożu", która miała premierę podczas Gdynia Design Days 2019. Jej kuratorzy, Agata Nowak i Michał Bachowski uzupełnią ją jednak o nowe konteksty i projekty.

Wystawa opowiada o scenariuszach i możliwościach, dzięki którym zmieniają się nasze ciała. Jak opowiadają kuratorzy: „Nasze ciała interesują obecnie już nie tylko naukowców, ale także projektantów i ludzi biznesu. Dzielą się oni jednak na dwie spolaryzowane grupy. Jedni chcą wykorzystywać rozwój chirurgii plastycznej, protetyki, bioinżynierii, sztucznej inteligencji i innych technologii komputerowych, żeby poprawiać człowieka lub wyręczać go w różnych zadaniach. Innych przeraża perspektywa transhumanizmu. Uważają, że takie działanie jest nieetyczne i niebezpieczne, dlatego celebrują naturalność ludzkiego ciała oraz wystrzegają się wszelkich sztucznych ulepszeń.

Niektórzy z nich starają się nawet powstrzymać zmiany siłą, wzorując się na XIX-wiecznych robotnikach, którzy niszczyli pierwsze maszyny. Adresatami pomysłów jednych i drugich jesteśmy ostatecznie my wszyscy, a wybór nie zawsze jest oczywisty. Na wystawie pokażemy więc ciało w kontekście najważniejszych dylematów, z którymi często już dziś musimy się zmagać".

Podczas otwarcia wystąpi artystka wizualna Okime Emiko wraz z setem vj-skim zatytułowanym „The state of things as they actually exist", do muzyki skomponowanej przez Universal Export. W czasie wernisażu odbędzie się także performans "Calmness – the study of calm", w wykonaniu Darii Krawczuk i Adama Zduńczyka. Będzie to studium spokoju jako niejednoznacznego spektrum doznań, do którego współczesny człowiek dąży, jednocześnie odczuwając lęk, gdy w końcu nadejdzie. Ponadto w trakcie weekendu otwarcia odbędzie się oprowadzanie kuratorskie, spotkanie mieszkańców budynku, w którym znajduje się galeria, a także warsztaty dla dzieci organizowane we współpracy z HECĄ.

Program „Kultury regeneracji" oraz informacje, jak przygotować się do ceremonii regeneracyjnej „Balneo” wkrótce na stronie: www.bwa.wroc.pl.

Uczestnicy/projektanci: Aleksandra Żeromska, Glaze Prosthetics, Josiah Zayner / The ODIN, Monika Kucel i Paulina Puchalska, Daniel Sannwald, Beauty_GAN, Khrystyana Kazanova, Zuzanna Zakrzewska, Sonia Singh, Cameron-James Wilson, Vanessa Cuccia i ziemia, Kamila Rudnicka, In Virtuo / Cyberpsychology Lab of Université du Québec en Outaouai, Ella Flautau, Ewa Nowak, Amal Graafstra, Gerard Moline, Domka Spytek


Kuratorzy wystawy: Agata Nowak, Michał Bachowski

kuratorka Żyjni i programu „Kultura regeneracji”: Katarzyna Roj
partnerzy strategiczni Żyjni: Comforty, chors, Delius, Glasspol Maciej Załuski Luksfery Pustaki Szklane, Herbapol. Masz to w naturze, Geberit, Reprint Drukarnia

Szczegóły wydarzenia:
bwa.wroc.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia