10 najwyższych budynków we Wrocławiu

Data aktualizacji: 2022-08-23

Oto najwyższe budowle we Wrocławiu. Ze szczytu wielu można podziwiać piękną panoramę miasta. Wrocławski wieżowiec Sky Tower to najwyższy budynek mieszkalny w Polsce.

Sky Tower – 212 metrów

To najwyższy budynek we Wrocławiu. Przy dobrej pogodzie 51. piętrową wieżę Sky Tower widać z kilkudziesięciu kilometrów.
Stanął w miejscu biurowca firmy Poltegor, który ze swoimi 92 metrami do 2007 r. był najwyższym wieżowcem we Wrocławiu. Pierwotnie szczyt budynku miał się znajdować na wysokości 258 metrów. Sky Tower zdetronizowałby wtedy Pałac Kultury i Nauki, który ze swoimi 237-metrami jest dzisiaj najwyższą budowlą w Polsce.
Budowa Sky Tower firmowana przez Leszka Czarneckiego, znanego biznesmena, od początku budziła skrajne opinie ze względu na jej rozmach, projekt, osobę inwestora. Bez wątpienia należy do najbardziej charakterystycznych wieżowców, to najwyższa budowla mieszkalna w Polsce. Oprócz biur, sklepów, znajdują się tu także luksusowe apartamenty, a na 49. piętrze punkt widokowy.

Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela – 97 metrów

Najważniejszy i najwyższy kościół we Wrocławiu, nazywany matką kościołów archidiecezji wrocławskiej. Gotycki budynek w obecnym kształcie został wybudowany w XIV wieku. Jednak badania archeologiczne wykazały, że murowana świątynia stała w tym miejscu już w X wieku.
Wielokrotnie przebudowywana. W czasie II wojny kościół został poważnie zniszczony, odbudowa trwała kilkadziesiąt lat. Hełmy na wieże najwyższej budowli sakralnej we Wrocławiu zostały nałożone dopiero w latach 90. Na platformie 97-metrowej wieży znajduje się punkt widokowy.

Bazylika garnizonowa św. Elżbiety – 92 metry

Jeszcze w 1529 roku wieża była aż o 40 metrów wyższa, i gdyby bazylika przetrwała wichury i pożary, które przez wieki wiele razy ją nawiedzały, byłaby najwyższym kościołem w Polsce.
Mimo to wieża kościoła należy do najwyższych konstrukcji w Polsce. Teraz jest to jeden z popularnych punktów widokowych, położony najbliżej Rynku. Na wieżę można się dostać tylko wąskimi krętymi schodami, windy na platformę nie ma.

Gotycka świątynia została wybudowana na początku XIV wieku, w 1525 r. była pierwszym kościołem na Śląsku przejęty przez ewangelików. W ręce katolików wrócił w 1946 r., kiedy ustanowiono go kościołem garnizonowym dla Wrocławia.

Akademik Kredka – 85 metrów

Budynek domu studenckiego należący do Uniwersytetu Wrocławskiego to jeden z najwyższych wieżowców Wrocławia. Wraz z bliźniaczym Ołówkiem (niższym o 15 metrów) na stałe wpisał się w panoramę miasta.
Ma 23 kondygnacje, na których mieści się 290 pokoi. Po wyburzeniu Poltegoru w 2007 roku, a przed wybudowaniem Sky Tower (2012), akademik Kredka był na pierwszym miejscu na liście najwyższych budynków we Wrocławiu.

Kościół pw. św. Michała Archanioła – 80 metrów

Jeden z najwyższych kościołów, mylony czasem z katedrą z powodu monumentalnych, gotyckich kształtów i nagich ceglanych ścian. Znajdująca się przy ul. Prusa świątynia, powstała w latach 1862-71, ale pierwsze ślady budowli sakralnej w tym miejscu pochodzą z XII wieku. W czasie budowy zawaliła się północna wieża, ukończono ją, ale jest niższa niż sąsiednia.

Kościół pw. św. Augustyna – 78 metrów

Zbudowana w 1909 roku świątynia przy ul. Sudeckiej została zaprojektowana przez architektów Alfreda Böttchera i Richarda Gaze. Budynek podczas wojny został praktycznie zrównany z zmienią. Kościół odbudowano w 1949 roku. Imponujące wrażenie robi 78-metrowa wieża - dzięki niej świątynia należy do najwyższych we Wrocławiu.

Akademik Ołówek – 70 metrów

Niższy brat-bliźniak Kredki ma 70 metrów. Oba akademiki należą do najbardziej charakterystycznych wieżowców we Wrocławiu. Ich budowę zakończono w 1991 roku. Kredka i Ołówek zostały zaprojektowane przez prof. Mariana Barskiego.

Kościół pw. św. Krzyża – 69 metrów

Gotycka świątynia na Ostrowie Tumskim do niedawna służyła wiernym rzymskokatolickim (górny kościół) oraz greckokatolickim (dolny pw. św. Bartłomieja). Kolegiata powstała jako wotum po zakończeniu długotrwałego sporu księcia Henryka Probusa z biskupem wrocławskim Tomaszem. Książę ufundował świątynię, której budowa zakończyła się w 1287 roku.

Budynek przy ul. Drzewieckiego 24 – 64 metry

Punktowiec przy Drzewieckiego to najwyższy budynek w zachodniej części Wrocławia. Z najwyższych pięter budynku Gądowie przy dobrej pogodzie można zobaczyć Karkonosze. Tu także (oczywiście, poza Sky Tower) są najwyżej położone mieszkania. Na najniższych kondygnacjach mieszczą się lokale usługowe.

Budynek przy ul. Gubińskiej 8 – 61 metrów

Na Nowym Dworze gęsto od wieżowców, choć tylko ma powyżej 60 metrów. Z jego szczytu można podziwiać lądujące samoloty na wrocławskim lotnisku. Niekiedy przeszkadzają w tym mgły.

Odra Tower – ul. Sikorskiego – 61 metrów

Pierwotnie wieżowiec miał sięgać ponad 130 metrów i byłby jednym z najwyższych budowli we Wrocławiu i w Polsce. Z powodu kryzysu inwestor zmienił plany - zmniejszył konstrukcję o połowę. W budynku nad Odrą jest ponad 200 mieszkań.

Zdjecie Redakcja www.wroclaw.pl

Redakcja www.wroclaw.pl