Zdjęcie wydarzenia Cudo-Twórcy. Wstawa czasowo zamknięta.

Cudo-Twórcy. Wstawa czasowo zamknięta.

„Cudo-Twórcy: Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło” to wystawa stała, która uświetnia 70-lecie Muzeum Narodowego.

Wstawa czasowo zamknięta.

„Cudo-Twórcy: Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło” to wystawa stała, która uświetnia na 70-lecie Muzeum Narodowego we Wrocławiu. 

Nowa ekspozycja stała zagości na trzecim piętrze MNW i będzie prezentowała trzy kolekcje: sztuki Bliskiego i Dalekiego Wschodu, rzemiosła artystycznego i kultury materialnej oraz ceramiki i współczesnego szkła artystycznego.

Dzieła ludzkich rąk na przestrzeni wieków

„Cudo-Twórcy” to wystawa, która opowiada i prezentuje świat stworzony rękoma człowieka, powstały w jego umyśle i wyobraźni, a następnie w mistrzowski sposób zmaterializowany w przedmiocie użytkowym. To wyprawa w przeszłość, jednak z wyraźnymi odwołaniami do dobrze znanej codzienności.

Magiczny świat Orientu

Pierwsza część wystawy, poświęcona sztuce odległych azjatyckich kultur, wskazuje na europejską fascynację tymi obszarami, ich odkrywaniem i poznawaniem. Niegdyś służyły temu celowi kolekcje gromadzone przez podróżników czy też miłośników sztuki. Prezentowane na wystawie precjoza pochodzą m.in. z takich właśnie zasobów, w tym z przedwojennej kolekcji wrocławskiego Śląskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności.

Oryginalne, misternie wykonane przedmioty kultu, jak rzeźbione wizerunki bóstw i opiekuńczych demonów, niezwykłej urody przedmioty codziennego użytku: inkrustowane przyborniki do kaligrafii, urzekające dekoracjami pojemniki z laki, barwne naczynia porcelanowe i wiele innych przedmiotów wprowadzają w magiczny świat Orientu. Najcenniejszym zabytkiem tej części wystawy jest szkatułka na przybory do kaligrafii suzuribako. Jej twórca to najwybitniejszy reprezentant czołowej japońskiej szkoły mistrzów laki – Igarashi.

Powrót do Europy

Druga część ekspozycji to opowieść o tym, jak mieszkaniec Starego Kontynentu zmieniał, udoskonalał i upiększał świat, w którym przyszło mu funkcjonować. Od pierwotnej potrzeby zaspokajania głodu, komunikowania się, przez strój, kształtowanie domowych wnętrz, po aktywności skupione na pracy i na rozrywce. W tej części pokazane są najróżniejsze przedmioty – zapomniane, jak i te, które do dziś pozostają w powszechnym użyciu.

Zwiedzający prześledzą np., jak rozwijały się przyrządy służące do pisania od XVI-wiecznych wzorników do nauki kaligrafii – od misternie zdobionych porcelanowych kałamarzy i gęsich piór do popularnego dziś długopisu BIC. Wśród wystawionych zabytków znajdą się m.in.: meble, naczynia, stroje, zegary, witraże, przybory toaletowe, narzędzia używane w pracy, a także broń.

W odbiciu szkła i ceramiki

Ostatni fragment „Cudo-Twórców” to prezentacja wybranych obiektów współczesnego szkła i ceramiki ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które posiada jedną z największych specjalistycznych kolekcji tego typu w Polsce. Ta ekspozycja to prace wybitnych polskich ceramików: powojennych prekursorów (Julia Kotarbińska i Rufin Kominek), wrocławskich mistrzyń dyscypliny (Krystyna Cybińska, Irena Lipska-Zworska, Anna Malicka-Zamorska, Bożena Sacharczuk), artystów z innych środowisk, m.in. związanych z Gdańskiem i Warszawą.

Spośród twórców szkła artystycznego, można podziwiać prace niezwykłego eksperymentatora i wizjonera szkła Henryka Albina Tomaszewskiego, a także Ludwika Kiczury, Henryka Wilkowskiego, Małgorzaty Dajewskiej, Kazimierza Pawlaka, Beaty Stankiewicz-Szczerbik oraz wybitnych artystów światowego szkła: Czesława Zubera, Marvina Lipofsky’ego, Pavla Hlavy i René Roubička.

W części poświęconej powojennemu wzornictwu przemysłowemu pokazano naczynia dekoracyjne i użytkowe, m.in. kolorowe szkła, projektowane przez Zbigniewa Horbowego, Stefana Sadowskiego, Józefa Podlaska, szkła prasowane Eryki i Jana Drostów, szkła kryształowe Aleksandra i Reginy Puchałów, a także fajanse z Włocławka, porcelana doby polskiego „new look” lat 60. XX w. i bolesławiecka kamionka.

 

Wystawa dostępna dla zwiedzających od 14 lipca 2018 r.

Szczegóły wydarzenia:
mnwr.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia