Panorama Racławicka

Panorama Racławicka ma długość 114 metrów i wysokość 15 metrów. Przedstawia zwycięską bitwę Polaków z Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku.

Malowidło ma 114 metrów długości i 15 metrów wysokości. Przedstawia zwycięską bitwę Polaków nad Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku.

Za autorów “Panoramy Racławickiej” uważa się lwowskich malarzy Jana Stykę i Wojciecha Kossaka, chociaż grono artystów pracujących przy nim jest było większe. Od lat 80. monumentalny obraz prezentowany jest specjalnie wybudowanej dla niego rotundzie w parku Słowackiego.

“Panorama Racławicka” to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji Wrocławia. Jest ważnym punktem wycieczek po Wrocławiu nie tylko turystów, lecz także przywódców państw.

Panorama Racławicka - bilety, godziny otwarcia

Do 31 sierpnia bilety na Panoramę Racławicką sprzedawane są w wakacyjny cenach promocyjnych.

Rodzinny:

Ceny biletów w okresie wakacyjnym:
Normalny:

30 zł

Ulgowy:(przysługuje uczniom, studentom, osobom powyżej 65 roku życia, nauczycielom, osobom z odznaczeniami “Zasłużony działacz kultury”, “Za opiekę nad zabytkami”) 23 zł
Specjalny:(opiekun grup szkolnych – jeden opiekun na dziesięciu uczniów) 3 zł
Ceny biletów od 1 września 2021 roku:
Normalny: 50 zł
Ulgowy:(przysługuje uczniom, studentom, osobom powyżej 65 roku życia, nauczycielom, osobom z odznaczeniami “Zasłużony działacz kultury”, “Za opiekę nad zabytkami”) 35 zł
Rodzinny:(dwoje rodziców lub opiekunów z dzieckiem/dziećmi w wielu 7–15 lat) 35 zł
Specjalny:(opiekun grup szkolnych – jeden opiekun na dziesięciu uczniów) 10 zł
Bilet do Muzeum „Panorama Racławicka” pozwala na bezpłatne wejście na wystawy stałe w Muzeum Narodowym, Muzeum Etnograficznym i w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej.

Panorama Racławicka - godziny otwarcia

W sierpniu 2020 r. rozpoczął się remont rotundy i renowacja obrazu Styki i Kossaka. Dzieło będzie można ponownie oglądać od 27 lipca 2021r.

Godziny otwarcia Panoramy Racławickiej:

 • poniedziałek: nieczynne

 • wtorek - piątek: 9:30–17:00

 • sobota: 9:30 - 19:00

 • niedziela: 9:30 - 17:00

Gdzie znajduje się Panorama Racławicka? Dojazd, parking

Rotunda i Panorama Racławicka znajduje się w parku Słowackiego, przy ul. Purkyniego 11, kilka minut spacerem od Rynku i Ostrowa Tumskiego.

Do Panoramy Racławickiej dojechać można komunikacją miejską:

 • tramwajami 2, 4, 10, 16, 33 (przystanek Urząd Wojewódzki)
 • autobusem linii A (przystanek Urząd Wojewódzki)

Bilet MPK najłatwiej kupić w tramwaju lub autobusie. Na panelu biletowym wybieramy rodzaj biletu, przykładamy kartę płatniczą i bilet koduje się na karcie. Nie dostaniemy papierowej wersji biletu.

Bilet można kupić także w automacie przy przystanku (płatność kartą lub gotówką) lub w kiosku.

Parking w pobliżu Panoramy Racławickiej

W pobliżu Panoramy Racławickiej jest wiele parkingów i miejsc postojowych. W tej części miasta parkowanie jest płatne. Samochód można zostawić na:

 • podziemny parking na pl. Nowy Targ

 • parking przy Hali Targowej

 • parking przy gmachu Wydziału Filologicznego (pl. Nankiera)

 • miejsca postojowe wzdłuż ul. Kraińskiego

 • parking przy ASP ul. Frycza-Modrzewskiego

 • parking przy Panoramie Racławickiej (ul. Styki i Kossaka)

 • parking przy gmachu głównym Poczty (ul. Krasińskiego)

 • parking przy Urzędzie Wojewódzkim

Panorama Racławicka - historia powstania obrazu

Inicjatorami powstania “Panoramy Racławickiej” byli lwowscy radni, którzy chcieli w ten sposób uświetnić Powszechną Wystawę Krajową zaplanowaną na rok 1894. Pod koniec XIX wieku panowała moda na malarskie panoramy, uwieczniające ważne wydarzenia - przede wszystkim bitwy. Przez połączenie malowidła i elementów scenografii uzyskiwano efekt iluzji, dodatkowej perspektywy.

Zlecenie na wykonanie obrazu otrzymał Jan Styka, który dobrał sobie grono współpracowników - malarzy. Artyści konsultowali się z historykami, znawcami wojskowości, gromadzili archiwa, szkice, dokumenty, byli także na rekonesansie pod Racławicami, w miejscu, gdzie wojska polskie pod wodzą Tadeusza Kościuszki pokonały Rosjan.

Prace nad obrazem trwały dziewięć miesięcy. Płótno ma 114 metrów długości i 15 metrów wysokości. We Lwowie “Panorama Racławicka” była prezentowana w rotundzie w parku Stryjeńskim. Stała się jedną z atrakcji Lwowa na przełomie XIX i XX wieku.

Po II wojnie światowej obraz przewieziono do Wrocławia i schowano w magazynie. Ze względów politycznych nie wystawiano go publicznie. Dopiero po 1980 r. rozpoczęto przymiarki do ponownej prezentacji dzieła Styki i Kossaka. Rotunda na potrzeby Panoramy stanęła w 1985 roku w parku Słowackiego.

Co roku przyciąga tysiące gości. Wśród odwiedzających byli m.in. papież Jan Paweł II i królowa Holandii Beatrycze. Obrazem zachwycił się premier Chin Zhao Ziyang, a po jego wizycie we Wrocławiu, w Chinach powstało wiele monumentalnych malowideł w technice podpatrzonej u Styki.

Kto namalował Panoramę Racławicką?

Głównym współpracownikiem Jana Styki był Wojciech Kossak.

Styka namalował postaci Tadeusz Kościuszki i chłopskiego przywódcy, Bartosza Głowackiego oraz kosynierów, którzy zdobywają rosyjskie armaty.

Kossak - specjalista od obrazów “końskich”, namalował konia pod Kościuszką, polskich sztabowców, kawalerię oraz Rosjan broniących armat.

Ludwig Boller, niemiecki pejzażysta, odpowiadał za krajobraz i niebo, a Tadeusz Popiel wspomagał Bollera oraz namalował chłopskie chałupy i drzewa. Teodor Axentowicza i Zygmunt Rozwadowski pod nadzorem Kossaka malowali sceny batalistyczne. Natomiast Włodzimierz Tetmajer i Wincenty Wodziński odpowiadali za stroje ludowe chłopskiej części polskich wojsk.

Panorama Racławicka we Wrocławiu - kontakt

Adres: Jana Ewangelisty Purkyniego 11
Data powstania: 1947 rok
Dyrektor: Prof. Piotr Oszczanowski
Telefon: +48713435643
E-mail:

 

 

Galeria

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc