Wrocławski jarmark wśród najpiękniejszych w Europie

Amerykański serwis „The Huffington Post” i niemiecki dziennik "Die Welt" uznały wrocławski jarmark bożonarodzeniowy za jeden z najładniejszych w Europie.

„Każdego roku nasze buzie rozświetla uśmiech, gdy zaczynamy przyglądać się jarmarkom w całej Europie. Po prostu je kochamy, naprawdę” – piszą autorzy rankingu.

Wrocławski jarmark znalazł się obok tak wspaniałych i historycznych jarmarków, jak organizowany od 440 lat jarmark w Strasburgu we Francji, słynny jarmark we Frankfurcie czy w Norymberdze. Może wrocławski jarmark nie jest jeszcze tak znany, ale jest nie mniej  piękny i nastrojowy od tych najsłynniejszych w Europie.

Natomiast popularny niemiecki dziennik „Die Welt” uznał wrocławski jarmark za jeden z pięciu najpiękniejszych w Europie.
Autor zestawienie podkreśla, że na jarmarkach oryginalną formułę łączy się z miejscowymi zwyczajami i motywami. Jedno jest wspólne: aromaty grzanego wina i smażonych kiełbasek.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu już po raz dziewiąty rozstawił się wokół Ratusza. Niemiecki serwis pisze o „romantycznej scenerii i morzu świateł, drewnianych straganach i jodłach”. Od pierwszej edycji imprezy znacznie się rozrósł, dzisiaj to 160 straganów, które zajmują większą część Rynku oraz fragment ulicy Świdnickiej. Autor ma wrażenie, że czułby się jak w Niemczech, ale spacer po jarmarku to kulinarna podróż dookoła świata. Podobnie rzecz się ma z pomysłami na prezenty, kupić można polską ceramikę, ale także arabskie kosmetyki i afrykańską biżuterię. Jarmark to nie tylko wydarzenie handlowe, ale także miejsce świątecznych parad i pokazów. Jednym z bohaterów jest krasnoludek – dawniej znak polityczno-artystyczny, a dzisiaj popularny symbol Wrocławia.

W zestawieniu najpiękniejszych europejskich jarmarków znalazły się także te we włoskim Bolzano, w Brighton w Wielkiej Brytanii, w Strasburgu na pograniczu francusko-niemieckim oraz w Puerto Portal na hiszpańskiej Majorce.

O Bolzano pisze także amerykański serwis. Poza tym The Huffington Post wymienia jarmark w Colmar we Francji za wspaniałe regionalne wino, które tam można kupić, jarmark w Trydencie za renesansowy klimat, jarmark w Innsbrucku za gwieździste dekoracje, zaśnieżony jarmark w Tallinie w Estonii za niesamowity zimowy klimat, a jarmark w Bratysławie za nocne atrakcje. Zachwycają także jarmarki w Brugii (Belgia), w Wiedniu (Austria) i w Merano we Włoszech.