Zdjęcie wydarzenia Gabinet doktora Caligari. Kino organowe NFM

Gabinet doktora Caligari. Kino organowe NFM

Na przedostatnim z planowanych w wakacje pokazów wyświetlany będzie "Gabinet doktora Caligari" w reżyserii Roberta Wienego. Ten film z 1920 roku reprezentuje nurt niemieckiego ekspresjonizmu, który wywarł ogromny wpływ na rozwój kinematografii. Warstwę dźwiękową do niemych kadrów stworzą improwizacje organowe Adama Tańskiego. Doktor Caligari to w wędrowny hipnotyzer, który przybywa do Holstenwall, jednego z prowincjonalnych niemieckich miasteczek, w towarzystwie medium, somnambulika imieniem Cezar.

Na miejscowym kiermaszu jedną z atrakcji staje właśnie gabinet doktora Caligari oraz jego kompan. W nocy po przybyciu bohatera w mieście popełnione zostaje morderstwo, a wkrótce kolejne. Początkowo podejrzewa się o nie lunatyka. Czy jednak słusznie? Po serii zagadkowych zabójstw ludzie zaczynają sądzić, że może jednak za nimi stać sam doktor. Niezwykłą oprawę wizualną charakterystycznie wystylizowanej scenerii wpływającej na percepcję przedstawionej historii stworzyli trzej malarze: Walter Reimann, Hermann Warm oraz Walter Röhrig.

Warto zauważyć, że do "Gabinetu doktora Caligari" wyraźnie nawiązuje współczesny film Martina Scorsesego "Wyspa tajemnic" (2010) z Leonardem Di Caprio w roli głównej. Film w reżyserii Roberta Wienego jest klasycznym filmem grozy, a zarazem dziełem, które po dziś dzień inspiruje kolejnych twórców.

Szczegóły wydarzenia:
nfm.wroclaw.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia