Zdjęcie wydarzenia Łatwe kłamstwo błyskawiczne – widowisko literackie – trylogia flash fiction

Łatwe kłamstwo błyskawiczne – widowisko literackie – trylogia flash fiction

Posłuchamy nowo powstałych flash fiction w oprawie teatralnej, wyreżyserowanej przez Martynę Majewską.

Towarzystwo Aktywnej Komunikacji w ramach 18. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania zaprasza na „Łatwe kłamstwo błyskawiczne” – trylogię flash fiction w reżyserii Martyny Majewskiej. Całość złoży się na „trylogię flash fiction”, w której wszelkie castingowe niedopasowania, formalne przesunięcia, prawdy, fikcje i licencje poetyckie złożą się na nieco eksperymentalną sytuację artystyczną, której spontaniczna ekscentryczność łatwo się nami zajmie i błyskawicznie nas rozbroi.

 • 7 października 2022,19:00
 • Concordia Design Wrocław
 • wstęp wolny

Widowisko dzieli się na trzy części:

 • tom I – czytają: Anna Adamowicz, Cezary Ciszak, Victor Ficnerski, Hanna Janczak, Kamil Kawalec, Sonia Nowacka, Alicja Regiewicz, Jakub Sęczyk
 • tom II – performens Paula Divjaka i czytanie jego dwóch utworów: „Mężczyzna wyperfumowany” (przekł. Tomasz Ososiński) oraz „Dardanella” (przekł. Klaudia Hołodewicz, Artur Łukawski, Aleksandra Majchrzak, Marlena Małecka, Michał Niewada, Alicja Reluga, Michał Siemiński, Karolina Wrębiak pod czujnym okiem Tomasza Ososińskiego i Ryszarda Turczyna)
 • tom III – czytanie performatywne w reżyserii Martyny Majewskiej utworów Magdaleny Drab, Mateusz Górniak, Piotr Janicki, Adam Kaczanowski, Emilia Konwerska, Patryk Kosenda, Natalia Malek, Marta Syrwid; występują: Helena Sujecka, Kaja Janiszewska, Mikołaj Woubishet, Paula Krawczyk-Ivanov, Mateusz Flis; muzyka: Łukasz Palkiewicz/SZATT

Początkowo pomysł na wrocławski Festiwal Opowiadania polegał na prezentowaniu konkretnego gatunku literackiego. Przez kilkanaście lat rozwijając formułę festiwalu i poszerzając granice literackich zainteresowań zespołu programującego, obserwowaliśmy, jak materiał literacki zachowuje się w sytuacji scenicznej i jak pisarz/pisarka radzą sobie w roli bohaterów (aktorów) naszego kilkudniowego, rozpisanego na wiele języków przedstawienia.

Mając coraz większą świadomość sytuacji, w której i osoby, i materiał „obsadzone” są „nie po warunkach”, to znaczy w kontrze do ich naturalnego charakteru (pisarze to często osoby introwertyczne, niesceniczne, a tekst literacki wymaga skupienia, którego festiwalowe przedstawienie nie zapewnia) – co rok szukamy rozwiązań formalnych, które wprowadzą do tego wieloletniego eksperymentu nowe tony. Tym razem poprosiliśmy zaproszonych na festiwal autorów o napisanie dla nas flash flash fiction (niezwykle krótkich form narracyjnych), które sami chcieliby podczas festiwalu wygłosić, oraz (innych autorów) o napisanie flash fiction (bardzo krótkich form narracyjnych), które są gotowi powierzyć radykalnemu wyreżyserowaniu i odważnej, zapewne spektakularnej, interpretacji aktorsko-muzycznej.

Oba te zamówienia zaowocują wystąpieniem obok siebie w programie festiwalowym dwóch skrajnie odmiennych form ekspresji scenicznej – stricte literackiej, czyli tekstów prezentowanych samodzielnie przez autora/autorkę, i – z gruntu teatralnego, przygotowanego przez jedną z najciekawszych reżyserek młodego pokolenia (w tej roli Martyna Majewska) „czytania performatywnego”. Obie części tych flashowych rozrywek rozdzieli literacki performance Paula Divjaka (w języku niemieckim, z tłumaczeniem).

Całość złoży się na „trylogię flash fiction” pt. „Łatwe kłamstwo błyskawiczne”, w której wszelkie castingowe niedopasowania, formalne przesunięcia, prawdy, fikcje i licencje poetyckie złożą się na nieco eksperymentalną sytuację artystyczną, której spontaniczna ekscentryczność łatwo się nami zajmie i błyskawicznie nas rozbroi.

Szczegóły wydarzenia:
opowiadania.org

 • Gatunek czytanie performatywne
 • Reżyseria Martyna Majewska
 • Scenariusz Magdaleny Drab
  Mateusz Górniak
  Piotr Janicki
  Adam Kaczanowski
  Emilia Konwerska
  Patryk Kosenda
  Natalia Malek
  Marta Syrwid
  Anna Adamowicz
  Cezary Ciszak
  Victor Ficnerski
  Hanna Janczak
  Kamil Kawalec
  Sonia Nowacka
  Alicja Regiewicz
  Jakub Sęczyk
 • music Łukasz Palkiewicz/SZATT
 • Obsada Helena Sujecka
  Kaja Janiszewska
  Mikołaj Woubishet
  Paula Krawczyk-Ivanov
  Mateusz Flis
 • productionYear 2022
 • Tytuł oryg. Łatwe kłamstwo błyskawiczne – trylogia flash fiction
 • Premiera 7.10.2022

Galeria

Powiązane wydarzenia