Zdjęcie wydarzenia Koncert: Mistyczna Anglia

Koncert: Mistyczna Anglia

Organizatorzy zapraszają na koncert NFM Orkiestry Leopoldinum, podczas którego zabrzmią utwory dwóch znakomitych kompozytorów angielskich.

Organizatorzy zapraszają na koncert NFM Orkiestry Leopoldinum, podczas którego zabrzmią utwory dwóch znakomitych kompozytorów angielskich.

Pierwszy z nich był romantykiem piszącym dzieła pełne wielkich emocji, osią twórczości drugiego z nich była zaś duchowość prawosławna. Na początku zabrzmi krótka, lekka i pełna wdzięku trzyczęściowa Serenada e-moll Edwarda Elgara.

To wczesne dzieło tego twórcy i jednocześnie pierwsze, z którego był naprawdę usatysfakcjonowany. Także Introdukcja i Allegro to utwór popularny i chętnie wykonywany. Przeznaczony jest on na kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową, a został skomponowany na zasadzie barokowego concerto grosso – partia kwartetu jest bardziej rozbudowana i wirtuozowska.

Zazwyczaj współzawodniczy on z resztą orkiestry, w nielicznych odcinkach zaś jego brzmienie stapia się z dźwiękami pozostałych instrumentów. To porywająca kompozycja, dramatyczna i pełna pasji. Z kolei The Protecting Veil Johna Tavenera to jeden z najpopularniejszych utworów na wiolonczelę i orkiestrę napisanych w drugiej połowie XX wieku. Impulsem do rozpoczęcia pracy nad tą kompozycją było zamówienie złożone przez wybitnego wirtuoza Stevena Isserlisa.

Przy komponowaniu Tavener inspirował się prawosławnymi ikonami przedstawiającymi sceny z życia Matki Boskiej. Zgodnie z komentarzem kompozytora jego dzieło jest dźwięczącą ikoną, odpowiednikiem dzieł plastycznych przedstawiających sceny z życia Maryi, które można podziwiać w prawosławnych cerkwiach. Sam tytuł utworu odnosi się do zasłony, za pomocą której Matka Boska miała ochronić ludność Konstantynopola przed najazdem Saracenów.

Mistycyzm muzyki Tavenera był rezultatem jego osobistych poszukiwań w tym względzie – w 1971 roku przyjął on bowiem wiarę prawosławną. Wykonawcy: Joseph Swensen – dyrygent Andrzej Bauer – wiolonczela NFM Orkiestra Leopoldinum

Program: E. Elgar Serenada e-moll op. 20; Introdukcja i Allegro op. 47 J. Tavener The Protecting Veil Czas: 60'

Szczegóły wydarzenia:
nfm.wroclaw.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia