Zdjęcie wydarzenia Spektakl: Sok z Wiadrusa

Spektakl: Sok z Wiadrusa

Odkąd w 2022 roku doszło do wielkiej katastrofy ekologicznej, wywołanej przez nieodpowiedzialne gospodarowanie rzeką.

Odkąd w 2022 roku doszło do wielkiej katastrofy ekologicznej, wywołanej przez nieodpowiedzialne gospodarowanie rzeką tj. traktowanie jej w sposób użytkowy i bezrefleksyjny, Odra stała się daleka od życiodajności. Wielkie zatrucie rzeki doprowadziło do śmierci setek tysięcy zwierząt. Eksterminacja żyjących w jej wodach ryb jest już zaledwie krą, dryfującą z roztapiającego się lodowca utraconej przeszłość opartej na synchronizowaniu się losów ludzi z rytmem rzeki.

Na podstawie podań i ludowych pieśni znad Odry, próbujemy stworzyć mit współczesnej rzeki, odnoszący się do jej naturalnej i kulturowej spuścizny, dzięki której kwitnie nie tylko złota alga, ale rozwijają się rozmaite gatunki zwierząt, roślin i relacji. Ludzie tworzą wspólnoty oparte na pomocy wzajemnej.

Scenariusz sztuki bazuje na motywach opowiadań o tym samym tytule, które wchodzą w skład powstającej książki. Porusza on m.in. problemy związane z zatruciem i niedoborem wody, przekształcaniem krajobrazu, ingerencją w naturalny bieg rzeki, co znacząco wpływa na romantyzowany wizerunek Odry.

Tekst spektaklu dryfuje między brzegami starej, ludowej rzeki a wybetonowanym odpadem mitu o postępie. Porządek wytworzony na styku tej relacji ulega remityzacji za sprawą pradawnej osoby boskiej – Wiadrusa, która staje się dziwnie realna.

OBSADA

Adrianna Kwiatkowska
Igor Tasarz (g)
Szymon Majkrzak
Maksymilian Stryjski (g)
Michał Prus (g)

ASYSTENCI REŻYSERA

Igor Tasarz
Michał Prus

MUZYKA

Łukasz Wójcik-Zawierucha

PRZYGOTOWANIE WOKALNE

Szymon Majkrzak

RUCH SCENICZNY

Michał Prus

SCENOGRAFIA, KOSTIUMY

Michał Jagodziński

PREMIERA

25 maja 2024

Galeria

Powiązane wydarzenia