Zdjęcie wydarzenia Wystawa: „Magiczny świat pingwinów”

Wystawa: „Magiczny świat pingwinów”

Ponad 500 przedmiotów z wizerunkiem pingwinów – od opakowań po lodach po termos, oto kolekcja gromadzona przez prawie 50 lat. Można ją oglądać we wrocławskim zoo w godzinach otwarcia.

Ponad 500 przedmiotów z wizerunkiem pingwinów – od opakowań po lodach po termos, oto kolekcja gromadzona przez prawie 50 lat. Można ją oglądać we wrocławskim zoo w godzinach otwarcia. To kolejna atrakcja, w cenie biletu, jaką oferuje ogród po otwarciu Afrykarium i multimedialnego pawilonu edukacyjnego o zmianach klimatu.

Twórca kolekcji – Stefan Anioła, wieloletni pracownik poznańskiego zoo, zainteresował się pingwinami w 1966 r. W tym właśnie roku, na plaży w Międzywodziu na wyspie Wolin pojawił się pingwin złotoczuby. Jak później ustalono był to „uciekinier” z radzieckiego statku, którym z wyprawy na Antarktydę przewożono większą grupę tych ptaków dla zoo w Kaliningradzie. Przez kilka dni pingwin, który otrzymał imię „Maciuś” , stanowił nie lada sensację dla wczasowiczów i spory kłopot dla lokalnych władz. Ostatecznie o nietypowym „plażowiczu” poinformowano dyrekcję zoo w Poznaniu, która wysłała do Międzywodzia właśnie Stefana Aniołę. Niestety, pomimo troskliwej opieki „Maciuś” przeżył w poznańskimi zoo zaledwie dwa miesiące. Jednak od tego czasu pan Stefan Anioła zapałał kolekcjonerską miłością do pingwinów. Zbierał wszystko co dotyczyło tych ptaków: książki, plakaty, pocztówki, figurki, odznaki czy ozdoby choinkowe.

Galeria

Powiązane wydarzenia