Zdjęcie wydarzenia Wystawa: Monika Drożyńska. Uwaga! Zły pies

Wystawa: Monika Drożyńska. Uwaga! Zły pies

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i Muzeum Współczesne Wrocław zapraszają na wystawę Moniki Drożyńskiej „Uwaga! Zły pies".

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i Muzeum Współczesne Wrocław zapraszają na wystawę Moniki Drożyńskiej „Uwaga! Zły pies" realizowaną w ramach Triennale Rysunku Wrocław 2022 oraz do udziału w zaplanowanych wydarzeniach towarzyszących. Kuratorka: Katarzyna Krysiak.

Otwarcie: 7 kwietnia (czwartek), godz. 18.00, Muzeum Współczesne Wrocław (pl. Strzegomski 2). Jest to wystawa o witaniu gości i strachu przed odwiedzinami. Wystawa o złotych i dziurawych zębach, ruchach robaczkowych jelit, niemieckim proszku do prania, pocie i pongliszu. Znajdą się na niej prace z serii "Obrusy", którą Monika Drożyńska rozwija od 2019 r.

 

Jak sama mówi:

„Obrus służy do celebracji życia we wspólnocie i w relacjach. Nakrywam obrusem stół, gdy chcę uczcić dzień́. Nakrywam obrusem stół, gdy będę̨ kogoś gościć. Siadamy do stołu. Obrus nas łączy. Trzymamy na nim dłonie, ręce, jedzenie, napoje". Prace zostały wykonane w technice haftu ręcznego na tkaninie. Każda jest "esejem" napisanym z użyciem słów, znaków i obrazków.

Artystka korzysta tu z wielu alfabetów: gruzińskiego, hebrajskiego czy cyrylicy, alfabetu Morse’a i alfabetu Braille’a, miksuje frazy zapisywane w różnych językach: polskim, ukraińskim, niemieckim, angielskim czy afrikaans, stosuje ikonografię zaczerpniętą z języka migowego, znaków drogowych i ewakuacyjnych, ikonografię ustrojów politycznych, logotypów korporacji i ruchów społecznych, odnosi się do symboliki tatuażu więziennego czy graficznych interpretacji konstelacji gwiezdnych.

Hafty Moniki Drożyńskiej są zapisem przyczyn i skutków migracji, emigracji, podróżowania w jedną stronę oraz zaznaczeniem roli jaką w opowieści tej odgrywa język. Jednym słowem – czemu wciąż gdzieś nas gna i co z tego wynika.

Szczegóły wydarzenia:
muzeumwspolczesne.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia