Co żyje w Odrze?
Rzadkie gatunki roślin, unikatowe na skalę europejską ptaki, wiele ryb, a nawet raki. Stan czystości Odry poprawia się, dzięki temu spacer brzegiem rzeki może być naprawdę interesujący.
Podaj wędkę
Odra to raj dla wędkarzy. Fora internetowe pełne są postów polecających miejsca gdzie na pewno trafi się na grubą rybę. Wrocławscy wędkarze najchętniej łowią w okolicach Uniwersytetu Wrocławskiego, na Niskich Łąkach, w okolicach Mostu Milenijnego czy Mostów Warszawskich.
We wrocławskich rzekach i zbiornikach wodnych natrafić najczęściej można na karpie, amury, okonie, sandacze, sumy i szczupaki. Prawdziwą radość sprawia także złowienie byczków, linów, karasi, krąpi, jazi, słonecznic, wzdręg, boleni, kleni, leszczy, płoci, pstrągów, cierników, uklei czy jazgarzy. W 2009 roku we wrocławskich rzekach pojawiły się także trocie wędrowne. Spotkać je można w Bystrzycy. Wróciły do nas po 50 latach, bowiem ostatnie ławice obserwowano we Wrocławiu w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku!
– Czasami zdarza mi się łowić w Odrze- mówi pan Włodzimierz, zapalony wędkarz-hobbysta- najczęściej można tu złowić leszcze, płocie, sumy czy trocie. Ich walory smakowe znacznie poprawiły się w ostatnich latach. Jeszcze kilka lat temu nie odważyłbym się złowionej w Odrze ryby zjeść, zresztą zapach skutecznie do tego zniechęcał, dziś chętnie kładę taką rybkę na patelnię- zdradza.
Ale o bogactwie Odry nie świadczą tylko żyjące w niej ryby. W wodach rzeki i na jej brzegach występuje również wiele roślin wodnych i ziemno-wodnych. Do najpopularniejszych należą pałki wodne, lilie wodne w rozmaitych kolorach oraz silnie trujące, a bardzo popularne kniecie błotne popularnie zwane kaczeńcami. Nie brakuje również leczniczego tataraku.
Na powierzchni Odry unosi się jedna z najmniejszych na świecie roślin naczyniowych- rzęsa drobna. W ogromnej ilości występują także glony.
Spacer z lornetką
Dolina Odry stanowi ważną drogę tzw. korytarz ekologiczny dla wędrówek wielu gatunków zwierząt. Wzdłuż rzeki przelatuje rocznie olbrzymia ilość ptaków. Część z nich odpoczywa nad Odrą przed dalszą wędrówką (np.: gęsi zbożowe i białoczelne, żurawie, bociany), a dla ok. 85 gatunków jest to miejsce zimowania (tracze, liczne gatunki kaczek).
W dolinie Odry gnieździ się około 100 gatunków ptaków w tym tak rzadkie jak kania ruda i czarna, bielik, trzmielojad oraz łabędź krzykliwy. Zapaleni przyrodnicy spotkać tutaj mogą również wydrę, bobra europejskiego, a także wiele gatunków nietoperzy. W mokradłach żyją natomiast liczne żaby oraz niegroźne, węże wodne zaskrońce, a na suchszych terenach jaszczurki oraz olbrzymia ilość pięknych motyli i innych drobnych zwierząt.
Żeby stanąć oko w oko z dziewiczą przyrodą wcale nie musimy jednak wyjeżdżać z Wrocławia. W mieście również mamy mnóstwo ciekawych terenów zielonych wzdłuż wideł Odry i Oławy. Żeby móc podziwiać odrzańską faunę i florę warto pospacerować po Parku Wschodnim, Lesie Rakowieckim czy w okolicach dawnego kąpieliska i parku na Niskich Łąkach. Tereny te należą do Grądów Odrzańskich będących jedną ze 118 ostoi ptaków w Polsce, wyznaczonej w oparciu o kryteria międzynarodowe i chronione są w ramach programu Obszary Natura 2000.
Grądy Odrzańskie są terenem występowania ok. 150 gatunków ptaków w tym czterech szczególnie rzadkich: bielika, kani czarnej, kani rudej i bączka. Prócz ptaków występują tutaj również m.in.: jelonek rogacz, minóg strumieniowy, piskorz, kiełb białopłetwy, różanka, traszka grzebieniasta, kumak nizinny, żółw błotny, wydra i bóbr. Na terenie Grądów występują również bardzo stare drzewostany z przewagą dębów, grabów, klonów i wiązów, ale także goździk pyszny, róża francuska czy salwinia pływająca.
Redakcja www.wroclaw.pl