Czy można pływać w Odrze? Bezpieczeństwo nad rzeką

Data aktualizacji: 2022-11-14

Odra, choć jest rzeką biologicznie czystą, nie jest miejscem przeznaczonym do kąpieli. Nie oznacza to jednak, że nie możemy nad nią wypoczywać.

Odra, choć jest rzeką biologicznie czystą, nie jest miejscem do kąpieli. Nie oznacza to jednak, że nie możemy nad nią wypoczywać. Odradzamy pływanie na tamkach i rozlewiskach, ale zachęcamy do korzystania z wypożyczalni sprzętu wodnego i przystani.

– Kąpmy się i korzystajmy z miejsc do tego wyznaczonych, ale nie w rzece. Na Odrze nie ma oficjalnych kąpielisk, między innymi dlatego, że utrudniałyby żeglugę – tłumaczy asp. sztab. Piotr Maziarz, kierownik Komisariatu Wodnego we Wrocławiu.

Kąp się w wyznaczonych miejscach

Odra ma wiry, uciąg wodny, różną temperaturę, a wejście do niej to nie to samo co przepłynięcie nawet kilku długości basenu.

– Z reguły na środku rzeki nasz organizm jest już wykończony płynięciem pod nurt i zmienną temperaturą wody. Wtedy zaczyna się panika. Nawet najlepsi pływacy nie wiedzą czy wracać z powrotem, czy próbować płynąć dalej – przestrzega asp. Maziarz. Dodaje równocześnie, że Wrocław ma siedem kąpielisk, na których ratownikom o wiele łatwiej jest zapewnić bezpieczeństwo kąpiącym się. Jednak i na nich należy przestrzegać pewnych reguł i zasad.

WOPR na swojej stronie internetowej, w biuletynie "Bezpieczne wakacje" informuje o zmianach chociażby w nazewnictwie związanym z wypoczynkiem nad wodą. Nie istnieją już pojęcia takie jak "kąpielisko zorganizowane" i "kąpielisko prowizoryczne".

Ustawa umożliwia nam kąpiel wyłącznie w "wyznaczonym obszarze wodnym", przez co rozumieć należy kąpielisko, czyli miejsce wykorzystywane do kąpieli, pływalnię oraz inne obiekty dysponujące nieckami basenowymi o łącznej powierzchni powyżej 100 m2 i głębokości ponad 0,4m w najgłębszym miejscu lub głębokości ponad 1,2 m (art. 2 pkt 2 Ustawy). Wyróżnić też należy "miejsce wykorzystywane do kąpieli", czyli wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych nie będących kąpieliskiem i wykorzystywany do kąpieli.

W tych miejscach, a także na kąpieliskach i pływalniach nastąpiła zmiana oznakowania poszczególnych stref. Dawniej strefa dla nieumiejących pływać (o głębokości do 1,2 m) była wydzielona przy pomocy żółtych boi, pływaków. Teraz takie miejsca oznaczone są bojami czerwonymi. Z kolei strefa dla umiejących pływać (o głębokości do 4m) powinna być oznakowana przy pomocy żółtych boi lub pływaków. W tym sezonie będzie można spotkać również nowe znaki nakazu: "nakaz zakładania kamizelek ratunkowych" oraz "nakaz ustawicznego nadzoru nad dziećmi".

Wybierając kąpiel w strzeżonym kąpielisku, w najgorszym wypadku narażamy się jedynie na upomnienie, a nie na mandat – tak jak to jest w przypadku kąpieli w rzece.

– Odra służy do rekreacji turystycznej. Można wypożyczyć różne sprzęty wodne, od kajaków po łodzie. To jest kierunek rozwoju, który jest przewidziany na rzece – tłumaczy asp. Maziarz i dodaje, że użytkowane do dziś urządzenia hydrotechniczne projektowane były na początku XX wieku właśnie z uwzględnieniem rekreacyjnej funkcji rzeki (począwszy od restauracji przy brzegach po przystanie).

Rejsy i spływy po Odrze są bezpieczne

Po Odrze pływa pięć wycieczkowców. Każdy z nich ma stosowne dokumenty bezpieczeństwa, a Urząd Żeglugi Śródlądowej dwa razy do roku przeprowadza ich kontrolę. Mniej więcej raz w miesiącu przeprowadza się przegląd, za który odpowiada starszy inspektor Żeglugi Śródlądowej. Sprawdza się: stan sanitarny, łączność, stan techniczny, a także kotły parowe.

Mimo wszystkich tych zabiegów, pasażerowie również mają wpływ na swoje bezpieczeństwo. Jeśli ktoś zauważy, że statek jest przechylony, brakuje na nim instrukcji ewakuacyjnej czy kapoków, powinien zgłosić to kapitanowi. Każdy może również poprosić o okazanie protokołu inspekcji. Jeśli upomniany kapitan zareaguje w niewłaściwy sposób, należy zadzwonić do biura Żeglugi Śródlądowej.

Rekreacyjne pływanie statkiem po Odrze

Z wycieczkowych statków pasażerskich można skorzystać udając się na:

  • Przystań Kardynalską – Bulwar Włostowica,
  • Wyspę Piasek na Ostrowie Tumskim;
  • Przystań Zwierzyniecką – ul. Wróblewskiego 1 (obok Mostu Zwierzynieckiego);
  • ZOO – Brama Japońska (drugie wejście do zoo za Terrarium koło dyrekcji);
  • Hala Targowa – Bulwar X. Dunikowskiego koło Hali Targowej (200 metrów od Panoramy Racławickiej).

Spotkać tam można statki: ,,Nereida", ,,Driada", ,,Wiktoria", ,,Goplana" i stateczek ,,Gucio". Każdy przepływa inną trasą.

– Teraz największym problemem stali się dla nas klienci wypożyczalni sprzętu wodnego. Nie trzeba mieć żadnych uprawnień, by wypożyczyć motorówkę z silnikiem o mocy do 13 koni mechanicznych. Te osoby często nie znają reguł panujących na wodzie. Może nie stanowią zagrożenia dla statków, ale mogą doprowadzić do przewrócenia się kajaków. Na wodzie nie ma ograniczenia prędkości, jest natomiast zakaz zostawiania za sobą fali. Wytworzona przez łodzie silnikowe fala może zrobić krzywdę kajakarzom i uszkodzić jednostki zacumowane przy brzegu – wyjaśnia asp. Maziarz.

Polecamy zatem rozważne korzystanie ze sprzętów wodnych oraz wybieranie strzeżonych miejsc do kąpieli, o których więcej można przeczytać tutaj.

Zdjecie Redakcja www.wroclaw.pl

Redakcja www.wroclaw.pl