Dzień Odry 2019: nowa atrakcja ZOO

Data aktualizacji: 2021-09-17

Podczas tegorocznej edycji Dnia Odry swoje specjalne stanowisko będzie miało wrocławskie ZOO. Specjalne, bo poświęcone najnowszej atrakcji ogrodu zoologicznego – Wydrarium. Dowiedz się więcej o tym wyjątkowym projekcie i odwiedź stoisko 18 maja, między 11.00 a 17.00.

Czy wiecie, że…?

Na początek kilka ciekawostek o wydrach. To naprawdę wyjątkowe zwierzęta:

  • Wydry europejskie połowę swojego życia przesypiają. Dla wielu wydr sumarycznie oznacza to 10 lat nieustannej drzemki.
  • Młode rodzą się ślepe. Oczy otwierają po miesiącu, po dwóch zaczynają opuszczać gniazdo, a po trzech matki przestają karmić je mlekiem. Szczeniaki pozostają pod opieką do 14 miesiąca życia, a dojrzałość osiągają w wieku 2-3 lat.
  • Wydry stosują komunikację wokalną m.in. gwizdy i zbliżone do ptasiego ćwierkanie. Przekazują informacje, pozostawiając również zapachy. Zidentyfikowano ich ponad 100! Uważa się, że około 17 z nich zawiera dane na temat płci, wieku i indywidualnych cech osobniczych, które mogą być rozpoznawane przez inne wydry.
  • Wydry są zabawnymi, inteligentnymi i ciekawskimi zwierzętami. Często widywane są podczas zabaw np. ślizgające się po błotnistych brzegach lub w śniegu.
  • Dorosła wydra zjada dziennie pokarm równy 10-12% masy swojego ciała – około 0,5-1,5 kg.

Wrocławskie Wydrarium

Wydry żyją w Azji, Afryce oraz w Europie, w tym na całym obszarze Polski. Szacuje się, że w naszym kraju mieszka ich od 10 000 do 15 000. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska wydry objęte są w Polsce częściową ochroną. Inne formy ochrony są regulowane w ramach: Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), Konwencji Berneńskiej, Rozporządzenia Rady Unii Europejskiej oraz Dyrektywy Siedliskowej 92/43/EWG. Ponadto drapieżnik jest wpisany w Czerwonej Księdze gatunków zagrożonych IUCN, gdzie posiada status – NT (podwyższone ryzyko wyginięcia).

Mimo tych rozporządzeń te zwierzęta napotykają wiele zagrożeń, takich jak kolizje z pojazdami, sieci i żaki rybackie, nielegalne polowania, wycieki ropy naftowej i ogólne zanieczyszczenie środowiska. Dla właścicieli gospodarstw rybackich wydry są szkodnikami, ze względu na to, że żywią się w dużej mierze rybami.

Dlatego wrocławskie ZOO postanowiło zająć się ich ochroną. W tym celu rozbudowano Odrarium o nowe siedlisko dla wydr. Przystosowano je w taki sposób, aby zapewnić tym zwierzętom prawidłowe warunki do życia, a także zadbano o walory edukacyjne.

Inwestycja została wpisana w projekt pn: "Ochrona i udostępnianie zasobów przyrodniczych oraz poszerzanie edukacji ekologicznej w zakresie środowiska rzeki Odry, poprzez budowę ekspozycji dla wydry europejskiej w ramach ochrony rodzimej bioróżnorodności, prowadzonej przez ZOO Wrocław sp. z o.o.", który zyskał dofinansowanie ze środków pomocowych Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Zdjecie Redakcja www.wroclaw.pl

Redakcja www.wroclaw.pl