Dzień Odry 2019: Odra Centrum Fundacji OnWater.pl

Odra Centrum to największa edukacyjna inwestycja związana z Odrą we Wrocławiu w ostatnich latach. W tygodniu poprzedzającym Dzień Odry Odra Centrum przepłynęło na nowe miejsce. W najbliższą sobotę wszyscy odwiedzający bulwar Dunikowskiego będą mogli na stoisku fundacji poznać bliżej jego ideę.

Odra Centrum to ważące 300 ton muzeum. 13 maja zostało przetransportowane rzeką z zimowiska barek Osobowice 1 w okolice Wyspy Opatowickiej. Konstrukcja miała do pokonania 10 mostów i 2 śluzy, a w transporcie oprócz 35 osób brały udział 2 pchacze, 6 łodzi i 3 drony. Udało się! Teraz czas na dokończenie zielonej elewacji i wnętrz. Na przełomie maja i czerwca Odra Centrum zostanie ponownie przetransportowane. Tym razem w okolice Mostu Grunwaldzkiego.

Odra Centrum to ośrodek edukacyjno-kulturalny zajmujący się tematyką ekologii i ochrony środowiska naturalnego rzek i akwenów. Będzie podejmować działania kulturalno-społeczne pod nazwą "Budujemy Tożsamość Odrzan". W ramach Odra Centrum działać będą różne projekty. W ramach Szkoły na Wodzie dzieci będą zdobywać wiedzę o rzece, jej historii, budownictwie wodnym, hydrologii, ekologii, florze i faunie. iOdra to punkt informacji turystycznej na temat Odry, a ODRATEKA będzie biblioteką, w której zostaną zebrane wszelkie materiały na temat Odry. W Odra Centrum będzie także funkcjonował punkt gastronomiczny Odra Cafe. Twórcą centrum jest fundacja OnWater.pl, która od kilku lat realizuje projekty edukacyjne i kulturalne promujące wiedzę na temat Odry: sprzątanie rzek, spływy edukacyjne czy warsztaty ekologiczne.

Odra Centrum będzie miało powierzchnię 800 m kw. Będzie to obiekt niezwykły nie tylko ze względu na walory edukacyjne, ale też samą konstrukcję. Ośrodek będzie niskoemisyjny, zoptymalizowany energetycznie zgodnie z restrykcyjnymi dyrektywami Unii Europejskiej. Zostanie wyposażony w najnowsze urządzenia ograniczające zużycie energii elektrycznej pozyskiwanej z tradycyjnych źródeł, np. fotowoltaikę, wodne pompy ciepła czy efektywne ogrzewanie z wykorzystaniem promienników wodnych. Dzięki takim rozwiązaniom Odra Centrum będzie w praktyce przybliżać dzieciom, młodzieży i dorosłym nowoczesne technologie mające wpływ na ochronę atmosfery i klimatu.

Odra Centrum już wkrótce stanie w samym sercu Wrocławia i Odry – nieopodal Mostu Grunwaldzkiego.

Tymczasem podczas obchodów Dnia Odry będzie można doświadczyć tego, co w Odra Centrum spotkamy na co dzień. Fundacja OnWater na swoim stoisku poprowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych: Akademię węzłów, Pływające ogrody i tor kapslowy. Uczestnicy pierwszego warsztatu otrzymają kawałki liny, z których na czas będą musieli wykonać wybrany węzeł żeglarski. Oprócz zdobycia nowych umiejętności rozwiną swoje zdolności manualne i komunikację półkul mózgowych. Pływające ogrody to warsztat hydroponiczny wyjaśniający zjawisko hydroponiki, czyli bezglebowej uprawy roślin na wodzie. Uczestnicy wykonają swój własny pływający ogród, który zabiorą ze sobą do domu. Ostatnia zabawa – tor kapslowy – jest idealna dla całych rodzin. Uczestnicy będą mogli odbyć wyścig na trzech trasach – najmłodsi poznają ulubioną zabawę swoich rodziców i dziadków, a starsi przypomną sobie kapslowe zawody sprzed lat. Dla wszystkich będzie to okazja do poznania Wrocławskiego Węzła Wodnego i zasad obowiązujących na wodzie. Specjalna mata została przygotowana przez wrocławskiego rysownika Andrzeja Tylkowskiego.

Zdjecie Redakcja www.wroclaw.pl

Redakcja www.wroclaw.pl