Dzień Odry 2019: zwiedź jaz i poznaj historię żeglugi po Odrze

Odra to nie tylko spacery bulwarami, rejsy wycieczkowe czy aktywny czas spędzony na kajaku czy rowerze wodnym. Dzień Odry to niezwykła okazja, aby poznać rzekę z mniej na co dzień oczywistej, ale równie istotnej strony.

W Dniu Odry zapraszamy do zwiedzania jazu Wrocław I, obiektów Fundacji Otwartego Muzeum Techniki i pchacza Bizon.

Jaz Wrocław I to niedostępny na co dzień obiekt, położony w samym sercu Wrocławia. Jednak z okazji Dnia Odry każdy zainteresowany odrzańskimi zabytkami techniki będzie mógł go zwiedzić. W rolę przewodników wcielą się pracownicy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Opowiedzą oni o historii jazu, zasadach jego funkcjonowania i przedstawią ciekawostki dotyczące jego obsługi i działania.

Obiekt zbudowany w latach 1921-24 jest położony poniżej mostu Pomorskiego południowego, pomiędzy cyplem kanału górnego Elektrowni Wodnej Wrocław I, a cyplem kanału dolnego śluzy Mieszczańskiej. Jaz Wrocław I jest budową dwuprzęsłową o żelbetowej konstrukcji przyczółków, filara i progu. Przęsła o rozpiętości 22 metrów są wyposażone w stalowe zamknięcia klapowe. W prawym przyczółku jazu znajduje się sterownia, natomiast w lewym przyczółku – przepławka dla ryb. Całą budowlę spaja galeria komunikacyjna, która łączy przyczółki, progi i filary. Jaz Wrocław I jest jednym ze stopni skanalizowanego odcinka Odry i wchodzi w skład Mieszczańskiego Stopnia Wodnego i Śródmiejskiego Węzła Wodnego.

Na zwiedzanie jazu zapraszamy 18 maja o godzinie 10, 10:30, 11, 11:30, 12, 12:30, 13. Jednorazowo będą przyjmowane grupy maksymalnie 15-osobowe. Wstęp jest wolny.

Fundacja Otwartego Muzeum Techniki zaprasza do zwiedzania statków: Nadbór i Wróblin oraz barki zacumowanych naprzeciwko gmachu głównego Politechniki Wrocławskiej. Odwiedzający będą mogli zapoznać się ze sprzętem elektronicznym wykorzystywanym w żegludze śródlądowej oraz obejrzeć projekcje filmów i prezentacje multimedialne związane z historią żeglugi na Odrze. Z kolei na najmłodszych będą czekać warsztaty modelarskie.

Na tegorocznym Dniu Odry będzie także firma OT Logistics S.A., która wraz ze spółkami tworzącymi Grupę Kapitałową OT Logistics jest największym operatorem portowym w Polsce i na południowym Bałtyku oraz liderem w transporcie wodnym śródlądowym. Udostępni do zwiedzania jednostkę Bizon-O-95. Pchacz Bizon należący do floty OT Logistics zacumuje przy nabrzeżu na Bulwarze Lecha i Marii Kaczyńskich. Pracownicy firmy z chęcią oprowadzą gości po jednostce i opowiedzą ciekawe historie z życia odrzańskich wodniaków. Każdy będzie mógł poznać tajniki obsługi pchacza, który szczególnie wpisuje się w wielowiekową tradycję transportu rzecznego na Odrze.

Zdjecie Redakcja www.wroclaw.pl

Redakcja www.wroclaw.pl