Dzień Przewodnika Turystycznego: Wrocław to turystyczna perełka

Data aktualizacji: 2021-03-25

- Wrocław ze swoją niezwykłą przeszłością jest turystycznym samograjem, ale to nie wystarczy, aby zainteresować turystów. Przewodnik powinien mieć wiedzą i łatwość nawiązywania kontaktu, znać języki obce, ale przede wszystkim powinien kochać miejsce, o którym opowiada. Tylko wtedy jest w stanie zdobyć uwagę osób, którym pokazuje Wrocław - mówi Arkadiusz Förster, wrocławski przewodnik turystyczny.

W stolicy Dolnego Śląska pracuje kilkuset przewodników turystycznych. 21 lutego obchodzą swoje święto – Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego.

- To gorzkie świętowanie, bo w związku z zagrożeniem koronawirusem nie pracujemy. Nie ma turystów, pozamykane są hotele i restauracje, zatem nie mamy z kim się spotkać - mówi Arkadiusz Förster. – Mam wielu znajomych z branży, doskonałych przewodników, którzy z powodu epidemii musieli odejść z zawodu.

Damian Kanclerski i Bronisław Zathey (wywiad)

Gawędziarz, erudyta, psycholog

Arkadiusz Förster przekonuje: - Zawód przewodnika to bardzo ciekawe zajęcie. Spotykam się codziennie z innymi ludźmi. Oprowadzam po Wrocławiu wycieczki szkolne i małe grupki biznesmenów, zdarzają się także całkiem kameralne spotkania. Poznałem ludzi z Japonii, Australii, Argentyny, Stanów Zjednoczonych, z całej Europy, w różnym wieku i z różnym poziomem wiedzy na temat tej części Europy.

Arkadiusz Förster, fot. fb

Wrocławianin podkreśla, że nawet jeśli codziennie opowiada o Ostrowie Tumskim, to każde spotkanie jest inne, na inne tematy kładzie nacisk.

- Gościom z Indonezji opowiadam o mieście inaczej niż Niemcom i Czechom, bo dla Azjatów wykład o sporach między władcami Prus i Austrii będzie zlepkiem nazwisk i faktów nie do zapamiętania – akcentuje przewodnik.

Wirtualne spacery z przewodnikami po Wrocławiu

Zdarzają się spotkania, które są prawdziwymi wyzwaniami. Wycieczki pasjonatów, np. umocnień miejskich, konstrukcji stalowych, architektury, wymagają niekiedy przygotowania, przejrzenia literatury fachowej.

- Bywają wśród gości wysokiej klasy fachowcy w danej dziedzinie, załóżmy w technologii budowy schronów. Nie staram się zaimponować opanowaniem tematu, bo to niemożliwe. Moim zadaniem jest przedstawienie im samego miejsca, kontekstu historycznego, w którym taka lub inna budowla pojawiła się w danym punkcie miasta - wyjaśnia Arkadiusz Förster.

Wycieczka:

Wycieczka: "Kryminalny Wrocław kobiecym okiem"

Spacery i wycieczki
Termin 26 lutego 2021 17:00

Miejsce Szermierz – fontanna i pomnik

Zobacz

Niewinny spacer z grupą uczniów bywa także konfrontacją charakterów. Wrocławski przewodnik wspomina spotkanie z gimnazjalistami. - Grupa miała swojego lidera. Jego spojrzenie wiele mówiło. Odebrałem je jako ostrzeżenie: "Facet, nie przynudzaj i nie przeszkadzaj nam. Chcemy się przede wszystkim dobrze bawić" – opowiada ze śmiechem Arkadiusz Förster. – Po oprowadzaniu ten sam chłopak podszedł do mnie i wyznał, że nie spodziewał się, że Wrocław jest tak ciekawym miastem, że musi sobie poczytać na jego temat.

Z Wrocławiem w tle. Spotkania i wycieczki literackie – Nadia Szagdaj

Z Wrocławiem w tle. Spotkania i wycieczki literackie – Nadia Szagdaj

Spotkania z autorami / Spacery i wycieczki
Termin 25 lutego 2021 16:00

Miejsce Dom na wodzie - wybrzeże Słowackiego

Zobacz

Wrocławski przewodnik podkreśla: - Wrocław dzięki swojej złożonej historii jest turystycznym samograjem. Tu na każdym kroku mamy do czynienia z ciekawymi miejscami, wydarzeniami. Oczywiście, wiedza o nich to jedno, to można opanować. Jednak ja kocham to miasto, to jest moje miejsce na ziemi. I w taki sposób o nim opowiadam – z miłością. Wiedza, znajomość języków, umiejętność nawiązywania kontaktów są potrzebne, lecz bez miłości, zaangażowania nie przedstawię Wrocławia tak, by został zapamiętany.

Zdjecie Tomasz Wysocki

Tomasz Wysocki