Festiwal Krasnoludków we Wrocławiu [PROGRAM]

Od 7 do 9 września Miasto Spotkań znów opanują krasnale. Zapraszamy na kolejną edycję Międzynarodowego Festiwalu Krasnoludków. Poznajcie program oraz listę tegorocznych atrakcji!


7 września (piątek)

10.00 (Rynek) Wielka Wrocławska Parada Krasnoludków na otwarcie festiwalu (wyrusza spod Pręgierza)

10.30–13.00 (Ogród Staromiejski) Wielki konkurs plastyczny dla szkół podstawowych i przedszkoli na najpiękniej udekorowaną krasnalową chatkę. Zgłoszenia grup ze szkół i przedszkoli przyjmujemy od 27 sierpnia br. przez stronę internetową www.krasnale.pl.

10.00–14.00 (Ogród Staromiejski) Wielka Wioska Krasnoludków dla wszystkich, którzy pragną przenieść się na chwilę do świata krasnali

W programie m.in. strefy dla dzieci, malowanie buziek, a na scenie wyjątkowy Bill Bombadill Show – rodzinne, interaktywne, pełne humoru show z elementami kuglarstwa, pantomimy oraz akrobatyki.

14.00 Zakończenie wydarzeń pierwszego dnia festiwalu na terenie Ogrodu Staromiejskiego

Ponadto tego dnia od 11.00 do 15.00 zapraszamy na specjalne bezpłatne kursy Krasnalowym Tramwajem (wyrusza z przystanku Opera).

Wrocławskie muzea przejęte przez krasnale!

W tym roku krasnoludki przygotowały coś wyjątkowego – zapraszają do wrocławskich muzeów. W pierwszy dzień festiwalu, piątek 7 września, drzwi otworzą oddziały Muzeum Narodowego i Muzeum Miejskiego Wrocławia. W salach Muzeum Etnograficznego, Arsenału oraz Centrum Historii Zajezdnia skrzaty zaproponują wystawy interaktywne, włączenie się w rodzinną zabawę, zajęcia warsztatowe w oparciu o prezentacje multimedialne.

Krasnale ochoczo poprowadzą dzieci i młodzież tropem legend wrocławskiego Rynku, odkryją tajemnice skandynawskich karzełków i olbrzymów, zaczarowanego lasu i goszczących w nim duszków, opowiedzą o kobołdach, strzygach, bożętach i inkluzach. Doradzą, w jaki sposób można się z nimi zaprzyjaźnić. Bacząc uważnie na dzieci, stworzą wspólnie z nimi ciekawe rzeźby, batiki, ilustracje do książek, gazetki i ciekawe sitodruki.

Gorąco zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w krasnalowych kulturalnych wydarzeniach. Wszystkie zajęcia są bezpłatne – wystarczy się zapisać:

Muzeum Miejskie Wrocławia | www.mmw.pl | rezerwacja miejsc pod numerem: +48 713 471 696 wew. 332

Muzeum Etnograficzne Wrocławia | www.mnwr.pl | rezerwacja miejsc od 1 września pod adresem: [email protected]

Centrum Historii Zajezdnia | rezerwacja miejsc do końca sierpnia pod adresem: [email protected] (w tytule maila "Festiwal Krasnali")

8 września (sobota) - Ogród Staromiejski (przy Wrocławskim Teatrze Lalek)

11.00–17.00 Krasnoludkowe bajki przygotowane specjalnie na tegoroczny festiwal

Krasnale długo pracowały nad nowymi bajkami dla najmłodszych widzów i w tym roku zaprezentują premierowo aż trzy nowe przedstawienia:

11.00 i 14.00 "Pieśniarze" – Baśnie i pieśni są wpisane w codzienność wielu domów, od dawien dawna pomagają nam zrozumieć świat, krzepią serce, uczą co jest dobre, a co złe... Krasnale też uwielbiają przesiadywać wieczorami, chłonąc opowieści otwartym sercem. Każdy jednak przedstawia swą historię w inny sposób. Jeden daje popis krasomówczy, inny śpiewa, trzeci... miga. Dokąd zabiorą nas opowieści krasnalowych mędrców? Hen, hen, daleko, gdzie tylko wyobraźnia poniesie…

12.00 i 15.00 "Muzyka Miasta" – Dla krasnala jednym z najbardziej prestiżowych zawodów jest muzyk. Krasnale nie grają jednak na gitarach czy innych instrumentach – one żyją miastem i grają "miejskimi instrumentami": dźwiękami silników, szumem rozmów, melodią okrzyków i ujadaniem psów… Ich najważniejszym zadaniem jest utrzymać harmonię i rytm miasta. A co by było, gdyby któregoś z nich zabrakło? O tym przekonamy się, oglądając historię Krasnala, który uznał, że grać nie warto.

13.00 i 16.00 "Nawa" – Bajka zainspirowana rzeźbą Oskara Zięty "Nawa" to opowieść o tym, jak Wielka Fala, wkradając się na wyspę Daliową, stała się okazją do odkrycia cząstki wiosny, lata, jesieni i zimy w każdym z krasnalowych serc. Przypowieść o emocjach i ich akceptacji dla każdego.

11.30–15.00 Rodzinna gra miejska "Krasnale i tajemnice Wrocławia", podczas której odkryjemy nieznane oblicza i legendy Wrocławia

Gra dla drużyn od 2 do 6 osób. Obowiązuje rezerwacja miejsc (od 27 sierpnia br.) przez stronę internetową krasnale.pl. Ilość miejsc ograniczona.

11.00–17.00 Wielka Wioska Krasnoludków dla wszystkich, którzy pragną przenieść się na chwilę do świata krasnali

W programie m.in. gipsowe odlewy krasnoludków, warsztaty plastyczne i tworzenie krasnalowych laleczek, krasnalowa strefa kuglarstwa pełna kolorowych baloników i baniek mydlanych oraz strefa przygotowana przez specjalistów od miniatur z Kolejkowa. Na oczach widzów powstanie specjalne festiwalowe graffiti, zrobimy własną grę planszową, odkryjemy tajemnice krasnalowych dźwięków i wykonamy pamiątkowe gify w krasnalowej gifbudce.

Udział w Wielkiej Wiosce Krasnoludków jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszych zapisów. Wystarczy odwiedzić strefę w godzinach działania, by wziąć udział w przygotowanych atrakcjach.

17.00 Zakończenie wydarzeń drugiego dnia festiwalu w Wielkiej Wiosce Krasnoludków i Krasnoludkowej Strefie Kultury

19.00 (Wrocławski Teatr Lalek) Kabaret Hrabi w najnowszym programie "Wady i Waszki"

Nikt nie jest idealny. Każdy ma jakieś wady. Mniej lub bardziej upierdliwe. Wszystko zależy od tego, po której stronie się jest. MY mamy wady, które dodają nam uroku, czynią nas bardziej interesującymi. Ale ONI mają wady nie do zniesienia. MY nie jesteśmy leniwi, my tylko dostrzegamy, że fajnie jest leżeć na kanapie. To ONI są leniwi. Tak zwyczajnie, w sposób prosty, upierdliwy. Dlatego MY nie mamy wad, MY mamy WASZKI.

Bilety w cenie 25 zł do nabycia w Centrum Informacji Turystycznej we Wrocławiu (Rynek 14)

21.00 –24.00 Krasnalowe Silent Disco przy najlepszej muzyce, tyle że… w zupełnej ciszy.

Wstęp na Silent Disco jest bezpłatny, udział w zabawie nie wymaga wcześniejszych zapisów, jednak ilość słuchawek jest ograniczona.

9 września (niedziela) - Ogród Staromiejski (przy Wrocławskim Teatrze Lalek)

13.00–15.00 Krasnoludkowe Popołudnie Literatury

Każdy, kto odwiedzi Ogród Staromiejski, będzie mógł posłuchać bajek w wykonaniu znanych i lubianych postaci świata kultury: Edyty Jungowskiej, Małgorzaty Waszkiewicz, Piotra Pietraszka i Bartosza Synowca.

15.00-15.30 Bubble Show na Scenie Letniej Wrocławskiego Teatru Lalek

Na zakończenie festiwalu zapraszamy na Bubble Show uczestnika programu "Mam Talent", prekursora tej sztuki w Polsce. Bubble Show to niezwykły pokaz efektów wykonywanych za pomocą bańkowego płynu. Wstęp wolny.

15.30 Zakończenie Międzynarodowego Festiwalu Krasnoludków

*Wstęp na wszystkie wydarzenia, poza występem kabaretu Hrabi, jest bezpłatny. Na wskazane wydarzenia obowiązują wcześniejsze zapisy. Podane w programie godziny – poza występem kabaretu Hrabi – mają charakter orientacyjny i w związku z dużą dynamiką wydarzeń mogą ulec przesunięciu.

Zdjecie Tomek

Tomek