Festiwal Wachlarz: wielkie spotkanie podróżników, reporterów, blogerów

Festiwal Wachlarz z udziałem uznanych dziennikarzy, podróżników, blogerów rusza w najbliższy weekend we Wrocławiu. Opowiedzą nie tylko o swoich podróżach, ale także nowej roli reporterów i wpływie technologii na plany współczesnych wędrowców. X Festiwal Wachlarz 20 i 21 maja w Teatrze Capitol

Inicjatorami i organizatorami Festiwalu Wachlarz są Anna i Jakub Górniccy. Tegoroczna odsłona imprezy to jej 10 edycja, po raz drugi globtroterzy spotykają się we Wrocławiu, miasto wspiera jego organizację.

- Nasze miasto zbudowało się z wędrowania. Najpierw w wyniku porządku pojałtańskiego przybyli tu Polacy z Kresów i na nowo budowali swoją rzeczywistość – mówi Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia. – Dzisiaj Wrocław także jest miejscem spotkań, a okazji ku nim jest wiele, na przykład były nimi wydarzenia Europejskiej Stolicy Kultury. Chcielibyśmy, aby tak inspirujących spotkań, jak Festiwal Wachlarz, było we Wrocławiu jak najwięcej.

Festiwal Wachlarz dla początkujących wagabundów to okazja na spotkanie z doświadczonymi wędrowcami. Dla doświadczonych globtroterów Wachlarz będzie inspiracją by podczas kolejnej wyprawy oglądać świat z jeszcze innej perspektywy. Hasłem X edycji imprezy jest "Przyszłość".

Jakub Górnicki: - Zwykle prezentacje podróżników dotyczą przeszłości, najwyżej teraźniejszości. Oczywiście, nie zamierzaliśmy prezentować futurystycznych wizji podróży za 50 lat. Nakłoniliśmy naszych prelegentów, aby inaczej spojrzeli na to, o czym chcą opowiedzieć publiczności, by mówili o przyszłości.

Na przykład, Wacław Radziwinowicz, wieloletni korespondent "Gazety Wyborczej" w Rosji, opowie o zmieniającej się roli i znaczenia dziennikarza pracującego za granicą. Będzie mówił także o przeobrażeniach społecznych i politycznych w Rosji i ich konsekwencjach. Marysia Maciocha będzie mówiła o Instagramie jako perspektywie dla starszych mediów społecznościowych i narzędziu zmieniającym świat podróży.

Anna Rutkowska przez dwa lata podróżowała dookoła Azji, autostopem, rowerem i pieszo. Podczas Festiwalu Wachlarz opowie o różnicach w sposobie myślenia ludzi Zachodu i Wschodu poznających obce kraje. - Dla człowieka Zachodu pewne zachowania, zjawiska na Wschodzie będą nielogiczne. Lecz on je ocenia ze swojej perspektywy, tymczasem prawa logiki wschodniej są inne niż zachodniej – mówi młoda podróżniczka.

Festiwal Wachlarz, czyli podróże, reportaż oraz technologia w przyszłości

Festiwal Wachlarz, czyli podróże, reportaż oraz technologia w przyszłości

Spotkania / Dla wszystkich
Termin od 20 maja 2017 10:00 do 21 maja 2017 15:00

Miejsce Capitol Teatr Muzyczny

Zobacz

Według Rutkowskiej mentalność podróżników z Zachodów jest stechnicyzowana, naukowa, skupiona m.in. na nowych technologiach. Chociaż i wśród tych, co wybierają kierunek: Azja, zauważalny jest zwrot ku naturze. Przejawami tego są m.in. minimalizm, rozwój świadomości ekologicznej, poszukiwania ścieżki rozwoju duchowego.

Partnerem wydarzenia jest Miasto Wrocław, visitWroclaw.eu oraz World Games. Od pierwszej edycji wspiera je Orange Polska.

Tomasz Wysocki