Festiwal „Wachlarz” w Operze Wrocławskiej od 16 czerwca

Festiwal podróży i reportażu w tym roku odbywa się w zupełnie nowej przestrzeni – w Operze Wrocławskiej, a wśród prelegentów, którzy w 20 minut opowiadać będą o swoich doświadczeniach z wojaży, znajdą się m.in. Aleksander Doba, Kamila Kielar i Marek Tomalik. Odczyty gości 16 czerwca, zaś warsztaty dla dużych i małych dzień później w IdeaPlace. Są jeszcze bilety.

W tym roku festiwalowym mottem jest słowo "esencja", które można odnieść zarówno do podróżowania, jak i prelekcji (bo do 20 minut, jakie przysługują każdemu z zaproszonych gości, trzeba przedstawić wybrany przez siebie temat). Pierwszego dnia zaplanowano na festiwalu aż cztery bloki programowe (po cztery osoby opowiadające w każdym).

Góry, ultramaraton

Podczas pierwszego Kamila Kielar opowie o etyce, górach i internecie, fotografka Magda Janczyk podzieli się wspinaczkowymi wspomnieniami w Himalajach, ale też tym, co fascynuje ją w tej szerokości geograficznej poza górami. Michał Kiełbasiński zaskoczy, z pewnością historią udziału w 33-dniowym ultramaratonie, który przebiegł dla szczytnego celu, by zebrać pieniądze na psie schroniska, zaś przemierzająca górskie szlaki Monika Witkowska przekona, że czasem droga na szczyt jest nawet cenniejsza niż jego zdobycie.

Festiwal Wachlarz

Festiwal Wachlarz

Spotkania / Eventy / Warsztaty / Dla wszystkich
Termin od 16 czerwca 2018 10:00 do 17 czerwca 2018 23:59

Miejsce Opera Wrocławska

Zobacz

Zamieszkać w puszczy, docenić małe miasta

W drugim bloku leśnik Piotr Horzela pokaże, czym jest przeprowadzka do serca puszczy na kilka miesięcy, Krzysztof Story z tym nazwiskiem postanowił zbierać różne opowieści z tego samego adresu, ale w innych polskich miastach, czego efektem stały się niezwykłe spotkania z ludźmi. Dorota Groyecka będzie się zastanawiała, czego nie można wyciąć z magazynu reporterskiego, czyli będzie o esencji tekstu, zaś Agata Grabowska, która dociera do małych miast opowie o tym, dlaczego są cenne.

Uszczknąć coś od Aborygenów

W trzecim bloku profesor Waldemar Kuligowski poruszy drażliwą kwestię podróży, które mogą nas wzbogacić, ale i tych, które niszczą...m.in. miejsca, w jakie jeździmy. Karolina Kania zachwyci wizją Nowej kaledonii, Marek Tomalik natomiast pokaże nam prawdziwy świat Aborygenów. Ten duchowy. – Od tych ludzi zwanych "dzikimi" można się bardzo wiele nauczyć w czasach wyssanych z duchowości, której oni mają nadmiar i nie jestem jedynym, który chciałby z tego coś uszczknąć – przyznaje Marek Tomalik, autor kilku książek o Australii. Wreszcie Weronika Milczewska, która kręci niezwykłe filmy z wieloma plemionami na świecie opowie o poszukiwaniu esencji.

Aleksander Doba na finał

W czwartm bloku grotołazka Katarzyna Biernacka pokaże fotografie zrobione w jaskiniach, Urszula Jabłońska będzie przekonywała, że o Tajlandii jednak nie wiemy bardzo wielu rzeczy, Julia Raczko podzieli się doświadczeniami emigrantki w Australii, zaś Aleksander Doba przygotował się na temat "Po co mi to wszystko?", więc w domyśle odpowie, dlaczego wciąż czuje zew przygody.

Warsztaty dla dzieci

Na warsztaty aborygeńskie i archeologiczne wdwóch grupach wiekowych (4-7 lat i 8-11 lat) zostały jeszcze miejsca. Wszystkie zaplanowano 17 czerwca w IdePlace (pl. Solny 15). Zapisy na stronie "Wachlarzu".

Warsztaty podróżnicze dla dzieci na Festiwalu Wachlarz

Warsztaty podróżnicze dla dzieci na Festiwalu Wachlarz

Dla dzieci / Warsztaty / Zajęcia dla dzieci
Termin 17 czerwca 2018 od 10:00 do 16:30

Miejsce IdeaPlace

Zobacz

Magdalena Talik