Joga na 5 – zajęcia online we Wrocławiu

Data aktualizacji: 2020-05-17

Joga ma korzystny wpływ nie tylko na nasze ciało, ale również na umysł. Pozwala się zrelaksować, odzyskać równowagę psychiczną, pomaga także rozładować stres, a to jest coś, czego teraz wszyscy bardzo potrzebujemy.

5 dni – 5 nauczycieli – 5 stylów

Dlatego przygotowaliśmy dla Was coś specjalnego. Przez najbliższe 5 dni, od poniedziałku 11 maja do piątku 15 maja, będziecie mogli spróbować 5 różnych stylów jogi podczas zajęć online z 5 doświadczonymi nauczycielami z wrocławskich szkół. A żeby było jeszcze przyjemniej wszystko odbędzie się w pięknej wiosennej scenerii.

Zajęcia są transmitowane na Facebooku Visit Wrocław oraz Wroclaw [Wroclove] oraz na stronie visitwroclaw.eu.

Zachęcamy do ćwiczeń wszystkich – tych, którzy jeszcze nie praktykowali, do sprawdzenia, czy podoba im się joga i jaki styl najbardziej przypadnie im do gustu, i tych, którzy już ćwiczą, aby spróbowali innych stylów i wprowadzili do codziennych ćwiczeń trochę różnorodności. Wszystkie zajęcia będą odpowiednie dla osób początkujących.

Lekce zrealizowane

 • Poniedziałek z metodą Iyengara – prowadzi Marek Bednarski ze szkoły Fabryka Energii

 • Wtorkowa Ashtanga Joga – prowadzi Ewa Wudzińska ze szkoły Ashtanga Yoga Wrocław

 • Joga i Świadomość Ciała – prowadzi Pavel Tsekhotsky ze szkoły Drzewo Życia

Czwartkowa JogaArt – prowadzi Alina Pawela ze szkoły Biała Sowa

Piątkowa Sekwencja Księżycowa – prowadzi Diana Weiss z Akademii Ruchu

Poniedziałek z metodą Iyengara

Metodę B.K.S. Iyengara charakteryzuje uważność i precyzja w wykonywaniu asan. Precyzja nie jest jednak w praktyce jogi Iyengara celem samym w sobie, lecz narzędziem służącym:

poznaniu swojego ciała i rządzących nim wewnętrznych relacji

   • zaangażowaniu uwagi i ćwiczeniu siebie w uważnej obserwacji
   • równoważeniu fizycznego i emocjonalnego wymiaru nas samych
   • rozbudzeniu uśpionej w ciele mądrości.

Iyengar zwraca uwagę, iż joga nie jest związana z żadną religią i może być praktykowana niezależnie od wyznania i narodowości.

Marek Bednarski, Fabryka Energii – Centrum Jogi Wrocław

Współzałożyciel Fabryki Energii – Centrum Jogi Wrocław. Dyplomowany i certyfikowany nauczyciel jogi metodą BKS IYENGARA® stopnia Inermediate Junior III. Praktykę rozpoczął w 1992 r. Od 2005 r. prowadzi regularne zajęcia jogi. Dwukrotnie odbył miesięczne staże w Instytucie Iyengara w Punie (Indie), gdzie ćwiczył pod czujnym okiem Gity i Prashanta Iyengarów. Ukończył kurs fizjoterapii. Regularnie pisze artykuły do: "Yoga & Ayurveda" i Zwierciadlo.pl. Prowadzi bloga "Joga na co dzień".

Wtorkowa Ashtanga Joga

Ashtanga Joga to system praktyki przekazany światu przez Sri K. Pattabhi Joisa. Podstawą praktyki jest płynne wykonywanie asan według stałej sekwencji i łączenie każdego ruchu z oddechem. Pozostawanie w asanach przez czas nie dłuższy niż kilka oddechów powoduje, że jest to bardziej dynamiczna odmiana jogi. Ashtanga Joga jest obecnie jednym z najpopularniejszych systemów praktyki jogi na świecie.

Ewa Wudzińska, Ashtanga Yoga Wrocław

Założycielka szkoły Ashtanga Yoga Wrocław, z wykształcenia ekonomista z zamiłowania joginka, mama dwójki dzieci, wierna i oddana pasjonatka ashtanga jogi w tradycji Sri K. Pattabhi Jois. Przygodę z jogą rozpoczęła w 2004 r. ćwicząc wg metody Iyengara. Niedługo potem zetknęła się z ashtanga jogą, która od pierwszego momentu urzekła ją swym pięknem i energią, stając się jej codzienną praktyką. Jest instruktorem rekreacji ruchowej ze specjalnością hatha-joga (AZS Politechnika Częstochowska) i posiada uprawnienia do nauczania nadane przez Ministra Sportu i Turystyki. Ukończyła kurs nauczycielski z Ashtanga Jogi z Basią Lipską. Od ponad 16 lat praktykuje jogę pod okiem najwybitniejszych nauczycieli na świecie (tj. Sharat Jois, Manju Jois, Rolf and Marcy Naujokat, Nancy Gilgoff, John Scott i wielu innych).

W środę Joga i Świadomość Ciała

Autorskie zajęcia Pavla Tsekhotskyego oparte są na różnych technikach jogi, gi gong, metodzie Feldenkrais’a oraz Somatyce Hanny. Zwiększają poczucie własnego ciała, integrują ducha i ciało, rozluźniają napięte mięśnie i poprawiają złe wzorce ruchowe. Efektem ćwiczeń jest poczucie zrelaksowania, odstresowania i radości. Zajęcia przeznaczone są dla każdego, kto chce być zdrowszy i szczęśliwszy, niezależnie od wieku czy kondycji.

Pavel Tsekhotsky, Drzewo Życia

Założyciel studia jogi Drzewo Życia. Wiedzę zdobytą przez 13 lat praktyki przekazuje na co dzień w formie autorskich szkoleń. Prowadzi zajęcia Joga i Świadomość Ciała oraz wspiera w rozwoju, tworząc dedykowane, holistyczne programy personalne. Realizuje wyjątkowe wyjazdy, podczas których jogę praktykuje się z dala od zgiełku wielkich miast, ciesząc się naturą i prostym, wegańskim jedzeniem. Joga nauczyła go samodyscypliny, siły i pokory, dzięki którym zbudował udaną karierę w branży IT. Jednocześnie pozwoliła mu zrozumieć, że IT to nie jego droga i dała mu siłę i śmiałość do zmian.

Czwartkowa JogaArt

JogaArt to autorski program Centrum Jogi i Samorealizacji - Biała Sowa dla zdrowia i rozwoju inspirowany. Na zajęciach z Aliną Pawelą zajmiecie się odnajdowaniem swobody ruchu i oddechu, pozwalaniem sobie na bycie sobą w asanach, pranajamie i medytacji. Puszczą stare napięcia, schematy ruchowe i niesłużące już, a obciążające nas, mechanizmy obronne. Odpuścimy i zrobimy przestrzeń na to, co nowe.

Alina Pawela, Biała Sowa

Ukończyła certyfikowane kursy nauczycielskie Ashtanga Jogi, Państwowy kurs Hatha Jogi i Technik Relaksacyjnych uprawniający do prowadzenia wszystkich zajęć rekreacyjnych o charakterze jogi w Polsce, a także kurs Iyengara i dwustopniowy kurs Kundalini Jogi.

Z wykształcenia jest magistrem sztuki. Przygodę z jogą zaczęła mając 16 lat. Ma doświadczenie w praktyce i nauczaniu wielu metod, czerpie z wielu źródeł i w poszerzaniu świadomości odnajduje swoją drogę. Uczestniczyła w kursach medytacji vipassana, medytacjach tybetańskich Bon. Obecnie czerpie z metod Alexandra Lowena oraz Life Art Process Anny Halprin.

Piątkowa Sekwencja Księżycowa

Sekwencja Księżycowa jest łagodną formą vinyasy przeznaczoną dla każdego. Może być wsparciem lub uzupełnieniem regularnej praktyki dynamicznych stylów jogi.
Mogą ją wykonywać kobiety podczas menstruacji czy też, przy wykorzystaniu alternatywnych wersji asan, w trakcie ciąży. Jest idealna na czas tzw. moondays, czyli pełni lub nowiu Księżyca. Praca odbywa się głównie w obszarze bioder, dolnej części kręgosłupa i brzucha. Wzmacnia kolana i kostki, odciąża szyję, ramiona i nadgarstki.

Diana Weiss, Akademia Ruchu

Ukończyła kurs Ashtanga Vinyasa Yoga u Beaty Darowskiej na poziomie RYT200. Brała udział w warsztatach u Manju Joisa, Johna Scotta, Stu Girlinga. Z jogą po raz pierwszy zetknęła się 9 lat temu. Od tamtego czasu poszukiwała praktyki, która zostanie z nią na dłużej. W 2015 r. przyszła na Ashtanga Jogę do Akademii Ruchu. To w niej odnalazła drogę, którą wiernie podąża z myślą, że jogi nie praktykujemy po to, by być lepszym w samej praktyce, lecz by stawać się lepszym w życiu. Wszystkich, którzy jeszcze nie podjęli swojej praktyki zachęca słowami Davida Good’a: Nie musisz być rozciągnięty, żeby praktykować jogę – wystarczy, że zechcesz otrzepać się z kurzu… i zobaczyć co się stanie.

Fabryka Energi

Ashtanga Yoga Wrocław

Drzewo Życia

Biała Sowa

Akademia Ruchu

Zdjecie Redakcja www.wroclaw.pl

Redakcja www.wroclaw.pl