Mali odkrywają! Kolorowy przewodnik po Dolnym Śląsku

Data aktualizacji: 2020-08-04

Tajemnicze zamki, widoki zapierające dech, urokliwe trasy rowerowe, dzika przyroda, a nawet pustynia. Do rodzinnej podróży po wyjątkowych miejscach Dolnego Śląska zaprasza najnowszy przewodnik dla rodzin przygotowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i kolektyw Mamy Projekt. Przewodnik jest darmowy. Wydrukowano dziesięć tysięcy egzemplarzy, ale może mieć go każdy chętny – bo mapa z atrakcjami dla najmłodszych dostępna jest online – tak by każdy mógł ją wydrukować lub zaczerpnąć inspiracji.

– Dolny Śląsk to miejsce szczególne na mapie kraju. Znajdziemy tu tajemniczą, pełną dzikiej przyrody Dolinę Baryczy, zamki i pałace, karkonoskie skalne miasta, a nawet pustynię. Nasze Izery są też idealnym miejscem do obserwowania gwiazd. Naprawdę każdy znajdzie tu dla siebie coś interesującego – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Odkryj Dolny Śląsk z dziećmi

Kolorowy przewodnik to kolejna odsłona kampanii #OdkryjDolnyŚląsk, która tym razem została skierowana do rodzin z dziećmi.

– Zależy nam na tym, żeby pokazać jak niezwykłe i różnorodne jest nasze województwo. Nasza tradycja i dziedzictwo regionu pokazane w przystępny sposób to najlepsza droga do zainteresowania najmłodszych historią – dodaje Paweł Wybierała, członek zarządu województwa.

Miejsca, które możemy odnaleźć na tzw. Niemapie, zostały dobrane dzięki konsultacjom przeprowadzanym z blogerami parentingowymi. Na Dolnym Śląsku atrakcji jest tak wiele, że wybór nie był prosty, ale zadecydowało doświadczenie rodzica.

Ucz się i zwiedzaj

Niemapa pomaga najmłodszym odkryć sekrety przyrody i poznać wyjątkowe lokalne historie. Na jej kartach autorzy przedstawili 16 różnych miejsc, które warto odwiedzić z dzieckiem. Każde z nich jest przykładem bogatej tradycji regionu.

Dzięki temu dzieci poznają dolnośląską Białą Damę, Rycerza bez Głowy, Bazyliszka ze Świdnicy czy Liczyrzepę, który stał się pierwowzorem dla postaci słynnego Gandalfa. Na wytyczonym szlaku znalazły się też Zamek w Bolkowie, Zamek Książ w Wałbrzychu czy Zamek Czocha w Leśnej.

Wielbiciele podróży powinni odwiedzić Błędne Skały, gdzie kręcono baśniowe "Opowieści z Narnii" lub Jaskinię Niedźwiedzią. Dla miłośników dawnych wierzeń przygotowano propozycje wycieczek na górę Śnieżkę i Ślężę.

W przewodniku nie zabrakło też stolicy województwa. We Wrocławiu warto odszukać przyjazne krasnale, przyjrzeć się detalom zabytkowych kamienic i zajrzeć na podwórko przy ulicy Roosevelta 5, gdzie znajduje się dwustupięćdziesięciometrowe malowidło stworzone przez mieszkańców okolicznych kamienic.

Tym razem w przewodniku znalazły się także przykłady dolnośląskich przysmaków. Nie mogło tutaj zabraknąć drożdżówki z cynamonową kruszonką, pierników figuralnych, bigosu wrocławskiego czy słynnych na całą Polskę karpi milickich i królewskiego miodu wrzosowego.

– Pierwsza edycja powstała dokładnie 5 lat temu, kiedy same zostałyśmy mamami. Od samego początku zależało nam, żeby tworzyć przewodniki, które będą pokazywały całym rodzinom sposoby na aktywne spędzanie wspólnego czasu – mówi Joanna Studzińska z kolektywu Mamy Projekt i podkreśla, że każde miejsce przedstawione na NIEMAPIE zostało sprawdzone przez ekspertów, czyli rodziny z dziećmi.

Zaangażuj się w region

Zebrane w przewodniku punkty uzupełniają pomysły na gry i zabawy. Dla miłośników przygód twórcy przygotowali całą serię wyzwań. Od nocnego wypatrywania Drogi Mlecznej w górach Izerskich, przez projektowanie własnego zamku, po wyszukiwanie najciekawszych roślin w regionie.

Jak zdobyć przewodnik?

Przewodnik w formie papierowej będzie dostępny już na początku sierpnia, m.in. w miejscach zaznaczonych na mapie.

Wybierz się na pierwszą wycieczkę i zainspiruj do dalszego odkrywania! Przewodnik znajdzie się również w punktach informacyjnych Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.

Mapa jest do pobrania (i wydrukowania) pod adresem: www.niemapa.pl/dolny-slask

Oficjalny profil Dolnego Śląska

https://www.facebook.com/DolnySlaskPL

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

 

 

Zdjecie Redakcja www.wroclaw.pl

Redakcja www.wroclaw.pl