Muzealniaki - Muzeum nie tylko dla dużych. Panorama Racławicka

Data aktualizacji: 2017-10-11

Sto lat temu Panoramę Racławicką we Lwowie odwiedzały całe rodziny. Była celem niedzielnych spacerów, sposobem na wspólne spędzanie czasu. Była elementem kultury masowej.

Dziś Panorama Racławicka jest we Wrocławiu. Tłumnie odwiedzają ją turyści.

Razem z Ulą i jej pluszowym Królikiem postanowiłyśmy skorzystać z tej dawnej rozrywki. Długi, kręty i ciemny tunel był wehikułem czasu, który przeniósł nas w sam środek bitwy pod Racławicami. Tuż obok nas Tadeusz Kościuszko prowadził kosynierów do walki, a Bartosz Głowacki gasił swoją czapką lont armaty.

Seans w Panoramie Racławickiej był tak inny od dzisiejszych rozrywek połączonych z aplikacjami, grami i wirtualną rzeczywistością, że był niezwykły i fascynujący.

 

Z dzieckiem do Panoramy Racławickiej

Panorama Racławicka jest w pełni dostosowana do zwiedzania z wózkiem. Seans trwa około pół godziny. W tym czasie można podziwiać obraz i posłuchać odtwarzanego przez głośniki tekstu o samym dziele i o jego historii. Ważne, ze względu na szacunek dla innych zwiedzających jest to, żeby dziecko było dość cicho. W razie potrzeby można spokojnie z maluchem wyjść i wrócić za chwilę (w obrębie seansu). Można też wyjść trochę wcześniej, jeśli maluch się niecierpliwi.

Obserwowanie reakcji dzieci w tak innym miejscu, jakim jest Panorama Racławicka samo w sobie jest fascynujące.

 

Monika Bronowicka 

Autorka bloga Dolny Śląsk dla Uli

 

Zobacz akcję #muzealniaki na Facebooku.

Polub Panoramę Racławicką na Facebooku.