Na rowerze po Wrocławiu

Data aktualizacji: 2020-06-12

Malownicze trasy nad Odrą, rozbudowana infrastruktura i mnóstwo miejsc, do których najłatwiej dotrzeć na dwóch kółkach – Wrocław to raj dla rowerzystów. To jeden z najprzyjemniejszych sposobów na aktywny wypoczynek

Na co dzień z roweru korzysta nawet 30 tysięcy mieszkańców Wrocławia. Z każdym rokiem cyklistów przybywa, na dwa kółka przesiadają się starsi i młodzież, całe rodziny z dziećmi. W dużej mierze to efekt nowych udogodnień dla rowerzystów.

Dla tych, którzy regularnie na rowerach poruszają się po mieście, powstała sieć wydzielonych tras rowerowych, z kontrpasami, śluzami. To ucywilizowało ruch cyklistów w ścisłym centrum i na trasach dojazdowych oraz w znaczny sposób wpłynęło na poprawę ich bezpieczeństwa.

Znacznym ułatwieniem są przejazdy pod mostami (Wrocław ma ich najwięcej spośród polskich miast). To doskonałe rozwiązanie, umożliwiające bezkolizyjne przeprawy przez skrzyżowania.

Wypożycz miejski rower

We Wrocławiu działa system rowerów miejskich Nextbike. To stacjonarne wypożyczalnie rowerów. W ponad 80 punktach miasta można wziąć wygodny miejski rower i ruszyć przed siebie. Pierwsze 20 minut jazdy WRM jest bezpłatne.

Aby korzystać z wypożyczalni, należy się zarejestrować w międzynarodowym systemie Nextbike. Systemy, niezależnie od położenia geograficznego, są ze sobą kompatybilne, a to oznacza, że ich użytkownicy mogą wypożyczać rowery w dowolnym mieście na świecie, w którym działają takie wypożyczalnie.

Na stronie Wrocławskiego Roweru Miejskiego znajduje się instrukcja korzystania z wypożyczalni w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. TUTAJ

Trasy nad Odrą i przez parki

Na rowerowej mapie Wrocławia są miejsce obowiązkowe do zaliczenia – popularne są trasy wzdłuż Odry i nadodrzańskich kanałów. Wielu cyklistów ma ulubione szlaki prowadzące przez parki.

Na rowerze łatwiej zwiedza się dzielnice i osiedla leżące dalej od centrum miasta – Osobowice, Brochów, Krzyki, Karłowice, okolice dawnego portu nad Odrą.

Warto dotrzeć do leżących tuż na granicy miasta Pawłowic, Wojnowic, Trestna. Istnieje kilka regularnie aktualizowanych serwisów FB, na których znajdują się dziesiątki propozycji i planów na ciekawą wyprawę.

W stolicy Dolnego Śląska nie ma wzniesień, różnice wysokości są minimalne.

Wrocławscy miłośnicy dwóch kółek regularnie inicjują kolejne akcje promujące ten rodzaj aktywności. Między innymi, organizowane są giełdy rowerowe, cykliczna Rowerowa Masa Krytyczna.

Wśród projektów realizowanych w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (wrocławianie decydują, na co warto wydać kilkadziesiąt milionów złotych z budżetu miasta) ogromna część to przedsięwzięcia spod znaku zębatki, dzwonka i przerzutki.