Nieznany Wrocław: sekrety stadionu

Data aktualizacji: 2016-10-18

Stadion Wrocław został wybudowany specjalnie na piłkarskie mistrzostwa Europy, które w 2012 r. odbyły się w Polsce i na Ukrainie. W stolicy Dolnego Śląska rozegrano wówczas trzy mecze fazy grupowej w tym m.in. spotkanie Polska – Czechy. Obecnie swoje mecze rozgrywa na nim drużyna Śląska Wrocław, ale organizowane są tu również koncerty, festiwale czy imprezy dla dzieci.

Sportowa arena może pomieścić ok. 44 tys. widzów, którzy swobodnie mogą spacerować nie tylko po trybunach, ale także po otaczającej stadion esplanadzie. Są jednak miejsca, do których wstęp jest całkowicie zabroniony oraz takie, których kibice raczej nie chcieliby z własnej woli zobaczyć.

Areszt

Został umiejscowiony na poziomie parkingu. Składa się on z trzech cel, w których w sumie może się zmieścić kilkanaście osób. Są wyposażone w toalety, ławki i okratowane grzejniki. W trakcie organizacji imprez masowych areszt przez cały czas pozostaje do dyspozycji policji, ale dotychczas nie był jeszcze nigdy wykorzystywany. Teoretycznie jednak mogą tam trafić osoby zatrzymane przez funkcjonariuszy, które następnie mają być przewiezione na komisariat.

Centrum Dowodzenia

O ile areszt można zobaczyć podczas zwiedzania stadionu z wycieczką, o tyle kolejne pomieszczenie, które odwiedziliśmy, jest zamknięte dla osób postronnych. Mowa o Centrum Dowodzenia, czyli miejscu, gdzie w trakcie wszystkich imprez pracują m.in. przedstawiciele policji, ochrony, straży pożarnej i służby medyczne.

Jedną ze ścian zajmują monitory, na których wyświetlany jest obraz z 400 znajdujących się na stadionie kamer. Operatorzy w każdym momencie mają podgląd na to, co dzieje się na trybunach, parkingach, korytarzach czy esplanadzie. Pracę zaczynają na kilka godzin przed rozpoczęciem każdej imprezy, a kończą w momencie, gdy zamykane są bramy.

Szatnia zawodników i loża VIP

Po wejściu do szatni od razu rzuca się w oczy wiszący na ścianie wielki herb Śląska Wrocław. Przy ścianach umiejscowione zostały szafki piłkarzy, sąsiednie pomieszczenie zajmuje trener zespołu, dalej znalazły się pokoje lekarzy i fizjoterapeutów, prysznice, duża wanna z hydromasażem oraz sauna.

Przeszkolone loże i boksy VIP znajdują się na wschodniej i zachodniej trybunie stadionie. Wszystkie mają wyjście na taras, z którego rozciąga się widok na murawę. Mogą pomieścić od kilkunastu do blisko 30 osób, a niektórzy najemcy przemeblowali je według własnych potrzeb – dodając np. stół bilardowy.

Stadion Wrocław można zwiedzać w grupach, ale jedna z trybun jest także otwarta dla wszystkich chętnych. Dodatkowo wokół obiektu znajduje się wiele atrakcji dodatkowych np. zadaszony tor gokartowy, punkt skoków na linie, grillowisko, a w zimie lodowisko, które ustawiane jest na parkingu od strony al. Śląskiej.

Zdjecie Redakcja www.wroclaw.pl

Redakcja www.wroclaw.pl