Odkryj Wrocław, jakiego nie znałeś

Historia wrocławskiej medycyny, kolejnictwa czy oblicze miasta od strony Odry, a może powojenna kolebka Wrocławia – Nadodrze? Czy znane są Wam te tematy i miejsca – jeśli nie, koniecznie musicie odkryć nieznany Wrocław.

Przewodniki po naszym mieście zazwyczaj kierują turystów na Stare Miasto, aby zobaczyli rynek z ratuszem, kolorowe kamieniczki czy gmach uniwersytetu. W top 10 jest także Ostrów Tumski, Hala Stulecia i wiele innych atrakcji. To symbole Wrocławia i nic tego nie zmieni, ale miasto ma do zaoferowania o wiele więcej.

 

Parę kroków od najsłynniejszych atrakcji znajdziemy te mniej znane, ale niemniej ciekawe. Muzeum Farmacji mieści się w rynku w dawnym domu aptekarza, a kompleks ponadstuletnich klinik nieopodal parku Szczytnickiego to jedno z piękniejszych miejsc we Wrocławiu.

Nadodrze, dzielnica w samym sercu miasta, z niesamowitą historią – tu po 1945 roku rezydował pierwszy prezydent polskiego Wrocławia, powstały pierwsza szkoła czy poczta, a także siedziba policji. Całkiem blisko centrum, a dla przybywających pociągiem jeszcze bliżej, znajduje się dworzec główny PKP. Pierwsza linia kolejowa na ziemiach polskich, w obecnych granicach, została otwarta 22 maja 1842 i połączyła właśnie Wrocław z pobliską Oławą.

No i Odra, która przecina miasto tak gęsto, że potrzeba ponad 100 mostów i kładek, aby się po nim przemieszczać. System dróg wodnych oraz budowli hydrotechnicznych, nazywany Wrocławskim Węzłem Wodnym, jest jednym z największych w Polsce i Europie.

Ten nieopisany i niezbadany do końca Wrocław przybliży nam w czterech kilkunastominutowych filmach pt. Odkryj Wrocław przewodnik miejski Arek Fӧrster, który przedstawia się tak: - Jestem rodowitym wrocławianinem, historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego. Jedną z moich pasji jest architektura Wrocławia. Kilka razy w życiu miałem propozycje zmiany miejsca zamieszkania, ale nigdy się na to nie zdecydowałem. Dlaczego? Po prostu nie potrafiłem sobie wyobrazić życia bez możliwości spacerowania po Ostrowie Tumskim, rynku czy parku Szczytnickim.

Ale bez chwili namysłu dodaje także: - To oczywiste atrakcje dla turystów, którzy są tu po raz pierwszy. Przepiękne miejsca z niesamowitą historią, w których mam okazję być często z racji wykonywanego zawodu. Na mniej oczywiste spacery zabieram bliskich i osoby szczególnie ciekawe historii naszego miasta i są to chwile wyjątkowe. Dlatego zapraszam serdecznie do oglądania naszych filmów – to nie lada gratka.

Kto pilnie śledzi miejskie social media z pewnością pamięta, że promowany był tam serial Urzędu Marszałkowskiego – Odkryj Dolny Śląsk. "To właściwe skojarzenie, faktycznie zainspirowaliśmy się pomysłem bardzo ciekawej serii Urzędu Marszałkowskiego – potwierdza Katarzyna Burda, koordynator projektu Odkryj Wrocław, z Wydziału Promocji Miasta i Turystyki.

Program Odkryj Wrocław będzie emitowany w cztery kolejne soboty listopada (7, 14, 21, 28) o godz. 11.00 na fanpage’ach Wroclaw [Wroclove] i Visit Wroclaw oraz na kanale na YouTube Visit Wroclaw.

Zdjecie Redakcja www.wroclaw.pl

Redakcja www.wroclaw.pl