Powstała aplikacja dla miłośników historii: Odkryj Czeskie ślady we Wrocławiu

Od księżniczki Dobrawy do popularnego pieśniarza Karela Kryla – wobec zagrożenia koronawirusem, po miejscach we Wrocławiu związanych ze znanymi (lub trochę mniej) Czechami możesz spacerować korzystając z audioprzewodnika.

Na pomysł opracowania audioprzewodnika wpadły Natalie Raclavska, Czeszka mieszkająca we Wrocławiu, oraz Magdalena Zjawin, obie z Fundacji "Anto Tak“, która promuje czeską kulturę i historię w stolicy Dolnego Śląska.

- Idea na taki mini-przewodnik pojawiła się wiosną, kiedy z powodu koronawirusa miasta, w tym Wrocław, kompletnie opustoszały – mówi Natalie. – Opowiadamy o miejscach, które można odwiedzić podczas samotnego spaceru albo wirtualnie.

Jak Dobrawa i Jan nawracali miejscowych

W przewodniku jest 20 opowieści o postaciach historycznych i współczesnych. – Zaczynamy od Dobrawy, czyli w polskiej wersji Dąbrówki, czeskich księżniczki wydanej za Mieszka I. To chyba jedyna postać z naszej wspólnej historii, o której uczymy się w szkole – mówi Natalie. – Według legendy Dobrawa pierwszy raz spotkała się z Mieszkiem właśnie we Wrocławiu. Pod jej wrażeniem i nauk duchownych, którzy z nią przybyli, wojowie Mieszka mieli ściągnąć z siebie pogańskie emblematy i oznaczenia i wrzucić je do Odry.

30 Kreatywnych Wrocławia: Natálie Raclavská

Autorki chciały także przedstawić postaci mniej znane. Jedną z nich był Jan Krasa, praski kupiec, który w XV wieku zamieszkał we Wrocławiu. Publicznie krytykował on decyzję o spaleniu Jana Husa, twórcy jednego z nurtów protestanckich, który narodził się w Czechach. Opowiadał się za komunią pod dwiema postaciami. Został za to uznany winnym bluźnierstwa, torturowany i spalony na stosie w Rynku.

Spacer z przewodniczką: Odkryj Czeskie ślady we Wrocławiu

Spacer z przewodniczką: Odkryj Czeskie ślady we Wrocławiu

Spacery i wycieczki
Termin od 10 października 2020 do 11 października 2020

Miejsce plac Katedralny

Zobacz

Skrajnie inny wymiar miała wizyta we Wrocławiu Karela Kryla, barda Praskiej Wiosny, który po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, został zmuszony do emigracji.

Natalie Raclavska: - W 1989 roku przyjechał na koncert do Wrocławia. Podczas jego występu w Teatrze Polskim, na scenę wszedł niemiecki dysydent i ogłosił, że berlińczycy właśnie burzą mur między wschodnią a zachodnią częścią miasta. W teatrze wybuchł olbrzymi entuzjazm.

Przewodnik można ściągnąć na telefon lub komputer w formie darmowej aplikacji. Odkryj czeskie ślady we Wrocławiu

Audioprzewodnik ma dwie wersje językowe: polską i czeską, lada moment będzie gotowa także wersja angielska.

Tomasz Wysocki