Rozpuszczalna Ryba, czyli nie bój się być turpistą

Kubek z napisem „Dzień dobry, wszyscy umrzemy”, t-shirt z motywem danse macabre, torby z nadrukami zaczerpniętymi ze starych rycin. Ola Klim jest literaturoznawczynią, dlatego nie boi się odważnych słów. Jej marka ma już wielu fanów.

Nazwę marki jej założycielka pożyczyła z manifestu francuskich surrealistów. – Pasuje idealnie, bo prowadzenie w Polsce działalności jest iście surrealistycznym doświadczeniem – śmieje się Ola Klim. A jednak jakoś się udaje, a Rozpuszczalna Ryba ma swoich miłośników, których nie przeraża ani napis o śmierci na kubku, ani kwartet smyczkowy złożony z samych kościotrupów (też na kubku), ani koszulka z owymi truposzami tańczącymi danse macabre na podstawie drzeworytu z końca XV wieku. – Żyjemy w kulturze, gdzie o śmierci niewiele się mówi, a strach przed śmiercią należy oswajać, stąd szkielety – wyjaśnia Ola Kim.

Nadruki (na koszulki, torby, kubki) robi sama, ma swój sprzęt do wykonania sitodruku, kupuje jedynie koszulki, ale najwyższej jakości, muszą sporo wytrzymać. Hitem okazały się chusty wielofunkcyjne z odblaskami. Takimi, jakie mają służby mundurowe. – Przetestowałam na rowerzystach, sprawdzają się świetnie – podkreśla Kim. Torby z impregnowanego materiału wytrzymają nawet cztery lata, a po ich zużyciu można zastosować recycling. – Niedługo będziemy mieć plastik w żyłach, więc warto o tym pomyśleć – żartuje projektantka.

Jej klientom podobają się też torby z nadrukami z motywami dawnych grafik. Wolnymi od praw autorskich, zaznacza Kim. Mają udźwig do 4 tomów encyklopedii, są lekkie, można je zwinąć do kieszeni. I są jednostkowe, bo projektantka nie lubi, kiedy rzeczy się powtarzają.

Szczegóły zakupu

Stacjonarnie Pani Ola jest w każdą sobotę na Targowisku Próżności w Hali targowej (w godz. 10.00-17.00). Przez internet jej autorskie rzeczy można zamawiać na FB Rozpuszczalnej Ryby. Kubki są w granicach 23-27 zł, plecakoworki z nadrukiem odblaskowym kosztują 40-75 zł, chusty 30 zł, torby z nadrukiem rycin 45 zł, koszulki 60 zł.

Magdalena Talik