Świąteczne iluminacje we Wrocławiu [ZDJĘCIA]

Gwiazda Turonia i tysiące lampek rozświetlają Wrocław

Atmosferę Bożego Narodzenia we Wrocławiu tworzą różnokolorowe uliczne dekoracje i olbrzymie choinki, z których największa stoi w Rynku. Dzięki tysiącom lampek, rozświetlonych gwiazd i ozdób wieczorami w mieście panuje nadzwyczajna, niepowtarzalna aura.

Głównym motywem dekoracji jest gwiazda Turonia, postaci z kolędniczego orszaku. Gwiazda jawi się na 300 dekoracjach, w różnych konfiguracjach i kolorach, barwami wiodącymi są ciepła biel, róż, błękit i kolor łososiowy.
Tegoroczna koncepcja świątecznego dekorowania najważniejszych placów i ulic miasta kontynuuje tradycję bożonarodzeniowej iluminacji zapoczątkowanej w 1996 roku.
W każdym kolejnym sezonie poszerzano zakres tego przedsięwzięcia, wzbogacając formę o nowinki techniczne i nowe aranżacje.

Koncepcje dekoracji przygotowała Autorska Pracownia Architektury Linea we współpracy z Koordynatorem ds. Wystroju Plastycznego Miasta, który opiniuje m.in. estetykę świątecznych ogródków i jarmarków, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie efektu harmonijnej i spójnej całości.

W tym sezonie iluminacja obejmuje obszar Starówki, Ostrów Tumski i okolicę Hali Stulecia.

W pięciu miejscach stanęły choinki, naturalne drzewka oraz plastyczne, widowiskowe wizje świątecznych drzewek. Najważniejsza i najokazalsza jak zwykle będzie choinka w Rynku - 20 metrowy stożek z ozdobami w postaci mgły świetlnej w kolorach białym, żółtym i fioletowym, na tym tle gwiazdy w tonacji ciepłej bieli i różu.

Iluminacje ozdobią również niektóre wrocławskie fontanny: na pl. Gołębim, na pl. Orląt Lwowskich oraz na pl. Jana Pawła II

Już w minionym sezonie iluminacją objęto nowy obszar miasta: plac przy Hali Stulecia, plac Nowy Targ, ulice Św. Antoniego, część Włodkowica oraz Katedralna z placem Katedralnym.
W każdym z wymienionych miejsc dekoracje tworzą spójną całość z architekturą np. na ulicy Wystawowej dekoracje na latarniach nawiązują kształtem do bryły Hali Stulecia, choinka w kształcie stożka z ledowymi wężami świetlnymi na placu Nowy Targ wpisuje się w jego minimalistyczne i nowoczesne umeblowanie, jednobarwna choinka i geometryczne gwiazdy na zieleńcu w sąsiedztwie Katedry rozświetlą ciemny plac nie burząc przy tym efektu bardzo subtelnie i harmonijnie podświetlonej bryły kościoła.

- Już kilka lat temu zdecydowaliśmy się na dzierżawę ozdób świątecznych, bo jest ona rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym, zważywszy na wysokie koszty zakupu dekoracji, ich przechowywania oraz niezbędnych napraw. Dodatkowym atutem jest możliwość wypożyczania nowych ozdób tak, aby można było proponować mieszkańcom odmienne aranżacje – mówi Ewa Mazur, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. -
Dekoracje świąteczne zbudowane z setek tysięcy punktów świetlnych nie pochłaniają dużo energii. Iluminacja zamówiona w zeszłym roku bazuje w 100 procentach na ledowych źródłach światła, które są energooszczędne i trwałe. Dają też duże natężenie światła oraz ciekawe efekty plastyczne.

Wrocław za iluminację świąteczną aż dwukrotnie był nagradzany w konkursie na najlepiej oświetloną gminę i miasto w sezonach 2008/2009 oraz 2010/2011.

Gwiazdy Turonia oglądamy po raz ostatni. ZDiUM umowy na świąteczną dekorację zawiera maksymalnie na trzy lata. Wiosną rozpoczną się prace nad nowymi pomysłami na ozdoby na kolejne Boże Narodzenie.

 

ZDiUM/tw