Szopki, koncerty kolęd – gdzie i kiedy we Wrocławiu w Boże Narodzenie 2021
W okresie Świąt Bożego Narodzenia swoją szopką może pochwalić się wiele kościołów i parafii. Tradycja tworzenia szopek bożonarodzeniowych wywodzi się z ludowych jasełek i teatrzyków, żywe zwierzęta pojawiły się w nich w roku 1223. Gdzie we Wrocławiu możemy odwiedzić te miejsca? Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego przygotowało informację i mapę, która dostępna jest w Przejściu Dialogu.
Pierwszy żłóbek zgodnie z tradycją Kościoła katolickiego zbudował św. Franciszek z Asyżu. Umieścił z nim figurkę małego Jezuska, a obok ustawił żywe zwierzęta – wołu i osła. Było to na początku XIII wieku we włoskiej wiosce Greccio. Od tego czasu szopki zaczęto stawiać regularnie w kościołach, a także przed nimi.
Ruchoma szopka na Piasku tylko online
Najsłynniejsza szopka, którą można było oglądać nie tylko w czasie świąt, ale przez cały rok, to ruchoma szopka w kościele Najświętszej Marii Panny Na Piasku. Są tu nie tylko figurki świętych, ale także ogrom zabawek z dzieciństwa trzech pokoleń Polaków.
Niestety, ze względu na zły stan techniczny elementów konstrukcyjnych, poszczególnych mechanizmów, a także poszczególnych figurek, ruchoma szopka jest nieczynna do odwołania. Szopkę można oglądać online
Szopki bożonarodzeniowe we Wrocławiu 2021
Żywa szopka na Wittigowie
W zagrodzie, obok figur świętych, można zobaczyć owce kameruńskie, kozy, osła i owce wrzosówki. Zwierzęta będą z prywatnego gospodarstwa Adama Pakosza. Żywa szopka u redemptorystów ma już 25 lat i co roku przyciąga przyciąga tłumy wrocławian
- przy Klasztorze Ojców Redemptorystów, parafia pw. NMP Matki Pocieszenia, ul. Wittiga 10.
- czynna od 24.12.2021 do 6.01.2022 całodobowo.
Szopka w parafia św. Antoniego, ul. Jana Kasprowicza 26
Największa szopka naturalnych rozmiarów u ojców franciszkanów, rzymskokatolicka parafia św. Antoniego, ul. Jana Kasprowicza 26. Umieszczone w niej figury dorównują wielkością ludziom, a cała konstrukcja ma 27 m szerokości i 16 m wysokości. Oprócz drewnianej stajenki, jest tu pejzaż Betlejem, a nad figurami unoszą się anioł i gwiazda betlejemska.
- czynna od 25.12.2021 do 2.02.2022, w godz. 8-18.
Szopka w Katedrze św. Jana Chrzciciela, pl. Katedralny 18
- czynna pomiędzy mszami w godz. 7-19
- druga szopka, na zewnątrz (między katedrą a kościołem pw. św. Idziego), dostępna od 24.12.2021 do 2.02.2022 przez całą dobę.
Szopka w parafii św. Mikołaja, ul. św. Antoniego 30
- czynna od 25.12.2021 do 6.01.2022
- w pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia i w dniach 2-6.01.2022 czynna między mszami do godz. 13 i od 17.30 do 19, a w Nowy Rok w godz. 17.30-19.
Szopka w parafii pw. św. Anny, ul. Brodzka 163
- czynna w dn. 25.12.2021-2.02.2022 na pół godziny przed mszami o godz. 7 i 18.
Szopka w parafii pw. św. Michała Archanioła, ul. Bolesława Prusa 78
- czynna w dn. 24.12.2021 – 2.02.2022 w godz. 9-17.
Kolejkowo – największa na świecie piernikowa makieta świątecznego miasta
Miasto z Piernika to ponad tona korzennego ciasta, czekoladowe jeżdżące pociągi, ozdobiona kolorowym lukrem choinka, pachnące cynamonem mikołaje i ludziki oraz prawie 300 chatek zamieszkanych przez piernikowych Kolejkowiczan.
- czynna od 25.11.2021 do 28.02.2022 (także 25 i 26.12) w godz. 10-18 w SkyTower, ul. Powstańców
Śląskich 95 - obowiązują bilety wstępu.

Miasto z Piernika – Kolejkowo Sky Tower
Dla wszystkich / Wystawa / Eventy / Dla dzieci Kolejkowo – makieta kolejowa Wrocław
Wystawa "Od szopek śląskich do krakowskich" w Pałacu Królewskim
Na wystawie we wrocławskim Pałacu Królewskim zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt unikatowych szopek śląskich, w tym niezwykle rzadkie szopki skrzynkowe z kolekcji Henryka Tomaszewskiego, twórcy wrocławskiej pantomimy. Część szopek śląskich została wypożyczona z Domu Śląskiego (Haus Schlesien) koło Bonn. Ekspozycje uzupełniają słynne szopki krakowskie.

Wystawa: Od szopek śląskich do krakowskich
Wystawa Muzeum Miejskie Wrocławia – Historyczne
Wystawa szopek w Muzeum Etnograficznym
Prace laureatów corocznego konkursu organizowanego we współpracy z MDK Śródmieście
- Muzeum Etnograficzne, ul. Traugutta 111/113
- czynna od 9.12.2021 do 30.01.2022, od wt. do sb. w godz. 10–16, w nd. od godz. 10 do 18.
Koncerty kolęd we Wrocławiu Boże Narodzenie 2021
Jak Święta Bożego Narodzenia, to obowiązkowo kolędy. To nieodłączny element świątecznego czasu. Kto z nas nie nuci "Przybieżeli do Beltlejm" czy "Pójdźmy wszyscy do stajenki". We Wrocławiu zaplanowano kilka koncertów, podczas których usłyszmy tak rodzime, jak i kolędy całego świata.
W związku z sytuacją pandemiczną przed koncertem warto sprawdzić, czy wydarzenie nie jest odwołane.
Koncert: Kolędy Polskie w kościele Dominikanów, 26 grudnia
Podczas koncertu 26 grudnia usłyszymy operowe wydanie takich kolęd jak m.in. "Lulajże Jezuniu", "Bóg się rodzi", "Cicha noc", "Do szopy, hej pasterze", "Dzisiaj w Betlejem", "Gdy się Chrystus rodzi".

Koncert: Kolędy Polskie
Koncert Kościół Ojców Dominikanów (Klasztor św. Wojciecha)
Kolędy w Narodowym Forum Muzyki, 28 grudnia
Muzycy przybliżą słuchaczom utwory pochodzące z różnych miejsc i czasów. Na scenie Narodowego Forum Muzyki usłyszymy dwie pierwsze symfonie dziecięce Wolfganga Amadeusza Mozarta, klasyczną kompozycję bożonarodzeniową Schönberga, a także urzekające kolędy z różnych części świata.
Wystąpią West Side Sinfonietta oraz Chór NFM pod dyrekcją skrzypka Marcina Danilewskiego.

Koncerty: Kolędy świata w NFM
Koncert Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław
Golec uOrkiestra – Kolędowanie z Janem Pawłem II, 29 grudnia

Golec uOrkiestra – Kolędowanie z Janem Pawłem II
Koncert Wrocławskie Centrum Kongresowe
Światło zimowej nocy, 22 stycznia 2022 r.
Koncert promujący płytę Michała Ziółkowskiego Światło zimowej nocy! W programie znajdą się także kolędy i pastorałki w opracowaniu tego artysty. Dzieła zaprezentują wspólnie aż trzy zespoły Narodowego Forum Muzyki: Chór Chłopięcy NFM, Chór NFM oraz NFM Orkiestra Leopoldinum, a także Chór "Con Brio" Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu.

Redakcja www.wroclaw.pl