Te miejsca nad Odrą powinien odwiedzić każdy turysta

Data aktualizacji: 2021-09-20

Jest we Wrocławiu kilka obowiązkowych miejsc, które trzeba koniecznie odwiedzić, wybierając się na wycieczkę krajoznawczą do stolicy Dolnego Śląska. Rynek, Narodowe Forum Muzyki, muzea to jednak nie wszystko.

Po prostu nie można wyjechać z Wrocławia bez chociażby chwili spędzonej nad tutejszym odcinkiem Odry. To tutaj bowiem bije serce miasta. Jakie miejsca nad rzeką trzeba wpisać do harmonogramu zwiedzania?

Bulwar Xawerego Dunikowskiego

Po remoncie, który odbył się kilka lat temu bulwar zyskał nowe życie. W ciągu dnia można spotkać tu uczących się do kolokwiów studentów z pobliskich uczelni, a w weekendy spacerujące rodziny z dziećmi i opalającą się nad brzegiem młodzież. Przechodząc bulwarem Dunikowskego można zatrzymać się na chwilę na jednej z ławek i podziwiać Ostrów Tumski, na który stąd mamy najlepszy widok. Spacer można przedłużyć, przechodząc pod Mostem Pokoju i idąc aż do Mostu Grunwaldzkiego, skąd już prosta droga na Bulwar Politechniki Wrocławskiej.

Ostrów Tumski

To chyba stały punkt wszystkich wycieczek i nie trzeba nikogo zachęcać do zatrzymania się na parę minut na Ostrowie Tumskim. Oprócz spaceru ulicą Katedralną i przypięcia kłódki na Moście Tumskim można tu także zwiedzić Katedrę Św. Jana Chrzciciela wraz z wejściem na punkt widokowy, znajdujący się na wieży, zobaczyć wnętrza kościoła Św. Krzyża oraz Św. Bartłomieja, a także pomnik Św. Jana Nepomucena. Na koniec z Ostrowa warto wejść do Ogrodu Botanicznego.

Wyspa Daliowa

Ostrów Tumski od Wyspy Daliowej dzielą dwa kroki. Przechodząc Bulwarem Piotra Włostowica i mijając Most Piaskowy znajdziemy się na jednej z najmniejszych wysp na wrocławskim odcinku Odry. Do niedawna zapomniana wysepka dziś przyciąga spacerowiczów przede wszystkim nowoczesną rzeźbą o nazwie NAWA, która w zeszłym roku stanęła między tamtejszą roślinnością i ławeczkami.

Dom na wodzie

O tym pływającym, a właściwie unoszącym się na wodzie obiekcie, krążą już legendy. To bowiem jeden z pierwszych, jeśli nie pierwszy w Polsce dom na wodzie, w którym na co dzień mieszkają ludzie. Na pierwszy rzut oka niewielki, ale nowoczesny domek zamieszkuje największy miłośnik Odry i założyciel fundacji OnWater.pl, a dookoła tego obiektu unoszą się na tafli piękne pływające ogrody, które stały się domem ptactwa i wodnych stworzeń.

Nadodrzańskie plaże

Aby nieco odpocząć po spacerze nadodrzańskimi terenami, warto wybrać się do którejś z wrocławskich plaż miejskich, a tych w stolicy Dolnego Śląska nie brakuje. ZaZoo Beach Bar, HotSpot czy Forma Płynna? Do wyboru do koloru. W każdej z nich czekają zimne napoje, wygodne leżaki, a często również muzyka grana na żywo, zajęcia fitness i występu artystów.

Zdjecie Redakcja www.wroclaw.pl

Redakcja www.wroclaw.pl