TWG2017 - Nietypowe dyscypliny sportowe

Data aktualizacji: 2017-07-23

Tętno Wrocławia przyspiesza wraz z pulsem sportowców i kibiców The World Games 2017. Poznaj nietypowe dyscypliny sportu, które rozgrywane będą na wrocławskich arenach do 30 lipca.

Pamiętajcie, że przedstawione poniżej godziny rozgrywek mogą ulec zmianom. Aby być na bieżąco, śledźcie media społecznościowe TWG2017 i Visit Wroclaw.

TWG2017 - Wrocław: facebook.com/TWG2017
Visit Wroclaw - facebook.com/visitwro
Instagram - www.instagram.com/visitwro


Fistball

Na trawiastym boisku Stadionu Oławka przy ul. Na Niskich Łąkach zawodnicy połączą w sportowej wariacji elementy tenisa i siatkówki. Drużyny liczą pięciu zawodników. Piłka może odbić się od ziemi tylko jeden raz. Można odbijać ją zarówno pięścią, jak i otwartą dłonią. Jeden set to 11 punktów. Zwycięża drużyna, która wygra trzy sety. Reprezentantem Polski w fistballu jest sześciokrotny mistrz kraju w siatkówce, Robert Szczerbaniuk.

Kwalifikacje do finałów zobaczycie od 22 do 24 lipca. Wielki finisz już dzień później - 25 lipca.

 

Ultimate Frisbee

Znane z nadbałtyckich plaż i letnich pikników frisbee poznacie podczas TWG2017 w wyjątkowej odsłonie. Na Polach Marsowych AWF przy ul. Paderewskiego czternastu zawodników (po siedmiu z każdej drużyny) zdobywać będzie punkty, łapiąc talerz w 18-metrowej strefie punktowej. Najważniejszą zasadą jest to, aby nie biegać z frisbee w dłoniach. W grze nie bierze udziału sędzia - zawodnicy sami dyktują obowiązujące warunki i rozstrzygają spory zgodnie z zasadami fair-play.

Zawody frisbee zobaczycie od 21 do 23 lipca w godzinach od 9 do 13:50 i od 15 do 19:50.

 

Ju-Jitsu

W Kompleksie Sportowym GEM szykują się prawdziwe emocje! Na ringu zobaczymy bowiem japońską tradycyjną sztukę walki wręcz. Na naszych oczach odbędzie się prawdziwa rywalizacja - w tym między innymi duszenia, rzuty i blokowania ciosów. Podczas tegorocznej edycji The World Games rozgrywki Ju-Jitsu odbędą się w trzech systemach: ne-waza, fighting oraz duo system.

Zainteresowani? 28 lipca (od 9 do 20:30) oraz 29.07 (od 9 do 21:45) wpadajcie na ul. Mianowskiego 2B.

 

Kręgle/Bowling

Tę dyscyplinę kojarzy każdy. Kto z nas nie zaliczył choć jednej mniej lub bardziej udanej rozgrywki w kręgle? Wiemy już więc, że gra polega na strąceniu kulą 10 kręgli ustawionych przy torze w trójkąt. Ciekawostką jest jednak, że klasyczny rodzaj kręgli zyskał popularność w Europie. Bowling (różniący się od niego m.in. liczbą kręgli, budową torów czy zasadami obliczania punktów) znany jest z kolei na całym świecie.

Podczas TWG2017 rozgrywki kręglarskie obejrzymy w Sky Bowling w Galerii Handlowej Sky Tower przy ul. Powstańców Śląskich 73. Odbędą się one 22 lipca od 9 do 12:30 i od 13:30 do 19:30, a także od 23 do 24.07 od 9 do 13 i od 14 do 19.

 

Kajak Polo

Kompleks basenów przy ul. Wejherowskiej to miejsce przygotowane przez miasto specjalnie na tegoroczne igrzyska. Basen zewnętrzny Hali Orbita jest areną trzech dyscyplin sportowych - w tym kajaku polo.

W grze bierze udział dziesięciu zawodników - po pięciu z dwóch drużyn. Ich celem jest umieszczenie piłki w bramce podczas przemieszczania się kajakiem. Mecz dzieli się na dwie 10-minutowe połowy. Uczestnicy mogą odbijać polo przy użyciu specjalnego wiosła lub rzucać rękoma. Dostępu do bramki broni osoba znajdująca się najbliżej. Przepisy tej dyscypliny pozwalają zawodnikom na zderzanie się kajakami, przepychanie się rękoma, a nawet przewracanie przeciwników (nietykalna jest jednak osoba, która w danej chwili pełni rolę bramkarza).

Na wodne rozgrywki kajak polo zapraszamy od 28 do 29 lipca w godzinach od 9 do 19 oraz 30 lipca od 8 do 19.

 

Korfball

W grze w korfball bierze udział szesnaście osób - po osiem z każdej drużyny (czterech mężczyzn i cztery kobiety). Dwie pary z drużyny przyjmują role atakujących, a dwie broniących. Punkt zdobywa grupa, która wrzuci piłkę do kosza przeciwników. Co dwa zdobyte punkty zawodnicy zamieniają się strefami.

Korfball zobaczycie w WKK Sport Center przy ul. Czajcza 19. Od 21 do 23 lipca obserwować możecie fazy grupowe, 24.07 półfinały, a 25.07 mecz o siódme, piąte i trzecie miejsce oraz finały.

 

Bule,

czyli dyscyplina popularna w południowej Francji. Często uprawiana jest także w innych krajach Europy i świata. Co więcej, stanowi formę rozrywki podczas spotkań towarzyskich na świeżym powietrzu.

Celem gry jest umieszczenie buli w jak najmniejszej odległości od drewnianej kulki (tzw. "świnki") - bliżej niż uda się to przeciwnikom. Za każdy udany ruch, drużyna zdobywa 1 punkt. Mecz trwa do momentu uzyskania przez jedną z grup sumy 13 punktów.

Podczas The World Games będziemy świadkami trzech rodzajów tej dyscypliny - pentaque (czyli buli o średnicy 8 cm), lyonnaise (buli o średnicy od 9 do 11 cm), a także raffa (polegającej na wybijaniu buli przeciwnika i ułożeniu swoich jak najbliżej tzw. "misy").

Rozgrywki zobaczymy na Pergoli, przy ul. Wystawowej 1. W tej wyjątkowej, zielonej scenerii zawodnicy i kibice spotkają się 22.07, 23.07 i 24.07 w godzinach od 9 do 19.

 

Sporty bilardowe

Zatrzymajmy się na chwilę przy sportach wymagających szczególnej precyzji. W grze w bilard biorą udział dwie osoby, które uderzają bile za pomocą kija. Zawodnicy zmieniają się, gdy przeciwnik popełni błąd.

We Wrocławiu zobaczymy trzy najpopularniejsze odmiany bilarda: snooker, pool i carom (karambol). Rozgrywki rozpoczną się 26 lipca, a zakończą ostatniego dnia trwania igrzysk - 30 lipca. Każdego dnia bilardziści spotykać się będę we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy ul. Wystawowej.

26-28.07 - w godzinach od 10 do 19:30
29.07 - w godzinach od 10 do 12 oraz od 16 do 20:30
30.07 - w godzinach od 10 do 18

 

Narty wodne & Wakeboard,

czyli dyscyplina, którą będziecie mogli obserwować bez wykupienia biletów. Wstęp na te wydarzenia jest wolny - jeśli więc znajdziecie się w pobliżu Mostów Trzebnickich, wpadnijcie zobaczyć, jak zawodnicy ciągnięci na linie za motorówką radzą sobie z różnymi konkurencjami - skokami na odległość czy slalomem.

Na Wybrzeże Starej Odry/Mosty Trzebnickie wybierzcie się od 25 do 27 lipca. Start o godzinie 9!

 

Sporty gimnastyczne, a wśród nich:

akrobatyka sportowa (skoki na trampolinie, skoki na ścieżce oraz ćwiczenia zespołowe),
aerobik sportowy (uczestnicy przygotowują trzy elementy z grupy pompek, siły statycznej, skoków i szpagatów),
gimnastyka artystyczna (układy choreograficzne przy użyciu piłki, wstążki, obręczy, skakanki i maczug),
skoki na trampolinie i ścieżka gimnastyczna

Te wyjątkowo przyjemne dla oka dyscypliny obejrzycie we wspomnianej już Hali Stulecia przy ul. Wystawowej 1 od 21 do 22 lipca i od 24 do 26 lipca.

 

Squash

Tej dyscypliny nie kojarzymy już wyłącznie ze scenami z amerykańskich filmów i seriali. Centra squasha cieszą się dziś dużą popularnością, a sama gra zdobywa entuzjastów dzięki swojej dynamice i możliwości spędzenia czasu w duecie.

Zawodnicy odbijają gumową piłeczkę o ścianę wewnątrz kortu. Gra w jednym secie liczy jedenaście punktów. Potrzeba dużego wysiłku, aby z odpowiednią prędkością odbić piłkę na czas. Tutaj nie ma chwili na wytchnienie - liczy się szybkość i energia.

Squashowe rozgrywki możecie oglądać od 25 do 28 lipca w Centrum Sportowym Hasta La Vista przy ul. Góralskiej 5.

Chętni na więcej? Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem sportów TWG2017: Harmonogram zawodów. Na pewno znajdziecie dyscyplinę dla siebie!