Wanda Rutkiewcz – mural słynnej himalaistki na pl. Legionów

Data aktualizacji: 2019-01-03

Była niezwykłym człowiekiem, nieustępliwą i konsekwentną kobietą. To pozwoliło jej stanąć na szczycie ośmiu z czternastu ośmiotysięczników. Dziewiąty – Kanczendzonga – pokonał ją w mają 1992 r. Została z nim na zawsze, a wszyscy, którzy ją kochali i podziwiali, pamiętają, jej słowa: „Jeśli zginę w górach, to znaczy, że tak miało być”.

8 grudnia 2019 roku oficjalnie odsłonięto we Wrocławiu mural, na którym została uwieczniona Wanda Rutkiewicz. O tym, że właśnie słynna alpinistka i himalaistka, związana z Wrocławiem od lat młodzieńczych (absolwentka LO nr II i Politechniki Wrocławskiej), zostanie bohaterką niezwykłego malowidła, zadecydowały kobiety, które zagłosowały w plebiscycie "Wysokich Obcasów" na Polkę Stulecia z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i przyznania kobietom praw wyborczych.
Projekt muralu jest dziełem Marty Frej (na zdjęciu), pochodzącej z Częstochowy malarki, ilustratorki i animatorki kulturalnej. Malowidło zostało wykonane w ciągu tygodnia na udostępnionej przez miasto ścianie budynku przy pl. Legionów 4a przez kobiecy zespół z firmy Red Sheels.
To, co wszyscy przechodzący w pobliżu muralu zobaczą, jest pamiątką z wyprawy Wandy Rutkiewicz w Pireneje w roku 1969. Takie zdjęcie znajduje się w archiwum Ministerstwa Sportu i Turystyki, zostało także umieszczone na kartce wydanej przez Pocztę Polską z okazji rocznicy urodzin słynnej himalaistki.
Zarówno autorka, jak i wykonawczynie projektu uczestniczyły w uroczystości odsłonięcia muralu, którego dokonali krewna Wandy Rutkiewicz, przedstawicielka prezydenta Wrocławia – Dorota Feliks, dyrektor WCRS-u, oraz reprezentant partnerującego akcji "Kobiety na mury" banku.
Wanda Rutkiewicz była pierwszą Polką i trzecią kobietą na świecie, która weszła na 16 października 1978 r. na najwyższy szczyt Ziemi – Mount Everest.
Jej osiągnięcia są imponujące. Zdobyła osiem spośród 14 najwyższych szczytów świata. Oprócz Mount Everestu, także K2, Nanga Parbat, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę.

Kanczendzonga, który miał być dziewiątym w kolekcji zdobytych przez naszą rodaczkę 8-tysięczników (drugi co do wysokości szczyt w Himalajach i trzeci szczyt Ziemi) nie wypuścił Wandy Rutkiewicz ze swoich objęć. Zginęła prawdopodobnie 13 maja 1992 r., a wieść o tym dotarła do Polski dopiero 22 maja. Ciała himalaistki nie odnaleziono.

We Wrocławiu jest kamień, który upamiętnia zdobywczynię najwyższych szczytów świata jako absolwentkę wrocławskiego liceum.

Zdjecie Małgorzata Wieliczko

Małgorzata Wieliczko