Wędkowanie we Wrocławiu. Jakie ryby żyją w tutejszych rzekach?

Data aktualizacji: 2021-09-14

We Wrocławiu amatorów wędkarstwa nie brakuje. Tym bardziej, że stolica Dolnego Śląska i jej okoliczne wody obfitują w różne gatunki ryb. Każdy miłośnik spędzania czasu z wędką ma swoje ulubione miejsca na realizację własnych zainteresowań. Są to najczęściej stawy i jeziora, ale także tutejszy odcinek Odry i jej dopływów.

Rzeka, która już od wielu lat stanowi centrum rekreacyjne Wrocławia, przyciąga wielu wędkarzy. Najczęściej odwiedzanymi przez nich miejscami są: okolice Mostu Milenijnego, Odra niedaleko Mostu Osobowickiego oraz Oława niedaleko Parku Wschodniego. Panów z wędkami (bo takie hobby przyciąga zdecydowanie więcej mężczyzn) można spotkać także spacerując nad rzeką w pobliżu Uniwersytetu Wrocławskiego. Jakie okazy zamieszkują tutejsze rzeki?

Wody między Osobowicami a Śluzą Rędzin obfitują w karpie, liny, leszcze i płocie. Nierzadko spotkać tu można także sandacze, okonie, sumy oraz szczupaki. Bardziej interesujące okazy można złowić tylko wtedy, gdy uzbroimy się w cierpliwość. Najwięcej ryb kryje się w zatoczkach, jednak na dużą ich ilość wpływa także wolny nurt. Z utrudnieniami w tej okolicy trzeba liczyć się w porach otwarcia śluzy. Zmiany poziomu rzeki i przyspieszony nurt to warunki, które nie sprzyjają wędkowaniu.

Okolice Mostu Osobowickiego to raj dla szukających leszczy, linów, boleni i karpi. Zdarza się tu także złowić okonie.

Płocie, klenie, leszcze, okonie, szczupaki, liny, karpie i sumy to ryby, które zadomowiły się w wodach Oławy. Wędkowanie na tym dosyć krótkim i płytkim dopływie Odry na pewno da pasjonatom wiele satysfakcji, bo o zdobycz tu nietrudno.

Zimowisko barek na Osobowicach to miejsce, w którym najwięcej ryb pojawia się jesienią i wiosną. Są to przede wszystkim karpie i leszcze.

Przed wybraniem się na ryby warto jednak zapoznać się z regulaminem okręgu wrocławskiego Polskiego Związku Wędkarskiego, który reguluje kwestie związane z wędkowaniem na tutejszych wodach.

Zdjecie Redakcja www.wroclaw.pl

Redakcja www.wroclaw.pl