Wratislavia Cantans 2018: Gwiazdy, program

Data aktualizacji: 2018-09-06

Mottem tegorocznej 53. edycji festiwalu Wratislavia Cantans jest hasło Wyzwolenie. Od 7-16 września wybrzmią wielkie dzieła Haydna, Verdiego, Szymanowskiego, a wśród gwiazd dyrygent sir John Eliot Gardiner, baryton Mariusz Kwiecień, sopranistka Sandrine Piau.

Wyzwolenie na festiwalu

– Motto festiwalu jest wskazówką, która przewija się przez wszystkie wydarzenia, bo wyzwolenie kojarzy się w sposób oczywisty z rocznicą odzyskania niepodległości – przyznaje Andrzej Kosendiak, dyrektor generalny festiwalu Wratislavia Cantans. Od razu jednak zaznacza, że program tak oczywisty nie jest.

Jego znaczenie wyjaśniają słowa Giovanniego Antoniniego, dyrektora artystycznego. – Program to zaproszenie do zastanowienia się nad tematem niezależności, samostanowienia – czy naprawdę chcemy być wolni? Od czego pragniemy się wyzwolić? Ile wysiłu jesteśmy w stanie włożyć w wywalczenie niepodległości? – pyta w tekście, jaki przygotowany został przed ogłoszeniem programu.

53. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

53. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

Koncert / Klasyczna
Termin od 7 września 2018 do 16 września 2018

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Podczas inauguracji 7 września w Narodowym Forum Muzyki zabrzmi koncertowa wersja opery "Król Roger" Karola Szymanowskiego. – Odnosi się do konfliktu zachodzącego wewnątrz człowieka, rozdarcia między racjonalnością a instynktem – wyjaśnia Andrzej Kosendiak.

 

Wyzwolenie ku wieczności, czyli Messa da Requiem Giuseppe Verdiego zakończy festiwal 16 września w NFM. Zapewne w wielkim stylu, bo przy pulpicie stanie sir John Eliot Gardiner, a ten projekt przedstawi tylko w trzech miastach w Europie – w tym we Wrocławiu z Orchestre Révolutionnaire et Romantique i solistami.

Jakie koncerty i gwiazdy

Program zaplanowano bardzo różnorodnie w oparciu o motto Wyzwolenie. Będzie "Historia żołnierza" Igora Strawińskiego (8.09), utwory sakralne Marcina Józefa Żebrowskiego, najbardziej znaczącego polskiego kompozytora XVIII wieku (8.09), koncert z kompozytorami niegdyś prześladowanymi (Webern, Schönberg, 15.09), opera współczesna "Madame Curie" Elżbiety Sikory (13.09)

Wśród niekwestionowanych gwiazd m.in. formacja wokalna graindelavoix (9.09), jak zawsze Il Giardino Armonico, tym razem w projekcie z "Paukenmesse" Josepha Haydna (gdzie zaśpiewają m.in. świetna sopranistka Sandrine Piau i tenor Krystian Adam Krzeszowiak, 14.09), ale i ukraiński Chór Dumka (15.09).

Gdzie posłuchamy koncertów

Koncerty festiwalu Wratislavia Cantans odbywać się będą we Wrocławiu (m.in. w NFM, kolegiacie św. Krzyża, bazylice św. Elżbiety, kościele Uniwersyteckim, Oratorium Marianum) i w kościołach oraz w miastach na Dolnym Śląsku, a także w Wielkopolsce.

Bilety na festiwalowe koncerty

Najtaniej kupimy bilet (za 20 za ulgowy) na koncert solistów 43. Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej, najdrożej (350 zł) kosztują bilety VIP na wielkie wydarzenia festiwalowe m.in. koncert inauguracyjny – wykonanie opery "Król Roger" Karola Szymanowskiego, czy koncert finałowy z udziałem sir Johna Eliota Gardinera (obydwa w głównej sali Narodowego Forum Muzyki). Średnie ceny normalnych biletów to wydatek rzędu 50-90 zł.

Zdjecie Magdalena Talik

Magdalena Talik