Wrocław widziany z Odry. Słów kilka o rejsach po rzece

„Parostatkiem w piękny rejs…" – jak śpiewał kilka dni temu Krzysztof Krawczyk na wrocławskich Juwenaliach. My zapraszamy w rejs po Odrze.

Sezon na rzece trwa bowiem w najlepsze. Wolny czas możemy spędzić nie tylko spacerując po bulwarach, opalając się na plażach i wałach czy zwiedzając Ostrów Tumski. Po wodzie kursują liczne statki turystyczne i katamarany, które są nie lada gratką zarówno dla mieszkańców Wrocławia, jak i dla turystów.

Po wrocławskim odcinku Odry pływa kilka statków turystycznych, których przejazdy zaplanowano między przystaniami:

  • Przystanią Kardynalską przy Bulwarze Włostowica,
  • Przystanią Zwierzyniecką przy ul. Wróblewskiego 1,
  • Przystanią ZOO przy Bramie Japońskiej,
  • Przystanią Hala Targowa przy Bulwarze Dunikowskiego,
  • Przystanią Cypel przy Wyspie Słodowej.

Wrocławianie i przyjezdni mają do wyboru kilka pojazdów wodnych. W jakich godzinach kursują i jakie są ceny biletów?

Parostatek Nereida, Parostatek Wiktoria, Statek Goplana

Pływają na trasie Przystań ZOO – Przystań Kardynalska oraz Przystań Kardynalska – Przystań ZOO. Rejs na pierwszej trasie trwa 30 minut, a z powrotem – 20 minut. Bilet w jedną stronę to koszt 15 zł, natomiast za podróż w obie strony zapłacimy 20 zł (bilet normalny) i 15 zł (bilet ulgowy). Na rejs tymi statkami można kupić również bilet rodzinny w cenie 60 zł oraz bilet całodzienny, który obowiązuje przy przejazdach wszystkimi dużymi statkami przez cały dzień w cenie 25 zł (bilet normalny) i 20 zł (bilet ulgowy).

Parostatek Nereida wypływa z Przystani ZOO co godzinę od 10.20 do 18.20, a z Przystani Kardynalskiej co godzinę od 10.00 do 19.00.

Parostatek Wiktoria kursuje co godzinę od 10.30 do 19.30 z Przystani Kardynalskiej oraz od 10.50 do 18.50 z Przystani ZOO.

Statek Goplana, rozpoczynając trasę na Przystani Kardynalskiej, kursuje co godzinę od 10.45 do 19.45, a z Przystani ZOO od 11.05 do 19.05.

Statek Driada

Ten statek powinniśmy wybrać, jeśli chcemy zwiedzić Wrocław na trasie od Przystani Zwierzynieckiej do Przystani Kardynalskiej (rejsy co godzinę od 10.40 do 18.40) oraz od Przystani Kardynalskiej do Przystani Zwierzynieckiej rejsy co godzinę od 10.15 do 19.15). Podróż w jedną i w drugą stronę trwają po 25 minut. Na wycieczkę statkiem Driada obowiązują te same ceny, co na parostatki Nereida i Wiktoria oraz na statek Goplana.

Trzy razy dziennie w obu kierunkach statek przepływa także przez śluzę. Na te przejazdy obowiązuje zmieniony cennik. Za rejs w jedną stronę zapłacimy wówczas 20 zł, natomiast wycieczka tam i z powrotem wyniesie nas 25 zł (bilet normalny) i 20 zł (bilet ulgowy). Bilet rodzinny to koszt 80 zł, a za bilet całodzienny zapłacimy 25 zł (bilet normalny) i 20 zł (bilet ulgowy).

Stateczek Gucio

Gucio zabierze nas z przystani Kardynalskiej na Przystań Cypel oraz z Przystani Cypel do Przystani Kardynalskiej. Na tę pierwszą trasę wystarczy, że zarezerwujemy sobie 10 minut, natomiast z powrotem podróż może potrwać 30 minut. Statek wypływa z Przystani Kardynalskiej co godzinę od 11.00 do 20.00, natomiast z Przystani Cypel od 11.15 do 20.15. Na rejs tym statkiem można kupić bilet w jedną stronę lub w dwie strony w cenie 15 zł.

Statek Restauracja Wratislavia

Kursuje z Przystani Wratislavia, przepływa obok Wyspy Opatowickiej i wraca z powrotem na przystań, z której wypłynął. Rejs tym statkiem trwa 90 minut i kosztuje 25 zł (bilet normalny) i 20 zł (bilet ulgowy). Statek kursuje trzy razy dziennie: o 12.00, 14.00 i 16.00.

Dużą atrakcją z pewnością będzie nocny rejs po Odrze. Wrocław nocą można podziwiać w piątki, soboty, niedziele oraz święta, wybierając się na wycieczkę o godzinie 20.00 lub 21.00. Za taką przyjemność zapłacimy 25 zł. Przejazd trwa 50 minut.

Statki, które kursują po wrocławskim odcinku Odry można także wynająć na wyłączność. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Żeglugi Pasażerskiej Wrocław.

Zdjecie Redakcja www.wroclaw.pl

Redakcja www.wroclaw.pl