WroFoto - cykl wydarzeń dla pasjonatów fotografii powraca do Wrocławia

Inicjatywa Marcina Jędrzejczaka - WroFoto, odbywa się w samym centrum Wrocławia (Infopunkt Barbara, ul. Świdnicka 8b). Celem spotkań jest poznanie wybitnych fotografów, okazja do porozmawiania z nimi o zdjęciach i poszerzania swoje fotograficzne horyzonty. Każde spotkanie, to prezentacja prac zaproszonego gościa (fotografa) i rozmowa o zdjęciach.

Z pewnością nie raz zadaliście sobie pytanie: gdzie znajdę wystawę we Wrocławiu? Tak się składa, że wrzesień ma w swej ofercie nie jedno, a dziesiątki spotkań, wystaw i warsztatów, które zachwycą najbardziej wybredne gusta. Jedno jest pewne: jeśli zajrzysz do choćby jednego z punktów informacyjnych we Wrocławiu, w sekundę otrzymasz 30 dodatkowych broszurek, 15 linków i 6 zaproszeń, wypełniających Twoją torbę po brzegi.. makulaturą. Na każdym rogu czeka na nas zaś zdjęcie lub obraz, otaczając nas, zupełnie jak handlarze tytoniu, kryjący się w najciemniejszych zaułkach Nowego Jorku lat 40.

Nie twierdzimy, że sztuka potrafi zmienić wasze życia, ale z pewnością może sprawić, że aż chce się żyć. Tak jest też w tym przypadku. Oprócz standardowych wystaw i wykładów, w ofercie WroFoto znajdziecie warsztaty, podczas których zgłębicie tajniki sztuki, jaką jest fotografia.

Wraz z końcem września nowy cykl comiesięcznych spotkań w Barbarze rozpocznie się na dobre. Hasłem przewodnim najbliższych spotkań jest "PRZESTRZEŃ".

Spotkanie I: Grzegorz Przyborek - Przestrzeń wykreowana

Podczas wrześniowego spotkania będziecie zastanawiać się czym jest przestrzeń dla fotografa. Czy i jak można ją ujarzmić. No i przede wszystkim jak ją samemu tworzyć i kreować.

Gościem pierwszego po wakacjach WroFoto będzie Grzegorz Przyborek – twórca działający na pograniczu fotografii, mediów elektronicznych, rysunku i rzeźby. Od 1976 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. www.przyborek.toya.net.pl

Termin: 18.09, godz. 18:00, Barbara przy ul. Świdnickiej.

Wstęp wolny! PS jeśli oczekujecie gwarancji dobrego miejsca, zalecamy przyjść parę minut wcześniej. Sala pomieści, aż 150 osób. Z autopsji wiemy, że warto zatroszczyć się o miejsce odpowiednio wcześniej. Stream ze spotkania znajdziecie na profilu: WroFoto.

Spotkanie II: Filip Springer - Przestrzeń odnaleziona na nowo

Filip Springer to autor serii książek dotyczących m.in. architektury, urbanistyki, historii. Sławę utalentowanego reportażysty przyniosła mu "Miedzianka. Historia znikania", opowieść o miasteczku, z którego dzisiaj zostało zaledwie kilka domów. Springer jest także autorem m.in. “Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast","Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL", "Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni". Bardzo istotnym elementem opowieści Springera są fotografie.

Na co dzień dokumentuje otaczającą nas przestrzeń jako reporter.

Termin: 23 października, Barbara przy ulicy Świdnickiej.

Spotkanie III: Karol Nienartowicz - Przestrzenie górskie

Bohaterem spotkania będzie podróżnik, malarz i fotografik specjalizujący w fotografii w górach. Jest laureatem wielu konkursów, m.in. Grand Prix National Geographic. Jego zdjęcia były publikowane w wielu wydawnictwach na całym świecie.

Jest autorem popularnej książki "Górskie wyprawy fotograficzne".

Termin: 27 listopada, Barbara przy ul. Świdnickiej

Spotkanie IV: Oliwia Papatanasis - Przestrzeń odległa

Podróżniczka, blogerka, fotograficzka.

Na swoim blogu https://the-ollie.com/ pisze m.in. "Pewnego dnia dostałam do ręki aparat i odważyłam się zacząć dokumentowanie otaczających mnie podczas podróży widoków. Okazało się to zajęciem tyleż fascynującym, co dającym dużo satysfakcji. Postanowiłam rozwijać swój warsztat i pokazywać na blogu te wszystkie miejsca, do których trafiam, dokładnie tak, jak ona je widzę, czuję, wspominam.

Termin: 18 grudnia, Barbara przy ul. Świdnickiej

Spotkanie V: Bartosz Janiczek - Podróż w czasie i przestrzeni

Fotografik multi-dyscyplinarny, z naciskiem na zdjęcia z koncertów, bo dla Bartka koncert jest w dużej mierze wydarzeniem wizualnym. Zobacz jego zdjęcia koncertowe i inne prace: www.dunvael.pl/

Termin: 22 stycznia, Barbara przy ul. Świdnickiej.

Jeśli czujecie niedosyt informacji - zapraszamy do wysłuchania podcastu, w którym Marcin Jędrzejczak traktuje o WroFoto, historii i planach na przyszłość.

 

Redakcja www.wroclaw.pl